DOLAR

18,5392$% 0.13

EURO

18,1883% 0.13

STERLİN

20,7138£% 0.48

GRAM ALTIN

997,06%0,94

ÇEYREK ALTIN

1.635,00%0,85

BİTCOİN

373495฿%4.84932

a
Nöbetçi eczaneler, mesai saatleri dışında da faaliyet gösteren eczanelerdir. Acil ilaç ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve halk sağlığı adına nöbetçi olarak faaliyet gösteren bu eczaneler, görevlerini bağlı bulundukları odanın düzenlediği takvime göre yerine getirirler. Dolayısıyla hangi şehirde, hangi eczanelerin nöbetçi olduğunu; eczanelerin bağlı olduğu oda, kendi nöbet listesini yayınlamadan önce bilmek mümkün değildir. Bu nedenle insanlar, mesai saatleri dışında, acil olarak ilaca ihtiyaç duymaları durumunda; bölgelerindeki nöbetçi eczanenin hangisi olduğunu, internette arama yaparak bulmaya çalışırlar. Sağlık Ağı’nın bu sayfası, nöbetçi olarak çalışan eczanenin bulunmasını kolaylaştırmaya yönelik hizmet verir.

81 İldeki Nöbetçi Eczanelerin Güncel Listesi

Nöbetçi Eczaneler sayfası, iki bölümden oluşur ve sayfanın kullanımı son derece kolaydır. Üst kısımda şehirlere ayrılmış, dinamik bir Türkiye sayfası yer alır. Bu haritada fare ile kolayca gezilebilir ve farenin üzerine denk gelen şehir, kırmızı renge boyanır ve şehrin adı ortaya çıkar. Bu uygulama, arama yapılan şehrin kolay bir şekilde bulunabilmesi için vardır. Dinamik Türkiye haritasında yaşadıkları şehri bulmakta zorlanan kişiler, alt kısımda; 81 ilin adını görebilirler. Listeden, nöbetçi eczane aranan il bulunur ve o ilin üzerine tıklanır. Bu işlemin sonucunda, seçilen ildeki güncel nöbetçi eczane listesine; eczanelerin isim, adres ve konum bilgileriyle birlikte ulaşılır.

Nöbetçi Eczanelere Ulaşmak Çok Kolay

Arama yapılan ile tıklandıktan sonra, o ildeki bütün nöbetçi eczanelerin telefon numaraları ve haritadaki konumları kullanıcıya gösterilir. Kullanıcı, arama sonuçlarını daraltmak için sayfanın sağ kısmındaki ilçe isimlerine tıklayabilir. Örneğin Adana nöbetçi eczaneler sayfasına giren bir kullanıcı, sağ kısımda Adana’nın bütün ilçelerinin bir listesini görür. Kullanıcı, bu kısımdan “Feke” seçeneğine tıkladığı takdirde, sadece Feke bölgesindeki nöbetçi eczanelerin listesine ulaşır. Eczanelere dair bilgilerin yer aldığı bölümde bulunan “Harita Göster” butonuna tıklayan kişi, eczanenin konumunu Google Haritalar üzerinden kolayca görüntüleyebilir. Ayrıca arama sonuçları sayfasında, eczanelerin telefon numaraları da yer alır. Eğer kişi, sayfaya bir bilgisayardan ulaşıyorsa nöbetçi eczanenin telefon numarasını manuel olarak telefonuna kaydedebilir. Ancak kişi, Nöbetçi Eczaneler sayfasını mobil cihazı üzerinden ziyaret ediyorsa; telefon numarasının üzerine dokunarak vakit kaybetmeksizin aramayı başlatabilir ve nöbetçi eczane ile telefon üzerinden iletişim kurabilir.

Güncel Nöbetçi Eczaneler Listeleri

Nöbetçi eczaneler, eczanelerin bağlı oldukları oda tarafından belirlenir ve ilan edilir. Bu ilan gerçekleşir gerçekleşmez günlük nöbetçi eczaneler listesi, Sağlık Ağı’nın veri tabanına işlenir ve Nöbetçi Eczaneler sayfasında adres, telefon ve konum bilgileriyle birlikte gösterilir. Liste bilgileri, eczacıların bağlı oldukları odaların sitelerinden otomatik olarak çekiliği için; herhangi bir vakit kaybı olmaksızın Sağlık Ağı üzerinden nöbetçi eczanelere ulaşılabilir. Herhangi bir şehirdeki güncel nöbetçi eczaneler listesine ulaşılamıyorsa o şehirdeki günlük nöbetçi eczaneler listesi henüz yayınlanmamış olabilir.

İstanbul Nöbetçi Eczaneler

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri olduğu için diğer illere oranla günlük olarak çok daha fazla eczane, nöbetçi olarak mesai saatleri dışında hizmet verir. Bu nedenle kişinin, konumuna en yakın nöbetçi eczaneyi bulması biraz daha zor olabilir. İstanbul’daki nöbetçi eczaneler, sayfanın üst kısmında yer alan dinamik harita kullanılarak (Anadolu ya da Avrupa yakası olmak üzere) ya da İstanbul şehrine ait sonuçların yer aldığı sayfanın sağ kısmında yer alan ilçe filtreleri kullanarak filtrelenebilir. Bu sayede kişi, konumuna en yakın nöbetçi eczaneyi çok daha kolay bir şekilde bulur.