DOLAR

16,4069$% 0.31

EURO

17,5978% 0.17

STERLİN

20,7338£% 0.39

GRAM ALTIN

980,57%0,83

ÇEYREK ALTIN

1.597,00%0,19

BİTCOİN

475435฿%-0.1986

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Sağlık Çalışanlarının Özlük Haklarına İlişkin Kanun Teklifi TBMM’de

Sağlık Çalışanlarının Özlük Haklarına İlişkin Kanun Teklifi TBMM’de

AK Parti'li milletvekillerin imzasını taşıyan kadına yönelik şiddetin önlenmesine ve sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

saglikagi.net
Saglik Calisanlarinin Ozluk Haklarina Iliskin Kanun Teklifi Tbmm8217de
google news

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ile Mecliste basın toplantısı düzenleyerek Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında bilgi verdi.

 

Turan, kadına yönelik şiddetin önlenmesini amaçlayan ve sağlık çalışanlarının özlük haklarını düzenleyen kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirerek “Teklif, kadın cinayetlerinde iyi hal indiriminin kaldırılmasından ısrarlı takibin suç sayılmasına kadar, sağlık çalışanlarımızın özlük haklarından tazminat güvencesine kadar pek çok önemli düzenlemeyi içeriyor. Teklifin önümüzdeki hafta ilgili komisyonda görüşülmesini umut ediyoruz.” bilgisini paylaştı.

 

Turan, kadına ve sağlık çalışanlarına karşı şiddet gibi konuların herkesin ortak meselesi olduğunu dile getirerek bunun, siyasete, polemiğe konu olmamasını istedi. Turan, bu nedenle de bütün siyasi partilerden pozitif katkı beklediklerini kaydetti.

 

“Şiddete meyyal ne kadar hastalıklı ruh varsa…”

Teklif sahibi AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ise teklifin şiddet konusunda iki temel alanda önemli kanuni düzenlemeleri içerdiğine işaret etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın daha önce teklifin içeriğine ilişkin bilgiler paylaştığını aktaran Çam, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da günün şartlarına, gelişen talep ve ihtiyaçlara göre hiçbir değişim ve yenilik hareketlerinden kaçınmayarak en büyük atılımları kararlı ve hızlı şekilde gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

 

AK Parti olarak hiçbir mazlum ve masum kadının, çocuğun, hatta hiçbir bir canlının veya doğal zenginliğin katledilmesine, zarar görmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Çam sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Şiddete meyyal ne kadar hastalıklı ruh ve bozuk kişilikler varsa yakalanması, cezai müeyyideler ile tedbirler alınması, milletimizin huzur ve selameti için bu gibi canilerin elleri ve kollarının bağlanması için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.

Allah’ın bahşettiği canlara bir daha kimsenin kıymaması için Meclisimiz, hükûmetimiz, mahallemiz, sokağımız ya da yan komşumuz, kimin eli nereye kadar uzanıyorsa bu acımasız ve aşağılık ruhlarla mücadele ederken kanuni düzenlemeler ile daha da caydırıcı adımları hep birlikte atmış olacağız. Kadınlarımıza yönelik hem yaralama hem de kasten öldürme eylemlerinde cezaların artırılacağı ve caydırıcılık fonksiyonu nedeniyle de önemli olan bir teklif getiriyoruz.”

Çam, mahkemelerdeki iyi hal indirimi uygulamaları anımsatarak buna ilişkin eleştirilere dikkati çekti.

 

“Vicdanlarımız sızladı”

AK Parti’li Çam şöyle konuştu:

“Hem kadına karşı işlenen suçlarda hem de çocuklara karşı ve başka bireylere karşı işlenen suçlarda yapılan indirimler nedeniyle vicdanlarımız sızladı. Bu vesile ile biz siyasetçiler olarak her türlü kararlı adımları tavizsiz bir şekilde atarken mevcut ve gelecek olan yasal düzenlemeler ile yüce yargı mensuplarımızın da kanun maddelerine göre uygulamalarında, caydırıcı ve tavizsiz hükümleri vermelerini bekliyoruz.

 

İyi hal indirimini düzenleyen Türk Ceza Kanunu (TCK), duruşma öncesi ve duruşma sırasındaki davranışları da iyi hal indirimi kapsamına alıyordu. Yeni hazırladığımız düzenleme; duruşma sırasında sadece yargılamayı yapan mahkemeyi, hakimi etkilemek için yapılmış şekli davranışların, duruşma sırasındaki rol yapmaların takdiri indirim nedeni sayılamayacağına dair de bir hüküm getiriyor. Yani bu düzenlemeyle kamuoyunda kravat takmak, el bağlamak, boyun bükmek ve benzeri hususlar nedeniyle indirim yapıldığı algısı ortadan kaldırılmış oluyor. Dolayısıyla iyi hal indiriminin bundan sonraki süreçlerdeki uygulanmasında kanundan kaynaklanan aksaklıklar ortadan kaldırılıyor.”

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet katalog suçlar arasına giriyor

Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik düzenlemeler de yaptıklarını belirten Çam, “Teklifle sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında ya da görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu da katalog suçlara dahil edilerek uygulayıcı hakim ve savcılar bakımından görünür hale getirilmektedir. Ayrıca devletin ödediği tazminat sebebiyle ilgili sağlık çalışanına rücusu ve sağlık çalışanları hakkında yürütülen suç soruşturmalarında izin müessesesi ve mesleki sorumluluk kurulunun kurulması ile ilgili maddeler de teklifimizde yer almaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP