DOLAR

15,8769$% 0.2

EURO

16,8435% -0.21

STERLİN

19,9029£% 0.32

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

468527฿%0.02729

a

Sa-HaDer: “Kademeli Geçişle Unvan Değişikliği Hakkı Tanınmalı”

Ankara Sa-HaDer İl Temsilciliği sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımda sağlık çalışanlarına kademeli geçişle unvan değişikliği hakkının tanınması gerektiğine değindi.

saglikagi.net
Sa Hader Kademeli Gecisle Unvan Degisikligi Hakki Taninmali
google news

Ankara Sa-HaDer İl Temsilciliği, sosyal medya platformu Twitter’da yaptığı paylaşımda özellikle pandemi döneminde PDC ihtiyacına ve talebine göre sağlık çalışanlarına kademeli geçişle unvan değişikliği hakkının tanınması gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyetinin arttığını vurgulayan Ankara Sa-HaDer İl Temsilcisi Üzeyir Söylemez, şu ifadeleri kullandı:

 

“Pandemi süreci şartları nedeniyle fedakar kahramanlarımız Sağlıkçıya KADEMELI GEÇİŞLE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ hakkı tanınmasını hak ediyor”

 

“Lisans tamamlama programları sonrası Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyeti artmıştır.  Pandemi döneminde Personel ihtiyacina ve talebe gore kidem hizmet yılı toplam puan ile 1. dereceye düşmesi ile personele kademeli olarak unvanları verilerek tecrübeli sağlıkcılara ödüllendirme hakkı tanınabilir

 

SaHaDer olarak  biz Sinavsiz unvan degisikligi de demiyoruz çünkü bizim amacımız adalet ve liyakat dısına da çıkmamak: Kademeli gecis ile unvan değişikliği diyoruz. Çünkü zamanında acıklanmayan sınav takvımlerinden ve göstermelık şekilde talebe cevap vermeyen düşük kadro sayıları ıle yapılan sınavlardan bıktık..  Gerekirse sinav da olabilir ama mülakat kesinlikle unvan değişikliği için kaldırılmalıdır. Sinav puanına derece hizmet kıdem puanları da eklenebilmeli. Sinavda barajı geçen  direk kadrosunu alsın yaninda branşa göre baraj geçen sayısı az ise puan sıralaması ile yerlessin de diyoruz yeterki yeterli kadro açılsın yeterki Bakanlık Liyakat ilkesi ile kadro unvanını vermek istesin.

 

“Böyle kısır bir döngü…”

Örneğin 15 elektrik mühendisi kadrosu açılıp barajı geçen sadece 2 kişi olabiliyor. Ayrica 1000 tane biyolog sınava girip sadece 12 kadro açıldı komik şekilde üst öğrenim olarak kabul edilen bir branş Biyoloji oysaki. Yine Hastane personel dağılım cetvelinde eksik lab tek kadrosu var iken  hastanede de labortuvar teknikerikerligi onlisans okuyan çalışanlar var ama o kişi talep etse de  laboratuvar teknisyeni kadrosuna geçemiyor. Böyle bir kısır döngü…

 

Bu döngüyü aşmak için SaHaDer’in kademeli gecis ile unvan değişikliği projemiz üzerinde yoğunlaşıp kabulü nü sağlamalıyız.

Baska bir oneri maddenin ise asagidaki sekildedir:

 

Biyoloji bitiren laboratuvarda çalışan bir laborant, paramedik bitiren 112 acil de calisan bir ATT, evde bakım teknikeri bitirip evde bakım biriminde çalışan lise hemşire vs.. de üst öğrenim olan yeni mezuniyeti sonrasi talep ettiği unvana ait gorev yeri biriminde belli bi  süre daha  (örneğin 4 yıl gibi) çalışmış ise o unvani talebi ile hizmet yılı derece kıdeme sicil puantaja gore kademeli olarak unvanını alabilmelidir. Tıpki lise mezunu hemşire ve ebe meslektaslarimizin Lisans hemşirelik ebelik bitirince intibaklarinin direk kendi ünvanlarına yapılmasinda olduğu gibi kendi biriminde aynı işi yapıp ayni birimde kalite standardını artırıcı unvana haiz olabilmeli. Belli bir Dereceye düşen belli bir hizmet yılını tamamlamış arkadaşlarımız kademeli olarak unvanlarina talepleri doğrultusunda geçebilmesi sağlanabilmeli.

 

Daha öncesinde emsal olabilecek sekilde MEB de Sivil Havacilik GM de Aile Bakanlığında üniversiteler ve belediyelerde talep ile sinavsiz unvan degisikligi yapıldığı da izlenmiştir.

Pandemi kahramanı diye nitelendirdigimiz Sağlık çalışanlarımız için Sağlık Bakanlığınca taltif ve ödüllendirme de yapılabilir. Hatta, sağlık çalışanlarının ne taltife, ne de ödüllendirmeye ihtiyacı yok. Eğer başka kurumlarda sınavsız unvan değişikliği yapılabiliyorsa o halde sağlık çalışanlarına da yapılabilir, hatta pandemi varken magduriyet artmışken yapılması doğaldır.

 

“Ciddi bir çalışma içindeyiz”

Konunun mağduru SaHaDer üyelerimiz  ile Kademeli Geçişle Ünvan Değişikliği konusunda Sahader Ankara il temsilciliği olarak ciddi bir çalışma içindeyiz. Kademeli geçişle unvan değişikliği projes taslagımızın çalışan moral ve motivasyonu, çalışan barışı ile kamu yararında sürdürülebilirliği ve süreklilik kazandırılması gibi önemli konuları kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz ve çalışma tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacağız.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (4)
 • blank
  Uzeyir Onur
  3 ay önce
  5 0

  Desteğiniz ve haber için teşekkür ederim

 • blank
  Nesrin bolu
  3 ay önce
  5 0

  Göstermelik sınavlar değil artık unvanımizi almak için böyle somut adımlar istiyoruz YÖK unvanı vermiş bakanlıkta verebilmeli

 • blank
  Aykut
  3 ay önce
  3 0

  Kademeli geçisle ünvan değişikliği istiyoruz

 • blank
  mühendis
  3 ay önce
  3 0

  Kademelı gecısle unvan değişikliğini destekliyorum bi an önce ünvanlarımızı almak ıstıyoruz

HIZLI YORUM YAP