DOLAR

18,6504$% 0.15

EURO

18,5655% -0.03

STERLİN

21,2662£% -0.68

GRAM ALTIN

1.027,42%-0,28

ÇEYREK ALTIN

1.671,00%-0,47

BİTCOİN

375046฿%3.54784

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Mevsim Geçişi ve Hastalıklar

Solunum yolu enfeksiyonları, sonbahar mevsim geçişlerinde en sık görülen enfeksiyonların başında gelmektedir.
saglikagi.net
Mevsim Geçişi ve Hastalıklar
google news

Solunum yolu enfeksiyonları üst ve alt solunum yolları olarak iki başlık altında toplanabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Sars “Yıllardır gribal ve nezle olarak adlandırdığımız enfeksiyonlar, hemofilus influenza enfeksiyonuna karşı oluşmaktadır. İmmün sistemi direncinin düşmemesi için aşı olmaya, vitamin kullanmaya ve vücut direncini düşürmemeye dikkat etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Mevsim Geçişleri

Yaz mevsiminden sonbahar mevsimine geçişte ani ısı değişimleri yaşanmakta ve bu değişim hastalıklara yakalanma riskinin arttırmaktadır. Sars “Havadaki ani ısı değişimi, güneşe aldanıp giyilen ince kıyafetler ve değişen beslenme ile uyku düzeni vücut direncini düşürüyor. Bu durum da soğuk algınlığı, grip ve nezle şikayetlerinin artmasına sebep oluyor. Soğuk algınlığına viral enfeksiyonlar neden olurken, gribe bakteriyel enfeksiyonlar neden olmaktadır. İki hastalık da mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır. Grip daha ağır geçirilirken, soğuk algınlığı gribin daha hafif bir varyantı olarak düşünülebilir” dedi.

Korunma Yolları

Soğuk ve sıcak arasında değişen hava dengesi için cam açıkken uyumaktan kaçınılmalı, klima çarpmalarına karşı da dikkat edilmelidir. Sars, “Elleri sık yıkamak hastalığa yakalanma riskini düşürmektedir. Aşılar bu hastalıklara karşı koruma sağlarken, bu dönemde bol su tüketilmeli, hijyen ve mesafeye dikkat edilmeli, düzenli uyumaya özen gösterilmelidir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Çocuklar İçin Sonbahar Tavsiyeleri

blank
blank