DOLAR

18,6383$% -0.02

EURO

19,5106% -0.24

STERLİN

22,6324£% -0.35

GRAM ALTIN

1.059,67%0,10

ÇEYREK ALTIN

1.732,00%0,23

BİTCOİN

315625฿%0.02646

a

Karaciğer Yağlanması Kanser Riskini Arttırıyor

Karaciğer yağlanması, pankreas kanseri risk faktörleri arasında önemli bir yer tutuyor.
saglikagi.net
Karaciğer Yağlanması Kanser Riskini Arttırıyor
google news

Pankreas kanseri, erken dönem olsa dahi en tehlikeli kanser türlerinden biri. Sigara, şeker hastalığı, alkol ve bazı beslenme alışkanlıkları pankreas kanseri riskini önemli ölçüde arttırıyor.

Joo-Hyun Park ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma, alkol dışı karaciğer yağlanmasının da pankreas kanser riskini arttığını gösteriyor. Konu hakkında konuşan Prof. Dr. Uğur Coşkun, Scientific Reports dergisinde yayınlanan bu çalışmada, pankreas kanseri tanısı konulan 10 bin 470 hastanın analiz edildiği ve alkol dışı sebepler ile karaciğer yağlanması gelişen bireylerde pankreas kanseri riskinin yağlanması olmayanlara göre yüzde 17 daha fazla olduğunun ortaya konulduğunu bildirdi.

blank

Prof. Dr. Uğur Coşkun, karaciğer yağlanmasının tehlikelerinden bahsetti.

Karaciğer yağlanmasının derecesi arttıkça pankreas kanser riski artıyor.

Prof. Coşkun,  risk artışının obezitesi olmayan sağlıklı bireyler için de olduğunu ifade etti.  Coşkun,“Bu çalışmada da karaciğer yağlanmasının obezite ve diabet gibi diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak pankreas kanseri riskini artırdığı gösterilmiş oldu. Karaciğer yağlanması tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sık görülmekte. Bazen hekimler tarafından önemsiz gibi davranılmakta ve hastalar tarafından da bu nedenle göz ardı edilebilmekte.

Fakat bu çalışmada da görüldüğü üzere başta kanserler olmak üzere siroz gibi bir çok tehlikeli duruma yol açabiliyor. Tedavisine ve ilerlemesini önlemeye yönelik mutlaka tedbirler alınmalı ve bu hastaların mutlaka bir gastroenteroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

36 Yaşındaki Anestezi Teknisyeni Hastanede Ölü Bulundu