DOLAR

18,6401$% 0.03

EURO

19,6125% -0.04

STERLİN

22,8545£% 0.12

GRAM ALTIN

1.079,10%-0,11

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%-0,22

BİTCOİN

316734฿%-0.72521

a

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için önemli karar

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, aldığı emsal nitelikte bir kararla son noktayı koydu.
saglikagi.net
Pandemideki ücretsiz izin süreleri için önemli karar
google news

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Pandemi döneminde ücretsiz izne çıkarılan milyonlarca işçi, bu sürecin kıdem tazminatı hesabına eklenip eklenmeyeceği ile ilgili süreci yakından takip ediyordu. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 55’inci maddesinin ‘j’ bendinde yer alan “işverenler tarafından verilen diğer izinler” hususunun bu izni de kapsayacağı genel uygulamada yer buluyordu.

Pandemideki ücretsiz izin süreleri

Bazı uzmanlar, ücretsiz iznin mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kıdem süresine dâhil olmadığını ifade ederken; karşıt görüştekiler de pandemide geçen ücretsiz izin sürelerinin yıllık izne hak kazanmak için gerekli kıdemin hesabında dikkate alınacağını dile getiriyordu. Konuyla alakalı Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

Oy birliği ile alınan kararda şöyle denildi: “Yargıtay 9. ve 22. Hukuk dairelerinin yerleşik kararlarına göre işçinin ücretsiz izinde bulunduğu sürelerde iş akdi askıdadır. İşçinin 6 aylık kıdem hesabına deneme ve askıda kalan sürelerde dahil edilir. Başka bir anlatımla bu hesapta fiili çalışma süreleri mutlak olarak aranmaz. Bu kararlar da dikkate alındığında 7244 sayılı kanun ile 4857 sayılı kanuna eklenen geçici 10.madde çerçevesinde tek taraflı izin uygulaması sonucunda kullandırılan ücretsiz izin süreleri 6 aylık kıdem süresi hesabında dikkate alınması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle İş Mahkemesi’nce yargılamaya devam edilerek davanın esası hakkında hüküm kurulması gerekirken dava şartı yokluğundan davanın reddine dair karar verilmesi hatalıdır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

PTT KEP Başvuru ve Giriş Nasıl Yapılır?