DOLAR

15,5465$% 0.4

EURO

16,2493% 0.76

STERLİN

19,1707£% 0.8

GRAM ALTIN

911,79%1,13

ÇEYREK ALTIN

1.500,00%0,46

BİTCOİN

463326฿%-1.71612

a

Sağlık Bakanlığı Temizlik Görevlisi Maaşı 2022

Sağlık Bakanlığı, 2018 yılında hayata geçirilen 696 Sayılı KHK’ya göre ihdas edilen 4D kapsamında; yaklaşık 180 bin sürekli işçi çalıştırıyor. 4D kadrosunda çalışan sürekli işçilerin büyük bir çoğunluğunu, temizlik görevlisi pozisyonunda çalışan personel oluşturuyor. Bu kadroda çalışan bir personelseniz ya da çalışmayı düşünen bir adaysanız Sağlık Bakanlığı temizlik görevlisi maaşı 2022 güncel bordro bilgilerini haberimizde bulabilirsiniz.

saglikagi.net
Saglik Bakanligi Temizlik Gorevlisi Maasi 2022 740x420
google news

Hastanelerdeki Temizlik Görelileri Ne İş Yapar?

Hastanelerde ve Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışan temizlik görevlilerinin birincil sorumluluğu, çalışılan katın ya da bölümün hijyenik kurallara uygun hale getirilmesi ve temiz tutulmasıdır. Bu kapsamda genel temizlik işlerini yapan kişi, temizlik görevlisi olarak isimlendirilir.

Hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında temizlik görevlisi olarak çalışan kişilerin diğer sorumlulukları şöyledir:

  • Hastanenin temizliği için kullanılan makine ve ekipmanların temizliğini ve bakımını yapmak
  • Sorumlu olunan katı/bölümü düzenli olarak havalandırmak
  • Düzenli olarak toz almak ve paspas yapmak
  • Üst birimlerden alınan talimatlar doğrultusunda saniter alanların temizliğini sağlamak
  • Sorumlu olunan katta/bölümde çöpleri toplayarak çöp birikiminin önüne geçmek
  • Sorumlu olunan katta/bölümde süpürme ve diğer temizlik yöntemlerini belirlemek ve uygulamak

 

Kimler Hastanelerde Temizlik Görevlisi Olabilir?

Bu meslek, “nitelik gerektirmeyen meslekler” sınıfına dahil edilse de herkes temizlik görevlisi olamaz. Hastanelerde temizlik görevlisi olmak isteyen kişilerin, öncelikle kendi başına çalışma becerisine sahip olması gerekir.

 

Sağlık Bakanlığı Temizlik Görevlisi Olma Şartları

Sağlık Bakanlığında temizlik görevlisi olmak için genellikle aranan tek şart, “ilköğretim mezunu olmak” şartıdır. Sağlık Bakanlığı temizlik görevlisi alım ilanı yayınladığı takdirde bu şartı yerine getiren herkes, kamu hastanelerinde ve Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda temizlik görevlisi olmak için başvuruda bulunabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından temizlik görevlisi pozisyonuna gerçekleştirilen atamalar, bazen sözlü mülakat yöntemiyle bazen de kura yöntemiyle gerçekleştirilir.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından önümüzdeki temizlik görevlisi alımının, 2022’nin Mart ayında gerçekleştirilmesi beklenmektedir. 2022 yılında 10 bin işçi alımı gerçekleştirilmesi beklenen Sağlık Bakanlığı, bu alım kapsamında temizlik görevlisi de istihdam edecektir.

 

Pexels Oles Kanebckuu 127873 740x420

Sağlık Bakanlığı Temizlik Görevlisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı temizlik görevlisi alımını, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden gerçekleştirmektedir. Sağlık Bakanlığında temizlik görevlisi olarak çalışmak isteyen adaylar, en yakın İŞKUR şubesine giderek bu taleplerini yetkili kişilere iletebilirler. İŞKUR, adayları yayınlanan alım ilanları doğrultusunda yönlendirmektedir.

 

Başvuru için ayrıca, İŞKUR’un online şubesi olan https://esube.iskur.gov.tr/ adresi de kullanılabilir. Adayların, İŞKUR E-Şube üzerinden CV oluşturarak Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanacak temizlik görevlisi alım ilanını beklemesi gerekir. İlan yayınlandığında ve başvuruya açıldığında, CV’si sistem üzerinde hazır bulunan adaylar, ilan sayfasındaki “Başvur” butonuna tıklayarak birkaç dakika içinde başvurularını tamamlayabilir.

 

Temizlik Personeli Ne Kadar Maaş Alır?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 4D kapsamında çalışan temizlik personelinin maaşının belirlenmesinde; aldığı günlük ücret, çalışma günü sayısı, fazla mesai ücreti, tatil çalışma tutarı, ikramiye ve tediye tutarları, tahakkuk tutarı gibi pek çok kalem bulunur. Ayrıca 15 farklı kesinti kalemi uygulandıktan sonra, ödenen net tutar ortaya çıkar.

 

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2022

Sağlık Bakanlığı temizlik personeli maaşları 2022 yılında, yaklaşık olarak 6 bin TL ile 7 bin TL arasındadır. Mesleki deneyimi yüksek temizlik personeli, daha yüksek maaş alabilir.

 

Hastane temizlik personeli maaşları 2022 yılının Temmuz ayında uygulanacak %7,5’luk zam oranıyla, net olarak en az 6 bin 500 TL seviyesine yükselecektir. Meslekte 20 yılını dolduran bir temizlik personelinin maaşı ise Temmuz 2022 itibarıyla 8 bin TL’ye yaklaşacaktır

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (6)