DOLAR

18,5935$% 0.09

EURO

18,5317% -0.13

STERLİN

21,2475£% -0.67

GRAM ALTIN

1.027,32%-0,29

ÇEYREK ALTIN

1.672,00%-0,41

BİTCOİN

375860฿%3.88279

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?

Nar çayı, cilde genç bir görünüm kazandırmanın yanı sıra bağışıklık sistemimiz için de oldukça faydalı bir çay çeşididir. Peki, nar çayının faydaları nelerdir? Tüm detayları ile haberimizde.
saglikagi.net
Nar Çayının Faydaları Nelerdir?
google news

Nar çayı, besinler açısından zengin olmasının vücudumuza pek çok faydası bulunan bir çaydır. Nar çekirdeği ve suyu vücudumuz için son derece faydalı iki tür bileşik içerir. Bunlar, yeşil çayda bulunanlardan üç kat daha güçlü antioksidan özellikler içeren punikalaginler ve ellagik asittir. Nar çayı genellikle şekerlidir, ancak evde şeker eklemeden yapabilirsiniz.

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan özellikler

Araştırmacılar, nar suyunun antioksidan kapasitesinin büyük ölçüde çeşide bağlı olduğunu ve toplam fenolik içerikle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bir çalışmanın sonuçları, ticari nar suyunun antioksidan aktivitesinin yeşil çaydan üç kat daha fazla olduğunu gösterdi. Diğer araştırmalar, nar suyunun kronik hastalık için önemli bir risk faktörü olan kronik iltihabı önleyen bileşikler içerdiğini göstermektedir. Ayrıca nar suyunda bulunan bileşikler, arterlerde kalp hastalığına yol açabilen plak oluşumuna karşı mücadelede etkili olabilir.

Birçok çalışma, narın kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kanseri önleme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmalar nar özlerinin prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Bu sonuçlar çok sayıda klinik çalışma ile desteklenmektedir. Nar çekirdeği antioksidan özellikleri yüksek olduğundan prostat kanseri için etkili bir tedavi olabilir. Bu faydalarından dolayı nar çayı, çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Kalp hastalığı önleme

Nar suyunun birçok sağlık yararı arasında bilimsel olarak belgelenmiş bir tanesi vardır. Nar suyunda bulunan antioksidanlar güçlüdür ve hatta kardiyovasküler sistemi oksidatif stresten koruyabilir. Plazma ve makrofajlarda oksitlenmiş lipidleri parçalayan HDL ile ilişkili paraoksonaz (PON1) olarak bilinen bir enzimin aktivitesini arttırırlar. Bu enzim, aterosklerotik plakların oluşumunu azaltma ve kalp krizini önleme yeteneği de dahil olmak üzere çok çeşitli kardiyovasküler faydalara sahiptir.

Nar suyunun diğer faydaları arasında oksidatif stresin azaltılması ve arterlerdeki iltihaplanma yer alır. Bazı araştırmalar nar suyunun atardamarlarda plak oluşumunu azalttığını ve hatta kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor. Bazı araştırmalar ayrıca nar suyunun aterosklerozla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Araştırma sınırlı olsa da, bu faydalar hala keşfedilmeye değer. Yakın tarihli bir araştırma, nar suyunun kalp krizi riskini yaklaşık yüzde 30 oranında azalttığını buldu. Ek olarak, nar suyu, iltihaplanma ile bağlantılı olan oksidasyondan zarar görmüş düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) azaltmıştır.

Kilo kaybı

Nar suyu veya nar çayı içmenin sağlığınız ve kilo vermeniz için sayısız faydası vardır. Nar, aterosklerotik plağa yol açabilen kolesterolün parçalanmasına yardımcı olur. Bu yüksek lifli gıda aynı zamanda enerji yoğunluğu bakımından da düşüktür, bu da az miktarda kalori ile açlığınızı kontrol etmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Düşük kalori sayısı, kilo verme ve kilo kontrolü için çok faydalı olmasını sağlar.

Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak vücudunuzun daha hızlı kalori yakmasını ve gün boyunca daha fazla yağ yakmasını sağlar. Ayrıca kan basıncını düşürdüğü, kalp sağlığını iyileştirdiği ve iltihabı azalttığı bilinmektedir. Kandaki oksijeni artırarak obezite ile mücadeleye yardımcı olur. Nar çayının faydaları sayısız olmasına rağmen, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzının yerini tutmaz. Nar yeşili çayının orta düzeyde bulunan kafein içerdiğini belirtmek önemlidir. Çok fazla tüketmek sinirlilik ve uykusuzluğa neden olabilir.

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?

İnsülin direncinde azalma

Nar suyu ve çayının faydalarını gösteren birçok çalışma vardır ve bunlardan biri insülin direncini ve glikoz metabolizmasını azaltmakla ilgilidir. Yakın tarihli bir çalışmada, nar özleri diyabetik sıçanlarda plazma glukozunu ve insülini önemli ölçüde azalttı. Bu çalışma ayrıca nar özlerinin önleyici bir etkiye sahip olduğunu ve insülin duyarlılığını iyileştirdiğini gösterdi. Araştırma başlangıç ​​aşamasındadır, ancak etkileri umut vericidir ve daha fazla araştırmayı garanti eder.

Diyabet, iltihaplanma ile bağlantılıdır ve nar, güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahip bileşikler içerir. Kronik inflamasyon, vücudun makrofajların ve lökositlerin aktivasyonu ile sonuçlanan inflamatuar sitokinleri salmaya devam ettiği obezitede de yaygın bir faktördür. Bu sitokinler, tümör nekroz faktörü-a (TNF-a) ve interlökin (IL)-6’yı içerir.

Diyabet

Sağlık açısından birçok faydası olduğu için şeker hastalarına nar çayı içmeleri tavsiye edilir. Bu meyve antioksidanlar açısından zengindir ve düşük glisemik indeks içerir. Nardaki taneler lif bakımından yüksektir ve kan trombositlerinin pıhtılaşmasını önleyerek kalp rahatsızlıklarını önler. Ayrıca kolesterolü düşürdüğü ve kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. İşte nar çayı içmenin diğer birkaç faydası.

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?

Nardaki antioksidanlar, diyabetik hastaların yüksek kan şekeri ile ilişkili ağrılı semptomları azaltmasına yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bu meyvenin yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişilerde LDL kolesterolü de düşürebildiğini bulmuşlardır. Nar suyu içmenin bir başka yararı da, yüksek şeker seviyelerinden kaynaklanan kardiyovasküler komplikasyonları önleme yeteneğidir. Bu meyve birçok besinsel fayda ile doludur. Bu makale, bu faydalardan bazılarını kısaca tartışacaktır. Aşağıdaki bağlantıyı takip ederek nar suyunun şeker hastalığına faydaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tüm merak edilen personel sağlık haberleri ve gündem gelişmelerini Sağlık Ağı ile takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Elma Çayının Faydaları Nelerdir?

blank
blank