DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316325฿%-0.00912

a

Pet Şişede Bekleyen Su Tehlike Saçıyor

Pet şişede bekletilen su, güneş ışığına maruz kalırsa sağlık için tehdit oluşturabilir.
saglikagi.net
Pet Şişede Bekleyen Su Tehlike Saçıyor
google news

İçme suları genelde pet şişelerle satılıyor. Cam şişelere göre pet şişeler hem ekonomik, hem de saklama şartları daha kolay. Fakat, güneş ışığına maruz kalan şişeler, sağlık için tehdit oluşturuyor.

Pet şişler petro kimya ürünü olan polietilen malzemesinden üretiliyor. Batman’da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özcan Deveci, kullanımı için gerekli bazı kuralların olduğunu, özellikle yaz günlerinde sıcağın yüksek olduğu ve su ihtiyacının fazla olduğu bu dönemlerde uygun kullanımının pek çok hastalığı önlendiğine dikkat çekti.

Pek Şişelere Dikkat Edilmeli

Uzman Dr. Deveci, “Pet şişeler uygun koruma ortamı olmadan muhafaza edilirse içinde bulunan BPA (BisfenolA) maddesi çeşitli hastalıklara yol açmakta. Bunlara baktığımız zaman içinde kanserojen maddesi olduğu belirtilmiş ve hormonsal bozukluklara da yol açıyor. Ayrıca uygun ortamda bulunmadığında güneş ortamında bulunduğunda uzun süre kullanılmadan bekletildiğinde mikroorganizmalar için de iyi bir üreme ortamı oluşturmakta ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açmaktadır.

Yine virüslere bağlı olarak hepatit A ve E virüsüne bağlı olarak birçok enfeksiyona yol açmaktadır. Bu yüzden şişeleri kullanırken bunların güneş almayan bir ortamda muhafaza edilmesine sıcak ortamda değil, soğuk ortamda bulunması gerekiyor. Mümkünse de içme sularının şişeler olmadan kullanılması önemlidir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Uzmanlar Erteleme Hastalığı Konusunda Uyarılarda Bulunuyor