DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

315950฿%-0.19778

a

Havuz Keyfi Kabus Olmasın

Yaz aylarının en büyük eğlencelerinin başında havuzlar geliyor. Uzmanlar havuz kaynaklı hastalıklar konusunda uyarılarda bulunuyor.
saglikagi.net
Havuz Keyfi Kabus Olmasın
google news

Havuz ve denizlerde mikroplu sular sağlığı tehdit ediyor. Bu kaynaklarda bulunan mikroplar, dış kulak yolunda hızla yayılabilmekte ve zarı da etkileyerek şiddetli ağrı, tıkanıklık ve işitme kaybına yol açabilmektedir.

Medicana Bursa Hastanesi KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüsamettin Olgun, “İltihaplı durum, ilerlemesi halinde kulak zarını delerek orta ve iç kulağa, hatta beyne ulaşıp; menenjit ve ansefalite yol açabilir. Daha önceden kulak zarında delik olan hastalar için bu durum daha da önemli, çünkü mikroplu su direkt olarak orta kulağa, iç kulağa, kulak sinirine ve beyne ulaşabilir. Dikkat edilmemesi ve önlem alınmaması durumunda iltihap ilerleyebilir ve müzminleşebilir. Kalıcı sağırlıkla da sonuçlanabilir” dedi.

blank

Op. Dr. Hüsamettin Olgun, havuz ve su kaynaklı hastalıklar konusunda uyarılarda bulundu.

Havuz Suyu Temiz Olmalı

Yaz aylarında orta kulak basınç travması (dalmaya bağlı), allerjik rinit, sinüzitler, hijyenik olmayan gıda tüketimine bağlı boğaz ve yemek borusu, mide ve barsak enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda artış gözlemlenmekte. Sağlık için tehdit edici durumlar, yaz aylarında genellikle su ve sıcak kaynaklı olmakta.

Olgun, “Temiz olduğundan emin olmadığımız yerlerde havuz ve denize girmemeliyiz. Klorla dezenfekte edilen havuza girmemeliyiz. Hijyenik olmayan gidaları tüketmemeliyiz. Aşırı güneşte fazla kalmamalıyız. Dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmeliyiz. Spor yapmalı ve uykumuza dikkat etmeliyiz. Kulaklarımızı gelişigüzel cisimlerle karıştırmamalıyız. Dış kulak yolu orta kulak iltihabı oluştuğunda ilerlemeden acilen bir KBB uzmanına başvurulmalı” diye uyardı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

İklim Değişikliği Uyku Kalitesini Bozuyor