DOLAR

18,6510$% 0.01

EURO

19,6019% 0.42

STERLİN

22,7728£% 0.63

GRAM ALTIN

1.072,25%1,04

ÇEYREK ALTIN

1.753,00%1,02

BİTCOİN

313573฿%-0.84548

a

“Kemoterapi Sonrası Mide Bulantısı Önlenebilir”

Kemoterapi alan hastalarda mide bulantısının en önemli şikayetlerden olduğunu söyleyen Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Neslihan Özyurt, “Bulantı ve kusmanızın şiddeti ve süresi hakkında her kürde doktorunuza bilgi veriniz. Bulantı ve kusmayı engelleyen çok çeşitli ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz kemoterapi aldığınız dönemde bu ilaçları size reçete eder ve şikayetiniz olmasa da bu ilaçları (bulantı ve mide koruyucu) düzenli olarak 5 ila 10 gün kullanmanızı ister” dedi.
saglikagi.net
“Kemoterapi Sonrası Mide Bulantısı Önlenebilir”
google news

 

Dr. Neslihan Özyurt, hastaların her kemoterapi seansından sonra mide bulantısı ve kusma olacağı konusunda uyarılmaması gerektiğini belirterek, kemoterapi sırasında mide bulantısını önleme konusunda bilgiler verdi.

Türk Bilim İnsanlarından Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Aşıyı Birleştiren Yeni Yöntem

Sıvı miktarı arttırılmalı

Bulantının hemen tedavi sonrası 12 ila 24 saat sürebildiğini ya da sürekli olabildiğini belirten Uzm. Dr. Neslihan Özyurt, “Kemoterapi, midemizi ve beyindeki kusma ile ilgili merkezi etkileyerek kusmaya neden olabilir. Kullanılan ilaç türlerine, doza ve kişisel özeliklere göre kusmanın şiddeti ve süresi değişiktir. Bu tür bir yan etki hiç oluşmayabileceği gibi çok şiddetli de olabilir. Daha önce kemoterapi deneyimi olmuş kişilerde bazen tedaviden önce de psikolojik kökenli bulantı ve kusmalar olabilir. Bulantı ve kusmanızın şiddeti ve süresi hakkında her kürde doktora bilgi verilmelidir. Bulantı ve kusmayı engelleyen çok çeşitli ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz kemoterapi aldığınız dönemde bu ilaçları size reçete eder ve şikayetiniz olmasa da bu ilaçları (bulantı ve mide koruyucu) düzenli olarak 5-10 gün kullanmanızı ister. Eğer kusmanız olması nedeniyle tablet ilaçları düzenli olarak alamazsanız hastaneye serum tedavisi almak için başvurabilirsiniz. Kusmanızın miktarına göre alınan sıvı miktarını da artırmalısınız” ifadelerini kullandı.

Az, sık ve yavaş yemek tüketilmeli

Özyurt, “Uygulamadan 1-12 saat öncesi ve 1-24 saat sonrasın da katı gıdalar yerine sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Az, sık ve yavaş yemek yenilmeli ve tüketilen yemekler iyice çiğnenmelidir. Su veya meyve suları yemek sırasında değil, yemeklerden 1 saat önce veya sonra içilmelidir. Yağlı, şekerli ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durulmalı, yemek kokuları midenizi bulandırıyorsa soğuk ve ılık yiyecekler tercih edilmelidir. Bulantıyı azaltmak için elma suyu, kızılcık suyu, limonata, meyve suları, çay, kola, ayran gibi sıvı veya ezilmiş patates, elma püresi, yoğurt, süzme peynir gibi yarı-katı veya ağzınızda yara yoksa limon, ekşi turşu gibi gıdalar alınabilir. Ağzınızda yara yoksa ve sabah kusmaları varsa; yataktan kalkar kalkmaz kraker, tost, peynir-ekmek gibi kuru gıdaları tercih edilmelidir. Sevilen yiyecekler tüketilmelidir. Bazı kişilerde kırmızı ete karşı tiksinti gelişebileceği için böyle durumlarda tavuk veya balık yiyerek et ihtiyacı karşılanabilir” diye konuştu.

