DOLAR

18,6419$% 0.03

EURO

19,6153% -0.03

STERLİN

22,8517£% 0.08

GRAM ALTIN

1.079,37%-0,08

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%-0,17

BİTCOİN

316513฿%-0.71484

a

Kovid İçin Kritik Haftalar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan: Bayramın ardından önümüzdeki iki hafta çok kritik, ciddi artışlarla karşılaşabiliriz.
saglikagi.net
Kovid İçin Kritik Haftalar
google news

Kovid salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka artışıyla devam ediyor. Polikliniklere viral semptomlarla başvuran bireylerin yüzde 40’a yakınının pozitif çıkmaya başladığı belirtiliyor.

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu olan Prof. Dr. Turan,  Kovid-19 vaka sayılarında ciddi bir artış  yaşandığını ifade etti.

Kovid Pozitif Vakalar Artıyor

Turan, “Artan pozitif vaka sayısı şu anda polikliniklere başvuran kişilerle ortaya çıkıyor. Polikliniklere viral semptomlarla başvuran bireylerin yüzde 40’a yakını pozitif çıkmaya başladı. Sayı giderek artıyor.” ifadesini kullandı.

Vaka sayılarındaki artışta maske, mesafe ve hijyen kurallarının gevşetilmesinin etkili olduğunu anlatan Turan, “Vatandaşların toplu, kalabalık mekanlarda daha çok vakit geçirmesi bizi biraz daha zorlayacak gibi duruyor. Özellikle bayram döneminin ardından önümüzdeki iki hafta bizim için aslında çok kritik. Vaka sayılarında ciddi artışlarla karşılaşabiliriz.” diye konuştu.

Hastane ve yoğun bakıma yatışlar yüksek değil.

Prof. Dr. Turan, vaka sayılarındaki artışın henüz yoğun bakımlara yansımadığını söyledi. Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kovid-19’da yaşadığımız diğer piklere göre tek farklı durum, poliklinik başvurusu oldukça yüksek. Ancak hastane ve yoğun bakıma yatışlar bir miktar artsa da daha önceki artışlar kadar yüksek değil. Bu varyantın özelliğiyle ilgili olabilir, bulaştırıcılığı yüksek ama hastalık şiddeti henüz çok ağır değil. Fakat etkilenen grup, pandeminin ilk dönemlerde olduğu gibi 65 yaş ve üzeri kişiler ile ek hastalığı olanlar. Bu durumdaki kişilerde yeni varyantta da ağır klinik tablolar oluşabiliyor.”

Yeni varyanta karşı dikkatli olunmalı.

Uzmanlar Omicron’un BA.4 ve BA.5 alt türlerinin şu an dünya genelinde baskın hale geldiğini belirtiyor. Bu konuya dikkati çeken Turan, “BA.4 ve BA.5 bulaştırıcılığı çok yüksek iki varyant. Bunlar şu anda Avrupa’nın etkisi altında olduğu varyantlar. Bu durum dolayısıyla Türkiye’yi de etkiliyor. Ülkemizde de önümüzdeki günlerde bu varyantlardan kaynaklı sıkıntı oluşabilir. Bu nedenle dikkatli olmak lazım.

Yeni varyantların hastalık şiddetinde çok belirgin bir artışa neden olduğunu ifade etmek doğru olmaz. Çünkü henüz elimizde bununla ilgili yeterince bilgi yok. Klinik gözlemlerimize göre şu anda çok ağır hastaneye yatış ve yoğun bakım ihtiyacı göstermiyor bireyler. Önümüzdeki günlerde bu varyantlarla ilgili daha net konuşabilmek mümkün olacak.”

Hatırlatma Dozu Vurgusu

Sağlık Bakanlığı yeni hatırlatma dozlarını e-Nabız üzerinden tüm ülkede tanımladı. Bu konuda hassas olunması tüm vatandaşlardan bekleniyor. Konu hakkında konuşan Turan; “Hatırlatma dozu zamanı gelmiş bireylerin aşılarını geciktirmeden olmaları lazım. Özellikle bayram dönemini atlattık. Önümüzdeki dönemde vakalarda çok şiddetli bir şekilde artış olabilir. Bu nedenle hatırlatma dozları daha önem kazanıyor. Özellikle ağustos sonu eylül gibi daha dikkatli olunması gerekecek bir döneme giriliyor. Ağustos başında en geç, aşıların tamamlanmış olması gerekir. Hatırlatma dozlarını tüm yaş gruplarına öneriyoruz ama özellikle ileri yaş ve ek hastalığı olanlara ayrıca vurgu yapmak gerekiyor.”

Önlemlere dikkat edilmeli.

Kovid sürecinde uzmanlar önlemlere vurgu yapıyor. Kısıtlamaya gidilmesinin tüm dünya çapında gündem dışında olduğu vurgulanıyor. Vatandaşlara yapılan başlıca uyarılar şöyle;

  • kalabalık kapalı ortamlarda mutlaka maske takılmalı
  • enfekte olduğunu düşünen, viral semptomlar gösterenler kendini izole etmeli
  • mesafeye özen gösterilmeli

Maske zorunluluğu

Prof. Dr. Turan “Şu anda henüz bize bildirilen bir bilgi yok. Bilim Kurulu olarak devam eden bir süreç yaşıyoruz, toplantılarımızı sonlandırmıştık ama ihtiyaç halinde her daim toplanmaya hazırız. Bu gönüllülük esasına göre yapılan bir işti zaten, biz halen görevimizin başında devam ediyoruz. Bilim Kurulu’nun toplanması gerektiğinde bize bilgi geçilir ve bir araya geliriz. Fakat önümüzdeki günlere ilişkin şu an için bir bilgi yok.

Kişisel önlemleri kişilerin kendilerine bırakmıştık biliyorsunuz, halkımızın da bu duyarlılığı göstermesi gerekiyor. Daha fazla önlem ve kısıtlama gelmemesi için bizim bunu yapıyor olmamız gerekiyor. Bu nedenle ağustos sonuna doğru, eylül başında vaka sayıları yani pozitif kişi sayısı, hastane ve yoğun bakım yükü alınan kararlarda belirleyici olacaktır. Şimdiden bununla ilgili net bir cevap vermek çok doğru olmaz. Önümüzdeki günleri takip edip göreceğiz.” dedi.

Mevsimsel Grip

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Kovid-19 harici influenza (grip) vakalarında bir artış olup olmadığına yönelik, “Pandeminin ilk yoğun ve akut dönemlerinde kısıtlamalar olduğu ve maske kullanıldığı için diğer viral enfeksiyonlarda belirgin bir azalma olmuştu çünkü bulaş, toplumda yaygınlığı azalmıştı. Ancak son aylarda maskenin ortadan kalkması diğer viral enfeksiyonların da dolaşımda ortaya çıkmasına neden oldu.” şeklinde konuştu.

Hastaneye Kovid-19 şüphesiyle başvurup, tetkiklerde negatif çıkan ve mevsimsel grip semptomları gösteren kişilerin bulunduğu anlatan Turan, “Ağır mevsimsel grip semptomları gösteren, 9-10 gün devam eden ciddi halsizlik, boğaz ağrısı, yorgunluk gibi şikayetlerle bize başvuran kişiler bulunuyor. Kovid-19 harici viral enfeksiyonlar nedeniyle başvuran hastalarda da bir artış olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Turan, mevsimsel grip geçiren kişilerin de hastalığı diğer insanlara bulaştırmamak için kendilerini izole etmeleri ve maske takmalarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Sivas’ta KKKA 2 Can Aldı