DOLAR

18,6415$% 0.03

EURO

19,6423% 0.12

STERLİN

22,8951£% 0.29

GRAM ALTIN

1.079,35%-0,08

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%-0,22

BİTCOİN

316518฿%-0.76585

a

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT başvuru işlemi, birçok sebepten ötürü yapılabilir. KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) başvurusu, iş başvurusu ve PTT Kart başvurusu, en önemli başvuru sebepleri arasındadır. Her bir başvuru işlemi için, farklı yolların ve yöntemlerin izlenmesi gerekir. Peki PTT KEP başvurusu nasıl yapılır? PTT personel alımı 2022 iş başvurusu nasıl gerçekleştirilir? PTT Kart hesap açma işlemi için PTT’ye gitmek gerekir mi, yoksa internet üzerinden hesap açılır mı?
saglikagi.net
PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
google news

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT Anonim Şirketi); posta, lojistik ve bankacılık başta olmak üzere birçok farklı alanda hizmet verir. PTT, farklı sektörlerde faaliyet gösterdiği için PTT’ye yapılan her bir başvurunun, sorumlu birime yapılması gerekir. Bu haberimizde; PTT’ye başvuru yolları ve yöntemleriyle ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

PTT KEP Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT KEP başvurusu yapmak isteyen kişilerin, öncelikle online olarak ön başvuru yapması gerekir. Ön başvuru işlemi, gerçek kişiler için yetkili kişi bilgilerinin girilmesiyle, tüzel kişiler ve kamu kurumları için tüzel kişi/kamu numarasıyla, üst tüzel kişi/üst kamu numarasıyla ya da MERSİS doğrulamasıyla yapılır.

PTT KEP başvurusu için şu adımlar takip edilmelidir:

 1. PTT KEP başvuru sitesi ziyaret edilir.
 2. Sol taraftaki menüden, “KEP Ön Başvuru” seçeneğine tıklanır.
 3. Sağ taraftaki bölüme, T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu yazıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanır.
 4. Açılan pencereden başvuru türü (gerçek kişi, tüzel kişi, kamu kurumu, diğer tüzel kişi) seçilir.
 5. Açılan sayadaki form eksiksiz olarak doldurulur ve “Ön Başvuru Yap” tuşuna tıklanarak ön başvuru işlemi tamamlanır.

PTT KEP ön başvurusu sonrası, başvuru türüne göre gerçek kişinin ya da bir tüzel kişi / kamu kurumu temsilcisinin gerekli evrakları PTT merkez şubesine götürmesi gerekir. PTT KEP başvurusunun tamamlanması için gerekli olan belgelerle ve işlemlerle ilgili bilgilere, “PTT KEP Başvuru ve Giriş Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Başvuru Nasıl Yapılır?

PTT iş başvurusu, PTT tarafından yayınlanan işe alım duyuruları üzerine yapılabilir. Eğer PTT tarafından ilan edilen bir işe alım duyurusu yoksa, PTT iş başvurusu yapılamaz. Halihazırda, PTT tarafından yayınlanmış bir işe alım duyurusu olmadığı için bu dönemde PTT başvurusu yapmak mümkün değildir.

PTT iş başvurularının nasıl yapılacağı, yayınlanan işe alım duyurularında paylaşılır. Bu yöntem, genellikle belirlenen sınav hesabına sınav ücretinin yatırılması ve PTT internet sitesi üzerinden sınav başvurusunun tamamlanması şeklindedir. PTT sınavına katılan adaylar, sınavda başarılı olmaları durumunda, başvuru ilanında belirtilen belgeleri PTT’ye teslim ederek işbaşı yaparlar. Bazı pozisyonlar için hem yazılı sınav hem de sözlü sınav (mülakat) gerekirken, en çok alım yapılan postacı ve büro görevlisi gibi pozisyonlar için genellikle yazılı sınav yeterli olur.

