DOLAR

16,8117$% -0.15

EURO

17,5662% 0

STERLİN

20,3907£% -0.08

GRAM ALTIN

975,95%-0,17

ÇEYREK ALTIN

1.595,00%-0,06

BİTCOİN

343084฿%6.12919

a
 • Sağlık Ağı
 • Sendika
 • Genel Sağlık-İş, Sağlık Çalışanlarına Muayene ve Tedavi Bakımından Öncelik Talep Etti

Genel Sağlık-İş, Sağlık Çalışanlarına Muayene ve Tedavi Bakımından Öncelik Talep Etti

Genel Sağlık-İş, Sağlık Bakanlığına bir yazı göndererek, kamu sağlık kurumlarında görevli sağlık çalışanları ile sağlık çalışanlarının yakınlarına, “muayene ve tedavi hizmetleri bakımından öncelik sağlanması” adına gerekli girişimlerde bulunulması talep etti.
saglikagi.net
Genel Sağlık-İş, Sağlık Çalışanlarına Muayene ve Tedavi Bakımından Öncelik Talep Etti
google news

Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda; Sendikamız Genel Sağlık-İş’e yapılan muhtelif başvurularda, “kamu kurumlarında görevli sağlık çalışanlarının kendilerinin tedavileri ile yakınlarının tedavileri için öncelik sıraları bulunmadığı, öncelik sıralarının bulunmaması nedeniyle sağlık hizmeti almak üzere beklemek zorunda kalmaları nedeniyle hem görevlerine daha hızlı bir şekilde dönebilmek hem de sağlık hizmeti almak üzere kuruma başvuran hastaların taleplerine daha hızlı yanıt verebilmek adına sağlık çalışanları ile yakınlarına öncelik sırası verilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması” talep edildiği ifade edildi.

 

Genel Başkan Derya Uğur imzalı yazıda; Bakanlığın 09.05.2005 tarih ve “Çalışma Düzeni” konulu, 2005/79 sayılı Genelgesi’nin 1. maddesinde, “Muayene, tetkik, tahlil ve tedavilerini yaptırmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarımıza başvuran sağlık çalışanlarının görevlerinden kaynaklanan özel durumları dikkate alınarak sıra gözetilmeden, öncelikle ve bekletilmeksizin muayene ve tedavilerinin sağlanması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.” şeklinde bir düzenlemeye yer verildiği hatırlatıldı.

 

2005/79 sayılı Genelge’nin 1. maddesinin, Bakanlığın “Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası” konulu 2010/73-80 sayılı Genelgesi ile yürürlükten kaldırıldığı ifade edilen yazıda;

“Mevcut durumda, kamu sağlık kurumlarında görev yapmakta olan sağlık çalışanları ile sağlık çalışanlarının yakınlarının “öncelik sırası” bulunmamaktadır. Bu durum, sağlık çalışanlarının, kendileri ya da hasta olan yakınlarının muayene ile tedavileri için sıra beklemeleri durumunda, “görevlerinin başına hızlı bir şekilde dönememelerine, kuruma başvuran diğer hastaların taleplerine daha hızlı bir şekilde yanıt verememelerine neden olmaktadır.” denildi.

Yazıda; Bakanlığın 2005/79 sayılı Genelgesi’ne benzer şekilde, sağlık çalışanlarının görevlerinden kaynaklanan özel durumları dikkate alınarak sıra gözetilmeden, “sağlık çalışanları ve sağlık çalışanı yakınlarının, öncelikle ve bekletilmeksizin muayene ve tedavilerinin sağlanması için” gerekli girişimlerde bulunulması talep edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • blank
  bülent
  1 ay önce
  0 0

  tebrik ediyorum güzel bir talep geleceğin yıldızı paryan ve takdir ettiğim bir sendika.

blank

Sıradaki haber:

Sağlık-Sen KİK Toplantısında, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları Hakkında Karar

Whatsapp İhbar Hattı