DOLAR

18,6392$% -0.03

EURO

19,5151% -0.23

STERLİN

22,6264£% -0.4

GRAM ALTIN

1.061,32%0,25

ÇEYREK ALTIN

1.734,00%0,46

BİTCOİN

316359฿%0.29301

a

Obezite Cerrahisinde Psikiyatrik Bulgular Önemli

Obezite tedavilerinde hastaların psikiyatrik ve psikososyal yönden dikkatle ele alınması, kişilerin bireysel olarak yaşam kalitesini artırmaktadır.
saglikagi.net
Obezite Cerrahisinde Psikiyatrik Bulgular Önemli
google news

Uzmanından obezite ile mücadelede önemli uyarı. Obezite cerrahisinde psikiyatrik bulguların önemine işaret eden uzmanlar, “Hastaların işlem öncesi ve sonrası, yeme bozuklukları, psikiyatrik ve psikososyal bozukluklar açısından rutin olarak değerlendirilmeleri gerekiyor.” diyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, obezite cerrahisi, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlık kazanıyor. Obezite cerrahisinde psikiyatrik ve psikososyal değerlendirmenin önemi özellikle vurgulanıyor.

Kilo verme Cerrahisi merkezleri,  genelde psikiyatrik ve psikososyal değerlendirmeyi de içeren multidisipliner hasta değerlendirme yaklaşımını gerçekleştiriyorlar.

Obezite tedavisinde psikiyatrik incelemenin önemi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Güzin Sevinçer, obezite cerrahisinde psikiyatrik değerlendirmenin öneminin obezite cerrahları, hastalar, hatta ruh sağlığı çalışanları tarafından henüz hak ettiği ilgiyi görmediğini belirtti.

blank

“Psikiyatrik değerlendirmenin gerekli olup olmadığı, değerlendirme yöntemlerinin nasıl olması gerektiği, değerlendirmeyi yapacak kişilerin nitelikleri ve yetkinlikleri, yapılan değerlendirmenin kalitesi ve yeterliliği tartışılmaya ihtiyaç duyulan konuların başında geliyor. Obezite cerrahisi hastalarının cerrahi işlem öncesi ve sonrasında, yeme bozuklukları ve diğer psikiyatrik ve psikososyal bozukluklar açısından rutin olarak değerlendirilmeleri ve gerekli olguların daha dikkatli tedavi ve takip sürecine alınması için psikiyatri değerlendirmesine sunulması gerekmektedir.”

Sevinçer, hastaların psikiyatrik ve psikososyal yönden dikkatle ele alınmasının, bireysel olarak yaşam kalitesini artırdığı gibi ameliyat sonrası kilo verme üzerine olumsuz tesirleri engellemesi bakımından da önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu konuların ilgili platformlarda tartışılması ve ortak bir yaklaşım sergilenebilmesi için uzman kılavuzlarının geliştirilmesi gerektiği aşikar.” ifadesini kullandı. Sağlığınızı korumak için makalelerimize göz gezdirebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Sivas’ta Manevra Yaptığı Sırada Hastaneye Götürmek İstediği Annesini Ezdi