DOLAR

18,6510$% 0.01

EURO

19,6019% 0.42

STERLİN

22,7728£% 0.63

GRAM ALTIN

1.072,25%1,04

ÇEYREK ALTIN

1.753,00%1,02

BİTCOİN

313573฿%-0.84548

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Davasında Danıştay Kararını Verdi

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Davasında Danıştay Kararını Verdi

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle değişik 20. maddesinin beşinci fıkrasında yer alan "stratejik personel bakımından... Devlet hizmeti yükümlülüğü süresince bu fıkra hükmü uygulanmaz." ibaresinin iptali istemi ile açılan davada Danıştay kararını verdi.
saglikagi.net
Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Davasında Danıştay Kararını Verdi
google news

Düzenlemeyi hukuka uygun bulan Danıştay, gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Genel Yönetmelik ile davalı idareye, genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personelinin kamu görevlisi olmayan eşlerinden dolayı aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği hususunda genel yönetmelikten ayrışık düzenleme yapma yetkisi verilmiş olup, buna istinaden davalı idare personelinin kamu görevlisi olmayan eşlerine bağlı olarak aile birliği mazereti nedeniyle yer değişikliği konusunda Genel Yönetmelikle verilen ayrışık düzenleme yapma yetkisi kullanılmıştır.

 

3359 sayılı Kanun’dan doğan Devlet hizmeti yükümlülüğü süresince, davaya konu Yönetmelik maddesindeki düzenlemenin, stratejik personelin kamu görevlisi olmayan eşinden dolayı atanma taleplerinde uygulanmayacağının öngörülmesine ilişkin dava konusu ibarede, “stratejik personel” kavramının ortaya çıkarılış amacı olan, kısıtlı sağlık bakanlığı sağlık personeli kapasitesi içerisinde sağlık hizmetlerinin etkin bir planlama sistemi uygulanarak tüm vatandaşlara eşit bir şekilde sunulmasının sağlanması amacının gerçekleştirilmesine hizmet etmekte olması ve Genel Yönetmelikte yer alan ayrışık düzenleme yapma yetkisi de göz önüne alındığında, kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Denizli’de 2 Doktora Saldıran Şüpheli Gözaltına Alındı