DOLAR

18,5318$% 0.09

EURO

18,1641% -0.02

STERLİN

20,6521£% 0.17

GRAM ALTIN

996,27%0,87

ÇEYREK ALTIN

1.632,00%0,79

BİTCOİN

367648฿%3.10685

a
Hava durumu tahminleri, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün paylaştığı veriler doğrultusunda meteorolojistler tarafından yapılan anlık, saatlik, günlük, haftalık ve aylık tahminlerdir. Bu tahminler 81 il için orta ve uzun vadeli olarak yapılır ve kamuoyuyla paylaşılır. Sağlık personeli haber sitesi olarak yayın hayatını sürdüren Sağlık Ağı’nın Hava Durumu sayfası, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün güncel verileri doğrultusunda oluşturulur ve grafiklerle desteklenir. Bu sayfada, 81 ilin hava durumu anlık, saatlik, günlük ve haftalık olarak görüntülenebilir. Gece ve gündüz olmak üzere detaylı hava durumu tahminlerinin yer aldığı sayfada, anlık rüzgar ve nem bilgisine de yer verilir. Ayrıca sayfanın alt bölümünde, geçmiş aylara yönelik ortalama nem durumu verisi yüzdelik olarak bulunur.

Uzmanlar Tarafından Yapılan Hava Durumu Tahminleri

Sağlık Ağı’nda yer verilen hava durumu tahminleri, uzman meteorolojistler tarafından; veriler ışığında yapılmış, bilimsel ve güncel tahminlerdir. Bu tahminler, 81 il için ayrı ayrı ve özenle yapılır. Ancak yine de günlük hava durumu, bazen önceden tahmin edildiği şekilde gerçekleşmeyebilir. Havanın gelecekteki durumuyla ilgili yapılan tahminler, her ne kadar bilimsel veriler ışığında yapılan ve dikkate alınması gereken değerlendirmeler olsalar da sonuç olarak yalnızca birer tahmindir ve bu tahminlerin, yanılma payı olabilir. Fakat Sağlık Ağı’nda paylaşılan hava durumu tahminlerinin yanılma ihtimali oldukça düşüktür, çünkü bu tahminler; meteoroloji mühendisleri tarafından bilimsel veriler dikkate alınarak yapılmış tahminlerdir.

Detaylı Hava Durumu Bilgisi

Sağlık Ağı’nın hava durumu arayüzü, detaylı bilgiler sunar ve dinamik grafiklerle desteklenir. Sayfada kullanıcı dostu grafikler sayesinde sayfadaki detaylı verileri anlamak kolaylaşır. Sayfanın üst kısmında hava bilgisi en çok merak edilen iller yer alır. Bu kısmın sonundaki “Tüm İller” seçeneğinden ya da sağ üst köşedeki artı botunu kullanılarak bilgi alınmak istenilen il seçilir. Sayfanın alt kısmında seçilen ille ilgili güncel rüzgar, nem ve hava durumu bilgisi yer alır. En alt kısımda ise seçilen şehirle ilgili geçmiş nem verilerini gösteren dinamik bir grafik bulunur ve bu grafik, şehrin 12 aylık rH değerlerini aylara göre ve yüzdelik olarak gösterir.

İstanbul Hava Durumu

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’un hava durumu; şehirde yaşayan herkes için önem taşır. Hava sıcaklığının azalıp artması; olası yağışlar, rüzgar ve hava olayları; İstanbul’da yaşamını sürdüren herkesi yakından ilgilendirir. Bu nedenle Sağlık Ağı’nın Hava Durumu sayfası, açıldığı andan itibaren İstanbul ile ilgili güncel verileri yansıtır. Eğer İstanbul dışında bir şehrin havası hakkında bilgi sahibi olunmak isteniyorsa öncelikle panelden bilgi edinilmek istenilen şehir seçilir. Seçilen şehir hakkındaki güncel hava verileri ve tahminleri, saniyeler içinde panele yüklenerek dinamik grafikler eşliğinde kullanıcıyla paylaşılır.

Ankara Hava Durumu

Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’da yaşayan 6 milyondan fazla insanın işi, okulu ve hayatı; her gün hava durumu nedeniyle olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle Ankara’nın havasıyla ilgili tahminlerin yer aldığı internet sayfaları, her gün yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Personel sağlık alanında yayın yapan Sağlık Ağı’nın hava durumu panelinde, Ankara’nın havasıyla ilgili tahminleri görüntülemek isteyen kişilerin öncelikle panelin en üst kısmından, Ankara seçeneğine tıklaması gerekir. Bu işlemden sonra Ankara ile ilgili hava verileri, saniyeler içinde panele yüklenir ve anlaşılması kolay grafiklerle ziyaretçiye aktarılır.