Özellikle hemoroid ile karıştırılan tanılar yüzünden kolon kanseri tedavisi gecikebilir. Kalın bağırsak ve rektum kanserleri olarak bilinen ve bu konuda ön plana çıkarılan bu hastalık, insanların çok bilinçli olmamasından dolayı karıştırılabiliyor ve tedavide de sorunlara neden olabiliyor. Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı basamakların olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Örneğin fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurtulmak, sigara kullanmamak, yüksek lifli, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek kolon kanseri riskini azaltıyor” dedi. Hastalığın hemoroid ile karıştırılması da insanlar için büyük bir problem halini alıyor. Rektum tarafında yani makata yakın kısımdaki tümörlerde en sık görülen bulgunun dışkıya kan bulaşması durumu oluyor. Burada dikkat edilecek olan durum da dışkıda kan gözlenmesi oluyor. Bu durumun hemoroid ile karıştırılması da kolon kanseriyle ilgili gelişmeleri ön plana çıkarması sorunu yaratıyor. Bu belirtilerin her zaman kansere bağlı olmayabileceğinin ve başka sağlık problemlerinin de bu belirtilere yol açabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Ancak bunlardan herhangi birine sahip kişilerin, erken tanı ve tedavi için doktora başvurması önerilir. Genelde kanserin erken dönemlerinde ağrı olmaz. Ağrı olmasını beklemeden doktora başvurmak kanserin erken tanısında önemlidir” hatırlatmasında bulundu. 50 yaş üzeri kişiler doktor kontrolü yaptırmalı 50 yaş ve üzerindeki kişilerde bu durumun çok daha dikkatli olunması gereken bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Hem düzenli doktor kontrolüne hem de bu konuda yapılacak olan farklı gelişmelere ihtiyacımız var. Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapinin başlıca kullanılan tedavi yöntemleri olduğunu söyleyen Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişir. Tedaviye başlamadan önce hastalar hastalığın evresini, tedavi seçeneklerini, tedavi yan etkilerini, tedavinin normal yaşamları üzerindeki olumsuz etkilerini, tedavinin maliyeti ve kendisi için uygun olabilecek yeni klinik çalışmaların varlığını sorgulayabilir” dedi. Bu süreçlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için doktorunuza başvurabilir ve doğrudan sizinle ilgili sorunları öğrenmeye başlayabilirsiniz. Tedavi sürecinizi de oldukça hızlandıracaktır bu durum.

Kendinizi oyalayacak aktiviteler bulun

Özyurt açıklamasını şöyle tamamladı:

Sürekli bulantınız varsa kendinizi oyalayacak aktiviteler bulun. Televizyon seyredebilir, müzik dinleyebilir, örgü örüp, kitap okuyabilirsiniz. Tuvalet, parfüm, sigara, yemek kokuları gibi sizi rahatsız edebilecek kokulardan uzak durmalısınız. Yemek yedikten sonraki 2 saat sırt üstü yatmayın. Yemeklerden sonra sessiz bir ortamda dinlenin. Sıkmayan rahat kıyafetler giyin. Yatakta yatarken kusarsanız, solunum yollarına kaçmaması için başınızı hemen yana çevirin. Kusma çok fazlaysa, gıdalardan yutmadan emme yoluyla yararlanmaya çalışın. Kusmayı önleyecek ilaçların fitil ve enjeksiyon formlarını isteyin. Bulantınız varken ve kusarken kendinizi yemek yemeye zorlanmayın. Bulantı kusmanızın şiddetli olduğu dönemlerde 3 ila 4 saat süreyle bir şey yemeyin, daha sonra sıvı gıdalar alın. Sadece sıvı gıda ile beslenmeye 2 günden fazla devam etmeyin, doktorunuzdan bu duruma ilişkin beslenme tavsiyeleri alın.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Düzenli Spor Beyni Gençleştiriyor