PTT Personel Alımı 2022

2022 yılı için PTT personel alımı, henüz söz konusu değildir. Ancak PTT’nin birkaç yıl içinde toplam 55 bin personel alımı yapması planlanır. Bu nedenle, bu yılın kalan yarısında ve gelecek yıllarda çok sayıda personel istihdamının söz konusu olması beklenir.

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bazı haber sitelerinde PTT’nin 55 bin personel alımı yapacağına dair haberlerin yayınlanması, bu alımın 2022 yılında yapılacağına dair yanlış bir algı oluşturur. 55 bin kişilik sayı, PTT’nin istihdam takvimi dahilinde ortaya çıkan sayısıdır. PTT, önümüzdeki yıllara yayılacak şekilde 55 bin personel istihdam etmeyi planlar.

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Kart, PTT bünyesindeki posta çeki hesaplarıyla ilişkili bir banka kartıdır. PTT Kart ile yapılabilen işlemler şöyledir:

 • ATM’lerden para çekimi
 • Yurt içi ve yurt dışı ödeme ve alışveriş
 • Fatura ödeme
 • Anlaşmalı kuruluş ödemeleri

PTT Kart almak isteyen kişinin, PTT bünyesinde bir posta çeki hesabına sahip olması gerekir. Bu hesap, internet üzerinden açılamaz. Yani online PTT Kart başvurusu yapmak mümkün değildir. Bu nedenle PTT Kart almak isteyen kişilerin, herhangi bir PTT iş yerine giderek posta çeki hesabı açtırması gerekir.

Halihazırda PTT’den emekli maaşı alan kişilerin ve Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığından ödeme alan askerlerin ayrıca başvuru yapmasına gerek yoktur. Bu kategorideki kişilerin hesapları otomatik açılır ve PTT Kart teslimleri, otomatik yapılır.

PTT Kart Ücreti

PTT Kart başvurusu, PTT’de posta çeki hesabı açtırmak ve PTT Kart almak, ücretsizdir. Ayrıca PTT Kart kullanıcıları, kart aidatı ve işlem ücreti de ödemez. Yani PTT Kart tamamen ücretsiz bir hizmettir.

Ancak PTT Kart başvurusu sonrası kartlarını alan kişilerin, sorumlulukları başlar. Bu sorumluluk, kartın güvenliğini sağlamakla ilgilidir. Kartın kaybolması ya da çalınması halinde kullanıcıların, 444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezi ile iletişime geçerek durumu, yetkili kişilerle paylaşması gerekir.

PTT Kart İşlemleri Nasıl Yapılır?

PTT Kart kullanıcıları, şu işlemleri yapmak için PTT Çağrı Merkezi ile iletişime geçmelidir:

 • Kartın şifresini temin etme
 • Kartın şifresini unutma durumunda, şifre değişikliği
 • Kartı kullanıma açma/kapama
 • Kartı internet alışverişine açma/kapama
 • Kartı yurt dışı kullanımına açma/kapama

Burada listelenen ve listelenmeyen PTT Kart işlemlerinin tamamı, 444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezi üzerinden yapılır. Diğer bazı PTT Kart işlemleri için kullanıcılar, PTTBank mobil uygulamasını ve internet şubesini kullanabilir.

PTTBank Mobil Bankacılık Uygulaması

PTT posta çeki hesabı açan bütün kullanıcılar, PTTBank mobil bankacılık uygulamasını kullanabilir. PTTBank uygulamasına; Google Play Store, App Store ve Huawei AppGallery üzerinden ulaşılabilir.

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Kart başvurusu olumlu sonuçlanan ve PTT posta çeki hesabını açan kullanıcılar, PTTBank mobil uygulaması üzerinden posta çeki hesaplarını yönetebilirler. Bakiye sorgulama, başka posta çeki ya da banka hesaplarına para transferi, vergi ödeme işlemleri ve HGS bakiye yükleme işlemi, uygulama üzerinden yapılabilir.

Son dakika personel sağlık ve gündem haberlerini Sağlık Ağı ile takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

“Minik Hayaller Bağış Mağazaları” Yurdun Dört Bir Yanında Bağışlar Toplandı