DOLAR

18,6410$% 0.03

EURO

19,6251% 0.02

STERLİN

22,8873£% 0.24

GRAM ALTIN

1.079,96%-0,02

ÇEYREK ALTIN

1.753,00%-0,11

BİTCOİN

316787฿%-0.94053

a

Resesyon Nedir?

Ekonomik küçülme anlamına gelen resesyon son günlerde en çok merak edilenler arasında yerini aldı. Ekonomik göstergelerden biri olan resesyonun yaşandığı ülke ekonomilerinde işlerin yolunda gitmediği anlamına geliyor. Peki, Resesyon tam olarak nedir? Resesyonun nedenleri nelerdir?
saglikagi.net
Resesyon Nedir?
google news

Resesyon, makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) ki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumuna denir.

Resesyonun Nedenleri Nelerdir?

Ekonomik büyümenin nüfus artış hızının altına inmesi, işsizlik artışı, ekonomide meydana gelen duraklama, kişi başına düşen milli gelirin azalması veya uzun süre aynı kalması, ve üretim faaliyetlerinde düşüş nedenleri arasında bilinmektedir.

Resesyon Nedir?

Resesyon Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Üretimdeki düşüş, tüketimdeki düşüşten daha fazladır. İşsizlik oranı artar. Finansal piyasalar zarar görür. Ürün maliyetleri ciddi oranda yükselir. Maliyede sıkı politikalar uygulayan ülkeler mal ve hizmetlere olan talebi düşürmek amacıyla başvurduğu yöntemlerden birisi de resesyondur.

ABD Resesyona Girdi mi?

Açıklanan son büyüme rakamlarına göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,9 daraldı. Üst üste daralan ABD ekonomisi resesyona girmiş oldu. Dolar ve altın yatırımcılarında resesyon baskısının her geçen gün arttığı öğrenildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Erkek Memurlara Sakal Serbestliğine İlişkin Karar Mevzuata İşlendi