DOLAR

15,9590$% 0.46

EURO

16,9131% 0.57

STERLİN

20,0314£% 0.6

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

481594฿%2.64085

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Sa-HaDer’den Bakan Koca’nın Mektubuna Yanıt: “Biz Sizden Mektup Değil, Verilmeyen Haklarımıza Çözüm Bekledik” #SağlıkçıSeyyanenZamBekliyor

Sa-HaDer’den Bakan Koca’nın Mektubuna Yanıt: “Biz Sizden Mektup Değil, Verilmeyen Haklarımıza Çözüm Bekledik” #SağlıkçıSeyyanenZamBekliyor

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın tüm sağlık çalışanlarına gönderdiği mektuba ithafen hazırladığı mektubu sosyal medya aracılığıyla paylaştı. 

saglikagi.net
Sa Hader8217den Bakan Koca8217nin Mektubuna Yanit 8220biz Sizden Mektup Degil Verilmeyen Haklarimiza Cozum Bekledik8221 740x420
google news

Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin KOCA

Eskiden cep telefonları yoktu internet yoktu. Bayramlarda özel günlerde sevdiklerimize tebrik kartı gönderirdik, haberleşmemizi de mektuplarla yapardık. Postacı kapımızı çaldığında nasıl heyecanlanır hangi sevdiğimizden mektup geldi diye merak ederdik.

 

Sizin mektubunuz gelince de aynı heyecanı sevinci yaşamak isterdik ama maalesef hiç heyecan duymadığımız gibi hiç te sevinmedik. Çünkü özellikle son iki yıldır çok iyi takip edip gözlemlediğimiz kadarıyla siz bizi görmüş gibi yapıp aslında hiç görmediniz ve hiç duymadınız. Biz her türlü zorluğa rağmen her türlü şartlarda işimizi yaparken elimizden gelenin en iyisini yaptık ve yapıyoruz. Bunu yaparken hiç kimseden, ne idarecilerden ne de bir başkasından takdir teşekkür beklentimiz olmadı.

 

Geldiğimiz süreçte yıllardır biriken verilmeyen haklarımız, ayyuka çıkmış şiddet vakaları, nerdeyse asgari ücret düzeyine düşmüş maaşlarımız, emekliliğe yansımayan ek ödeme, ülke genelinde büyük çoğunluğun hiç almadığı ama kamuoyunda çok yüksek ücretler aldığımız sanılan döner sermaye performans sistemi, sözleşmeli arkadaşlarımızın yaşadığı sorunlar, pandemi sürecinde karı-koca çalışan arkadaşlarımızın çocuklarını bırakacak yer bulamamaları gibi onlarca sorunumuz varken siz bizi görmediniz, duymadınız.

 

Sayın bakanımız eğitimini almış sınavına girip kazanıp atanmış 30 yıllık lisans mezunu bir hemşire, hiçbir eğitim ve sınav şartı aranmaksızın daha dün işkur aracılığı ile işe alınan sürekli işçi bir temizlik ve güvenlik görevlisi arkadaşımızdan daha düşük ücret alıyor. Aynı serviste aynı hizmeti verip farklı mali ve özlük haklarına sahip binlerce arkadaşımız var. Bu durumda iş barışından söz etmek sizce mümkünmü?

 

Biz hekim harici sağlık çalışanları olarak en çok da bizi görmemeniz duymamanızdan şikayetçiyiz. Sağlık hizmeti bir orkestranın parçaları gibidir diyorsunuz ancak yapabileceğiniz iyileştirmeleri vs orkestranın bazı parçalarına yapıp diğer unsurlarını gözardı ediyorsunuz.

 

Bu gözardı edilmeye de alışmıştık ama birkaç gün önce bit twit atmıştınız; HEKİMLERİMİZ, tüm sağlık personelinin sorunları…. diye devam eden. Bu twit kadar bizi üzen bir açıklamanız olmamıştı, burda bize bakışınızı büyük ve küçük harf kullanarak ortaya koydunuz. Tabiiki hekimlerimiz bizim gözbebeğimiz hepimiz için çok kıymetliler. Yıllardır birlikte çalıştığımız abi kardeş gibi olduğumuz hekimlerimiz var hepsine saygımız ve sevgimiz sonsuz. Bizi üzen; sizin tüm personelinizi kucaklayıcı sahiplenici olmanız gerekirken ayrıştırıcı bakışınız.

 

Hasılı sayın bakanımız mektubunuz için teşekkür ederiz ama hiç gerek yoktu. Biz sizden mektup değil yıllardır ötelenmiş verilmeyen haklarımız konusunda çözüm beklerdik. Miadını doldurmuş döner sermaye sisteminin en azından bizden kaldırılmasını, diğer kurumlarda vergisiz olup sadece bizde vergi olan sabit ek ödemenin kaldırılmasını, tamamı emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde tek kalem maaş talebimizi dikkate almanızı beklerdik. Şiddete ayıplayalım dışlayalım, takipçisiyim diyen twitler değil, şiddet uygulayanların gerçek manada ceza almaları için gereken çabayı göstermenizi beklerdik.

 

Bu mektubunuzda ne kadar samimi olduğunuzu, hekim harici sağlık çalışanlarının sizin için ne ifade ettiğini pazartesi günü sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarında göreceğiz. Biz size kırgınız sayın bakanım, bu kırgınlığımız da kolay geçecek gibi değil. Yukarda saydığımız ve sayamadığımız onlarca problemimiz varken siz hepsini birden görmezden geldiniz, umarız 14 mart pazartesi bu kırgınlıkların bittiği gün olur diyor saygılar sunuyoruz..

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği
(Sa-Ha Der)

WhatsApp Image 2022 03 12 At 23.20.51 724x1024

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP