DOLAR

18,6481$% 0.04

EURO

19,6888% -0.01

STERLİN

22,8370£% 0.03

GRAM ALTIN

1.075,35%0,34

ÇEYREK ALTIN

1.755,00%0,11

BİTCOİN

321178฿%2.42595

a

Helikopter Ambulanslar Görevi Başında

Helikopter ambulanslar, ülkemizin zorlu coğrafi bölgelerinde halkımıza sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.
saglikagi.net
Helikopter Ambulanslar Görevi Başında
google news

Ülkemiz sağlık sisteminin en önemli unsurlarından biri olan helikopter ambulanslar, bu yıl birçok hastaya ulaşarak hizmet verdi. Özellikle yaz günleri daha yoğun bir çalışma sürecine giren helikopter ambulanslar, zorlu coğrafyalarda ülkemiz insanına hizmet sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de coğrafi nedenlerle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hava ambulans daha sıklıkla kullanılıyor. Bölgede yer alan Hava 61 Helikopter Ambulans, yılın ilk altı ayında 155 hastaya sağlık hizmeti sundu.

Trabzon dışında diğer bölge illerine de hizmet veren ambulans, bölgende ani değişen hava şartlarına rağmen sorunsuz şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Yaz Aylarında Helikopter Ambulans Talebi Artıyor

Ambulans helikopterin kaptan pilotu Mehmet Kaya, günde 4-5 vakaya giderken yazın bu sayının arttığını ifade etti. Kaya, “Çalışma şartlarımız gündoğumu, günbatımı arasında oluyor. Günde ortalama 3-4 vakaya gittiğimiz oluyor. Bazen meteorolojik şartlar uygun olmadığı zaman gidemediğimiz vakalar oluyor. Ancak günlük maksimum 4-5 vakaya gidiyoruz. Yazın turizm mevsimi olması, yaylalarda insan yoğunluğunun fazla olması, meteorolojik şartların da uygun olması halinde daha fazla vakaya gidiyoruz. Türkiye’de meteorolojik şartlar bakımından en zor iklim özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde. Çünkü bölgede hava genelde kapalı, yaylalar sürekli bulutlu. Dolayısıyla meteorolojiyle ilgili sürekli problemlerimiz oluyor. Aynı zamanda bölgenin dağlık olması bölgeye iniş, kalkışlarda bizi zorluyor” dedi.

Ambulans Helikopter Hizmetlerine Devam Ediyor

Trabzon İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Yusuf Eray Uslu ise, yüzlerce insanın yardımına yetiştiklerini ifade ederek, “Helikopter ambulansımızla geçen sene 299 hastamızı hastanelere naklini gerçekleştirdik. Bunlardan 14 tanesi Trabzon’un yüksek kesimlerden, yaylalarından olay yerinden aldığımız hastalardı. Bu yıl ilk 6 ayında 155 hastamızı helikopter ambulansla hastanelere naklettik. Bunlardan 4-5 tanesi yaylalardan aldığımız hastalar. Artık yaz sezonu açıldı vatandaşlarımız yaylalarda ikamet etmeye başladı. Yazın ilimize dışardan gelenlerle birlikte nüfusumuz arttığından ciddi bir yoğunluk söz konusu. Dolayısıyla vaka sayımız da artıyor” diye konuştu.

Açıklamalarına devam eden Uslu, “Pandemi döneminde ve önceki dönemlerde de yine çok sayıda hastamızın naklini gerçekleştirdik. Hastaneler arası olsun acil servislere gelen hastalarımız olsun helikopterle ilgili yerlere naklini yapabiliyoruz. Bununla ilgili talebi ilk ileten acil servisteki hekimlerimiz oluyor. Evinde, yaylada, uzak bir noktada olan vatandaşlarımız da arayabiliyor. Ciddi bir sağlık problemi yaşadığında, komuta merkezimizi, 112 acil çağrı merkezimizi aradıklarında karşılarına sağlık çalışanları çıkıyor. Gelen vakalar komuta merkezinde değerlendirildikten sonra helikopter için uygun olup olmadığı belirleniyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Prof. Dr. Aziz Çelik: “Memur Maaş ve Memur Emekli Aylık Artışları Hatalı Hesaplanıyor”