DOLAR

18,6337$% -0.03

EURO

19,7182% 0.35

STERLİN

22,9695£% 0.32

GRAM ALTIN

1.081,54%0,43

ÇEYREK ALTIN

1.757,00%0,22

BİTCOİN

322507฿%1.61968

a

Kronik Hastalıklarda Düzenli Beslenmenin Önemi

Türkiye İş Bankası grup şirketleri bünyesinde yer alan Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Esma Nazlı Bulut, kronik hastalığı olan kişilerin tıbbi tedavilerine destek olmak, ihtiyaç duydukları besinleri almamalarını sağlamak, temel beslenmeyi sağlamak ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için mutlaka bir diyetisyen ve beslenme uzmanı ile çalışmanın gerektiğine inanmaktadır. Dyt. Esma Nazlı Bulut Kronik Hastalıklarda Düzenli Beslenmenin Önemini açıkladı.
saglikagi.net
Kronik Hastalıklarda Düzenli Beslenmenin Önemi
google news

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Bulut, kronik hastaların beslenme yöntemlerine yönelik bilgiler verdi. İşte Kronik Hastalıklarda Düzenli Beslenmenin Önemi.

 

Kalp damar hastalığı olan kişilerin küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları gerektiğini vurgulayan Bulut, kalp damar hastalıklarına yönelik beslenme tedavisinde toplam yağın azaltılması gerektiğini ve yemeklerde hayvansal yağ tüketimi yerine bitkisel yağların kullanılmasının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Bulut, “Pişirme yöntemi olarak yağda kızartma yerine ızgara, fırında, haşlama ve sote şeklinde tercih edilmeli. Diyet içeriğinde meyveler, sebzeler, tam tahıl ürünleri, derisiz kanatlı hayvan eti, görünür yağlarından ayrılmış kırmızı et, balık ve az yağlı süt ürünleri tüketilmeli. Posadan zengin besinlerin kolesterolü düşürücü etkisinden kaynaklı haftada iki kez kuru baklagil tüketimi gerçekleştirilmeli.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kanser hastalarının beslenmesi

Beslenme Uzmanı Esma Nazlı Bulut, sağlıklı beslenmenin kansere karşı koruyucu olduğunu, kanser tedavisi sırasında da beslenmenin önemli olduğunu belirtiyor.

 

 

blank

 

 

Kanser hastalarının aldıkları tedaviye göre beslenme planının farklılık gösterdiğinin altını çizen Bulut, kanser hastalarının beslenmelerinde dikkat etmesi gerekenler hakkında şunları kaydetti:

 

Kanser hastalarında sık görülen kaşeksi durumunu önlemek veya iyileştirmek adına beslenmeyi destekleyici enteral solüsyonlar, sağlık profesyonelleri önerisi ile kullanılabilir. Eğer kemoterapi tedavisi alınıyorsa etkileşim gösterebileceğinden dolayı nar, kivi, greyfurt, böğürtlen ve bunları içeren gıda maddeleri tüketilmemeli. Bunun yanında kaliteli bir protein kaynağı olması sebebiyle her gün mutlaka tam pişmiş yumurta tüketilmeli. Gıda kaynaklı enfeksiyonlardan korunmak için açıkta satılan süt ürünleri yerine pastorize süt ürünleri tercih etmeli. Sakatatlar ve şarküteri ürünlerinden uzak durmalı. Et ürünleri ise iyi pişmiş olarak tüketilmeli. Alternatif tıp ürünlerinden ise kesinlikle kaçınılmalıdır.”

 

 

blank

 

Diyabet hastalarında beslenme programı

 

Esma Nazlı Bulut, şeker hastaları için beslenme programının hastanın vücut ağırlığına uygun enerji ve bu enerjinin karbonhidrat, yağ ve protein dengesine dayanması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

 

Diyabet hastalarında öğün sayısı ve sıklığının kan şekerinin düzenlenmesi açısından etkili olduğunu ifade eden Bulut, şöyle devam etti:

 

Karbonhidrat alımının kan şekeri üzerine büyük bir etkisi bulunur. Bu sebeple basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Beyaz ekmek tüketimi yerine esmer ekmek grubundan tam buğday, tam tahıl veya çavdar ekmekleri, pirinç pilavı yerine bulgur, karabuğday gibi tahıl ürünleri tercih etmek, glisemik yanıtı düşük olması, emilim ve sindirimi yavaş olmasından kaynaklı kan şekeri üzerine olumlu etkiler yaratacaktır. Protein insülin salınımını baskıladığından günlük kilogram başına 0,8-1 gram protein tüketimi önerilmektedir. Ayrıca antioksidan maddelerin insülin üzerine etkilerinden dolayı E ve C vitamini, çinko içeren besinlerin tüketimi önemlidir.”

 

 

Hızlı kilo kayıpları yerine kalıcı kilo kayıpları hedeflenmeli

Bulut, böbrek hastalığının pek çok türü olduğunu ve hepsinin kendine özgü beslenme tedavileri olduğunu söylüyor. “Ciddi böbrek hasarlarında sodyum, potasyum ve fosfor alımını kısıtlamak gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Obezitenin beslenme tedavisinde kullanılan diyetin karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler ve mineraller açısından yeterli olması önemlidir, diye ekleyen Bulut devamını şöyle getiriyor: “Hızlı kilo kayıpları yerine kalıcı kilo kayıplarının hedeflenilmesi gerekmektedir. Öğünlerde besin çeşitliliğine önem verilmeli, kompleks karbonhidratlar, meyve ve sebze tüketiminin artırılması diyetin posa içeriğini artırarak tokluk hissinin uzun sürmesini sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’ndan Darbedilen Doktora Ziyaret