DOLAR

18,6384$% -0.03

EURO

19,5250% -0.18

STERLİN

22,6429£% -0.34

GRAM ALTIN

1.060,81%0,20

ÇEYREK ALTIN

1.734,00%0,46

BİTCOİN

316308฿%0.15526

a

Migren İçin Özel tedavi

Migren hastaya özel uygulanan tedavi yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Uzmanından önemli migren uyarıları ve açıklamaları.
saglikagi.net
Migren İçin Özel tedavi
google news

Nazire Oluk 20 yıldır yoğun migren ağrıları çekiyordu. Migren ameliyatı olduktan sonra şikayetleri daha da artan 39 yaşındaki Nazire OLUK, hastaya özel uygulanan tedavi yöntemleriyle sonunda sağlığına kavuştu. Oluk’un hayatı “migren ameliyatı” denilen yöntemin uygulanmasının ardından daha da kötüleşti. Ağrılar nedeniyle günlük yaşamını sürdüremeyecek noktaya gelen Oluk’un şikayetleri, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde migren hastalarına uygulanan özel tedavilerle tedavi edildi.

İnternette bulduğu yöntemleri denediğini söyleyen Oluk, “Migren ameliyatı olduktan sonra çok uzun süre baş bölgemde hissiyatsızlık yaşadım. Ameliyattan önce ataklarım sadece sağ tarafta oluyordu ve 5-6 gün sürüyordu. Ameliyattan sonra sol tarafta da ataklarım olmaya başladı ve çok daha sıklaştı.” dedi.

Nazire Oluk, daha sonra SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastaların şikayetlerine göre uygulanan özel tedaviye başladığını belirterek “Burada burundan spreyle sıkılan solüsyonlar uygulandı. Doktorum, her seansta bunu uyguladı. Tedavi sürecinin ardından ağrılarım kontrol altına alındı. Kendimi çok daha iyi hissediyorum.” diye konuştu.

Oluk, “Her gün ‘Yoksa yine mi başım ağrıyacak?’ diye korkuyla yaşamıma devam ediyordum. Fakat şu an hayat kalitem arttı, sabahları çok daha iyi uyandığımı hissediyorum. Gün içinde de yaşam kalitem çok daha iyi.” ifadesini kullandı.

Migren Kişiye Özel tedavi Edilmeli

SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Karadaş da migrenin, kişilerin günlük yaşamını, sosyal ve iş hayatını en fazla etkileyen baş ağrısı tiplerinden olduğunu söyledi.

Oldukça sık görülen migrenin hastalık değil, “semptom” ve “sendrom” olduğunu dile getiren Karadaş, “Çünkü bir kişinin kafa travması geçirmesinden sonra migren başlayabilir. Bir bayan doğumdan sonra migrenle karşılaşabilir. Bazı gıdaların tüketilmesi migrene neden olabilir.” bilgisini paylaştı.

Migren Tedavi Edilebilir

“İstisnalar dışında migreni tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da en aza indirmek veya çok nadir hale getirmek mümkün. Bunları yaparken de bazı tedavi stratejilerini uygulamamız gerekir. Migren tedavisinde bazı kurallara uymak zorundayız. Hastanın baş ağrısı sıklığı, ayın kaç günü baş ağrısı çektiği, atak süresi gibi durumların hepsi tedavide çok önemli. Bu duruma göre akut veya uzun süreli tedavi dediğimiz ilaçları veriyoruz. Kişiye göre bir tedavi olması şart. Medikal tedavimiz var, hasta ilaç alamıyorsa ‘sinir blokajları’ dediğimiz veya ‘botulinum toksin uygulaması’ dediğimiz yöntemlerimiz, migren iğnesi var. Kişiye uygun tedavileri seçip başarıya kesinlikle ulaşabiliyoruz.”

Migren Ameliyatı Tartışmalı

Şu ana kadar migren ameliyatı geçiren birçok hastanın kendisine başvurduğunu aktaran Karadaş, “Migren ameliyatı başarılı olan hiçbir hastayı görmedim. Gelenler de maalesef çok daha kötü durumda. Ameliyat olanlar baş, boyun bölgesinde hissizlikler yaşadığını, ağrının daha da yaygınlaştığını, sıklığının daha da arttığını ifade ediyorlar.” dedi.

Karadaş, “migren ameliyatı” olarak adlandırılan yöntemde baş, boyun bölgesindeki sinirlere yönelik cerrahi girişim yapıldığını, ancak migrenin sadece o bölgedeki sinirlerle ilgili olmaması nedeniyle sıkıntıların ortadan kalkmadığını belirtti.

Hastası Nazire Oluk’un da neredeyse her gün migren ağrısı çekmesi nedeniyle hastaneye başvurduğunu söyleyen Karadaş, çeşitli tedavilerin uygulanmasının ardından bu durumu kontrol altına aldıklarını ifade etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

İstmosel Hamileliğe Engel Olabilir