DOLAR

17,9557$% 0.06

EURO

18,5378% -0.05

STERLİN

21,9051£% -0.08

GRAM ALTIN

1.031,36%-0,12

ÇEYREK ALTIN

1.686,00%-0,12

BİTCOİN

430471฿%-1.12106

a
Bitcoin ile nasıl para kazanılır?
Bitcoin ile nasıl para kazanılır?

Konserveler Ölümcül Olabilir

Bozuk konserveler, ölüme neden olabilecek kadar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.
saglikagi.net
Konserveler Ölümcül Olabilir
google news

Konserve kültürümüzün önemli bir yapı taşı. Yeme-içme yaşamımızda önemli yeri olan konservelerin, yapım aşamasında titizlik gösterilmeli. Konservelerin yapılırken yeterli ısı ve basınçla kapağının sıkı bir şekilde kapatılması ve kullanımdan önce 10 dakika boyunca kaynatılması gerekiyor.

Bozuk konserveler, botulizm hastalığına ve ölüme neden olabiliyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Doç Dr. Esra Acıman Demirel, konserveye karşı uyardı. Doç Dr. Esra Acıman Demirel “50 yaşlarında bayan hasta yaklaşık 1 ay önce yutma güçlüğü bulanık ve çift görme şikayetiyle hastanemize başvurdu. Hastanın solunumunda bozulma olması yoğun bakım ünitesine alındı. Hastamızın öyküsü derinleştirildiğinde konserve tüketimi olduğu öğrenildi. Botulizm olduğu düşünülerek antitoksin tedavisi uygulandı. Hastanın takibinde düzelme oldu solunumu düzledi ve taburcu edilmek üzere servisimizde takip ediliyor.”

Konserve Yapımı

Dr. Esra Acıman Demirel, “Bu toksin gıdalarla bulaşan bir hastalık bu nedenle konserve yapımı sırasında yeterli ısı ile kapatılmasına dikkat edilmesi. Özellikle kapağı şişmiş kokusu bozuluş konservelerin yenmemesi gerekmekte yine 1 yaş altı çocuklarda bal tüketimi yapılmaması gerekmektedir. Gıdanın alınımdan 18- 36 saat sonra belirtiler başlıyor. İlk başta halsizlik ve yorgunlukla başlıyor. Bizim dikkat etmemiz gereken çift görmesinin olması, konuşmasının bozulması ve yutma güçlüğünün bozulması ve öyküsünde de konserve var ise mutlaka Botulizm düşünülmeli ve tedavisine en erken şekilde başlanmalı çünkü toksin ne kadar erken sürede verilirse hastanın hayatta kalması düşünülüyor” diye konuştu.

Ölümcül Riskler

Bozulmuş konservelerden bir miktar bile alınması ölümcül etkilere sebep olabilir. Dr. Esra Acıman Demirel: “Konserve yapımına dikkat edilmesi gerekiyor. Yeterli ısı ve basınçla kapağının sıkı bir şekilde kapatılması gerekiyor ve kullanımdan önce 10 dakika boyunca kaynatılması gerekiyor. Kapağı şişmiş ve bozulmuş ürünleri tüketilmemesi gerekiyor. Mikrodalgada ısıtmak toksinleri öldürmüyor. Bu yanılgıya düşmeyin. Konservenin belli bir kısmında olabilir. Bir miktar bile alınması hastamız sadece tadına bakmış. Konserveden bir miktar bilen alınması hastalığa sebep olabiliyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Grip Aşısı Nedir?