DOLAR

18,5812$% 0.01

EURO

18,5339% -0.13

STERLİN

21,2699£% -0.57

GRAM ALTIN

1.028,40%-0,18

ÇEYREK ALTIN

1.674,00%-0,35

BİTCOİN

375674฿%3.67848

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Omurilik Yaralanmaları Felce Götürebilir

Omuriliğin etkilendiği ağır yaralanmalarda felce kadar giden değişken bulgular ortaya çıkabiliyor.
saglikagi.net
Omurilik Yaralanmaları Felce Götürebilir
google news

Omurga yaralanmaları erkeklerde kadınlardan 4 kat daha fazla görülüyor. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, omurga yaralanmaları hakkında şunları söyledi:“Omurga, başın altından başlayıp kuyruk sokumuna kadar giden halk arasında da zincir kemiği olarak bilinen ve ana iskelet. Burada hem kemik dokuları var, hem de kaslar bulunur. Omurgadaki en önemli yapı omurilik kanalı içerisindeki omuriliktir. Omurilikte kasların çalışmalarını ve ağrı gibi duyuları sağlayan sinirler çıkar. Omuriliğin yaralanması sonucu felce ve duyu kaybına gidebilecek durumlar oluşabilir. Omurga yaralanmaları yüksekten düşme, trafik kazaları, spor yaralanmaları, kesici ya da delici alet yaralanmaları gibi nedenlerle ortaya çıkabilir” dedi.

Omurilik Sorunları Erkeklerde Daha Fazla Görülüyor

25-45 yaş grubu erkeklerde omurga yaralanmaları daha fazla görülüyor. Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, “Omurga yaralanmaları, yaralanmanın şiddetine bağlı olarak basit kas ağrıları, kas spazmları gibi, tutulmalar gibi ağrılarla başlayıp omuriliğin etkilendiği ağır yaralanmalarda felce kadar giderek değişik bulgular verebilir. Çok yüksek şiddetli travmalar ile oluşuyor omurga yaralanmaları. Bu nedenle genç aktif popülasyonda, 25-45 yaş kesimlerde erkeklerde daha çok ve sık görüyoruz. Erkeklerde, kadınlardan 4 kat daha fazla görüyoruz” şeklinde konuştu.

Tedavi Yöntemleri

Omurga yaralanmalarında şiddete göre farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra “Yaralanmalar basit bir kas spazmından kırık ve çıkığa kadar giden geniş bir yelpazede karşımıza çıkıyor. Yaralanmanın şiddetine göre tedavi yöntemlerini uyguluyoruz. Eğer basit bir kas spazmı ise fizik tedavi yeterli olabiliyor. Ancak omurga ve kemiklerin kırıldığı durumlarda eğer felç durumu yoksa kırığın derecesine, kırığın omurga da yaptığı aks bozuklukların derecesine bakıyoruz. Bazen kırıklar omurgadaki dizilimini bozabiliyor. Bu gibi durumlarda tedavi yöntemleri değişebiliyor ve o zaman da cerrahi yöntemi öneriyoruz”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Ahududu Zinger Çayının Faydaları

blank
blank