DOLAR

16,8363$% 0.47

EURO

17,5921% 0.61

STERLİN

20,4441£% 0.86

GRAM ALTIN

978,76%0,30

ÇEYREK ALTIN

1.604,00%0,43

BİTCOİN

329347฿%3.35822

a

Hemşire Fazla Mesai Ücreti 2022 Hemşire Nöbet Ücreti

Hemşire fazla mesai (nöbet) ücretinin 2022 yılında ne kadar olacağı sorusu, bir süredir kamuoyunun gündemini meşgul ediyordu.
saglikagi.net
Hemşire Fazla Mesai Ücreti 2022 Hemşire Nöbet Ücreti
google news

Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen katsayılar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ek zamlarla, hemşirelerin 2022 yılında alacaklar nöbet ücretleri kesinleşti.

 

Hemşire Nöbet Ücreti Ne Kadar?

Kesinleşen verilere göre hemşireler, 2022 yılında 17,66 TL ile 38,15 TL arasında fazla mesai ücreti alır. Hemşirelerin alacakları fazla mesai ücretlerinin net tutarı; kişinin unvanına (lise mezunu/yüksekokul mezunu), gösterge puanına, nöbet tuttuğu birime (normal birim/riskli birim) ve nöbet tuttuğu güne (normal bir gün/bayram günü) göre belirlenir. Riskli birimlerde ve bayram günlerinde nöbet tutan hemşireler, normal günlere ve normal birimlere göre daha yüksek ücret alır.

 

Buna göre, 2022 yılı Ocak ayı itibarıyla 657’ye tabi hemşireler için zamlı nöbet ücretleri listesi şöyledir:

 

Hemşire Fazla Mesai Ücreti 2022 Nöbet Ücreti Ne Kadar?

 

*Bu bölümdeki ücretler dini ve ulusal, bütün bayram günlerini kapsar.

*Ameliyathane, diyaliz bölümü, yoğun bakım bölümü, acil servis ve 112 acil; riskli birim kapsamındadır.

 

Yukarıdaki tabloda da yer aldığı üzere lise mezunu bir hemşirenin normal günlerde, normal birimlerde çalışırken fazla mesai ücreti saatlik 17,66 Türk lirası; normal günlerde, riskli birimlerde çalışırken saatlik 26,49 Türk lirasıdır. Aynı hemşirenin bayram günlerindeki net nöbet ücreti saatlik 21,19 Türk lirasıyken bayram günlerinde, riskli birimlerde çalışan; lise mezunu bir hemşire saatlik 31,79 Türk lirası fazla mesai ücreti alır.

 

Yine yukarıdaki tabloda yer aldığı üzere yüksekokul mezunu bir hemşirenin normal günlerde, normal birimlerde çalışırken fazla mesai ücreti 21,19 Türk lirası; normal günlerde, riskli birimlerde çalışırken 31,78 Türk lirasıdır. Aynı hemşirenin bayram günlerindeki net nöbet ücreti 25,43 Türk lirasıyken bayram günlerinde, riskli birimlerde çalışan; yüksekokul mezunu bir hemşire 38,15 Türk lirası fazla mesai ücreti alır.

 

Hemşire Saatlik Nöbet Ücreti Nasıl Belirlenir?

Hemşire nöbet parası, katsayı ve olası ek zamlar dikkate alınarak belirlenir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan hemşireler için uygulanacak 2022 yılı zamlı nöbet ücretleri, kesintisiz olarak 6 saat nöbet tutan personele ödenir.

 

Hemşireler Ayda Kaç Saat Nöbet Tutar?

Hemşirelerin aylık nöbet saatleri, çalıştıkları kuruma göre en fazla 60 saat ya da 130 saat olabilir. Buna göre,

  • Aile sağlığı toplum merkezlerinde (birinci basamak sağlık hizmetleri sunan kurumlarda) çalışan hemşireler ayda en fazla 60 saat nöbet tutabilir.
  • Diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan hemşireler, ayda en fazla 130 saat nöbet tutabilir.

Hemşirelerin aylık olarak kaç saat nöbet tutacakları, sonuç olarak çalıştıkları kurum ve kuruluşların takvimlerine göre belirlenir. Kamuda çalışan hemşireler; işe girmeden önce, kurum ve kuruluşları tarafından verilen nöbet takvimine uyacaklarını taahhüt ederler.

 

Hemşire Fazla Mesai Ücreti 2022 Hemşire Nöbet Ücreti

Hemşire Nöbet Ücreti 2022 Temmuz

Yukarıda yer verdiğimiz bilgiler, Ocak 2022 itibarıyla geçerli olan bilgilerdir. Hemşire nöbet ücreti her sene ocak ve temmuz aylarında, katsayılar ve olası ek zamlar dikkate alınarak güncellenir.

Hemşire fazla mesai ücretleri, senede iki defa katsayı oranında zamlandığı için; 2022 yılı Temmuz ayı zamlı nöbet ücretleri tahminen şöyledir:

 

Lise mezunu bir hemşire için normal günlerde ve birimlerde nöbet ücreti, tahmini olarak 22 TL; üniversite mezunu bir hemşire için normal günlerde ve birimlerde nöbet ücreti, tahmini olarak 25 TL olacaktır. Bayram günlerinde riskli birimlerde nöbet tutan yüksekokul mezunu bir hemşirenin fazla mesai ücreti ise 50 Türk lirasına yaklaşacaktır.

 

Bu veriler tahmini olup 2022’nin Temmuz ayında hemşire fazla mesai (nöbet) ücretleri güncellendiğinde, o tarihten itibaren geçerli olacak saatlik net nöbet ücretleri; son dakika olarak sitemizde yer alacaktır. Hemşire nöbet ücretlerine 2022 yılı boyunca gelecek bütün zamları; güncel ve kesin fazla mesai tutarlarıyla birlikte, Sağlık Ağı üzerinden takip etmeye devam edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

İl Sağlık Müdürü Maaşı, İlçe Sağlık Müdürü Maaşı, Sözleşmeli Sağlık Yöneticileri Maaşları 2022

Whatsapp İhbar Hattı