DOLAR

15,8769$% 0.2

EURO

16,8435% -0.21

STERLİN

19,9029£% 0.32

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

471160฿%1.82341

a

Sağlık Bakanlığı VHKİ Maaşları 2022

Sağlık Bakanlığı VHKİ (veri hazırlama ve kontrol işletmeni) maaşları 2022 yılında, yapılan ek zamlarla birlikte %30,5 oranında arttı. Sağlık Bakanlığında çalışan veri kontrol işletmenleri ne iş yapar, nasıl VHKİ olunur, VHKİ maaşı 2022 yılında ne kadar sorularının yanıtlarını, haberimizde bulabilirsiniz.

saglikagi.net
Saglik Bakanligi Vhki Maaslari 2022 740x420
google news

Gelişen teknolojiyle birlikte dijitalleşmenin ve verinin önemi arttı. Dijitalleşmeyi kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı amaçlayan kamu kurum ve kuruluşlarında, bu doğrultuda VHKİ pozisyonları ihdas edildi. Sağlık Bakanlığı; sıklıkla VHKİ alımı gerçekleştiren kamu kurumlarından bir tanesi… Peki Sağlık Bakanlığında VHKİ olarak çalışan bir kamu personeli, ne kadar maaş alıyor, hangi sosyal haklardan yararlanıyor?

 

VHKİ Kimdir?

VHKİ ya da veri hazırlama ve kontrol işletmeni, fiziki evrakların dijital ortama aktarılmasını, dijital ortamda arşivlenerek saklanmasını sağlayan personeldir.

VHKİ olarak çalışan personelin, şu özelliklere sahip olması gerekir:

 • Analitik düşünme ve karmaşık verileri anlama/yorumlama yeteneği
 • Etkili iletişim kurabilme becerisi
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak
 • Erkekler için askeri yükümlülüğü olmamak

Bu özellikleri taşıyan kişiler, personel alım ilanında belirtilen diğer kriterleri de karşılamaları durumunda VHKİ olabilirler.

 

VHKİ Ne İş Yapar?

VHKİ’nin temel görevi, verileri dijitalleştirmek ve dijitalleşen verilerin doğruluğunu/saklanmasını kontrol etmektir. VHKİ çalıştığı kurumda, şu alanlarda da sorumluluk sahibidir:

 • Evrakları, dijital ortama aktarılacak şekilde hazırlamak
 • Kendisine teslim edilen evrakları, belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda bilgisayara kaydetmek
 • Bilgisayar ortamında kayıtlı olan verileri düzenlemek ve verilerin doğruluğunu kontrol etmek
 • Dijital belgelerdeki olası hataları tespit etmek ve belgeleri düzenleyerek hataları gidermek
 • Kurumda üzerinde çalışılan bilgisayar programlarının iyileştirilmesi için yönetime tavsiyelerde bulunmak
 • Kurumun elektronik yazışmalarını yürütmek
 • Yönetici tarafından kendisine atanan diğer veri işlemlerini gerçekleştirmek

 

Nasıl VHKİ Olunur?

Devlet kurumlarında VHKİ olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır: İlk atama yoluyla ya da kurum içi unvan değişikliğiyle kamu kurumlarında VHKİ olarak göreve başlanabilir.

İlk atama yoluyla VHKİ olmak için aday; kurum tarafından belirlenen eğitim geçmişine, ilanda belirtilen KPSS puanına sahip olmalı ve ilanda belirtilen kurumlardan Bilgisayar İşletmeni Sertifikası almış olmalıdır.

Unvan değişikliği yoluyla VHKİ olmak için aday; en az meslek yüksekokulu mezunu olmalı, Bilgisayar İşletmeni Sertifikası sahibi olmalı ve halihazırda çalıştığı kurum tarafından şart koşulan görev süresini tamamlamış olmalıdır.

 

VHKİ Maaşı 2022

VHKİ’ler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda tanımlanan Genel İdare Hizmetleri sınıfındadırlar. 2022 yılının başında VHKİ maaşlarının ek zamlarla birlikte %30,5 oranında arttırılması sonucu ortaya çıkan güncel VHKİ maaşı, 6 bin 208 TL’dir. Bu maaş, mesleğe yeni başlayan, 9/1 derece ve kademesinde, 0 kıdem yılına sahip, aile yardımı almayan bir VHKİ için geçerlidir.

 

Sağlık Bakanlığı Veri Hazırlama Personeli Ne Kadar Maaş Alır?

Derece-kademe ve kıdem yılı arttıkça, Sağlık Bakanlığında VHKİ olarak çalışan personelin maaşı da artmaktadır. Sağlık Bakanlığında veri hazırlama personeli olarak çalışarak en yüksek maaşı alan personel, 1/4 derece-kademesiyle çalışıp 25 yıl ve üzeri kıdem yılına sahip olan personeldir. Bu personelin maaşı, 2022 yılında aile yardımı dahil edilmediği takdirde 7 bin 652 TL’dir. Aile ve çocuk yardımlarıyla birlikte VHKİ maaşları, 8 bin liraya ulaşabilmektedir.

 

Yazımızda geçen VHKİ maaşları 2022 yılı için güncel ve tahmini olarak belirtilmiştir. Bordroda net maaşı etkileyen çeşitli kesintiler ve ekstra gelir kalemleri söz konusu olabilir. Net maaşın hesaplanabilmesi için personelin eğitim geçmişi, hangi usulle VHKİ olduğu (ilk atama/kurum içi unvan değişikliği), derece ve kıdemi, kıdem yılı, eş ve çocuk durumu ile birlikte birçok kişisel verisi bilinmeli ve hesaplamaya dahil edilmelidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP