DOLAR

16,7545$% 0.32

EURO

17,5114% -0.11

STERLİN

20,2005£% -0.81

GRAM ALTIN

963,99%-0,59

ÇEYREK ALTIN

1.577,00%-1,12

BİTCOİN

320086฿%0.54624

a
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Genel Sağlık-İş: “Şua İznini Kısıtlayan Genelgeyi Yargıya Taşıyoruz”

Genel Sağlık-İş: “Şua İznini Kısıtlayan Genelgeyi Yargıya Taşıyoruz”

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 il Valiliğine gönderdiği yazıda şua izni uygulaması yeniden düzenledi.
saglikagi.net
Genel Sağlık-İş: “Şua İznini Kısıtlayan Genelgeyi Yargıya Taşıyoruz”
google news

Yazıda; 26/04/2022 tarihinde yayınlanan “İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre şua izinlerinin nasıl kullanılacağı belirtilmektedir.

Ancak, 26/04/2022 tarihinde yayınlanan İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelikte “Sağlık izni, bölünemez, yıl içerisinde üst üste kullanılamaz ve diğer yıla aktarılamaz” ibaresi bulunmasına rağmen, genelge ile çalışanların 2022 yılı izinleri bir sonraki yıla bırakılmıştır.

 

İktidara geldiği günden bu yana radyoloji çalışanlarının haklarını gasp eden siyasi iktidar yine hukuksuz bir genelge ile sağlık emekçilerinin kazanılmış haklarına göz dikmiştir. Sağlık hizmeti verenlerin sağlıklarını korumak için verilmiş olan sağlık iznini kısıtlayan genelge hukuka aykırıdır.

Genel Sağlık-İş, zararlı ışınlara maruz kalarak veya kalma riski yüksek birimlerde çalışarak hizmet üreten sağlık çalışanının sağlığının hiçe sayılmasına, mağdur edilmesine müsaade etmeyecektir.

Daha önce de açtığı pek çok dava ile radyoloji çalışanlarının haklarını koruyan, şua izinleri ile ilgili kazanım sağlayan Genel Sağlık-İş, bu hukuksuz genelgeyi de yargıya taşıyacaktır.

Genel Sağlık-İş hukuksuzluk neredeyse orada olacak ve üyelerinin haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyecek ve bu mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.

Dr. Derya Uğur
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Sağlık-Sen Tüzük Tadil Genel Kurulu Yapıldı

Whatsapp İhbar Hattı