DOLAR

18,5665$% -0.05

EURO

18,5631% -0.03

STERLİN

21,3370£% -0.35

GRAM ALTIN

1.029,37%-0,09

ÇEYREK ALTIN

1.674,00%-0,23

BİTCOİN

376611฿%3.91611

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Genel Sağlık-İş: “Promosyon Mağduriyeti Giderilmeli”

Genel Sağlık-İş, Adana İl Sağlık Müdürlüğüne başvurarak, Ziraat Bankası ile yapmış olduğu mevcut promosyon sözleşmesinin feshedilerek, enflasyon oranının da dikkate alınıp, ülkenin ekonomik durumuna uygun yeni bir promosyon sözleşmesinin imzalanmasını ve sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesini istedi.
saglikagi.net
Genel Sağlık-İş: “Promosyon Mağduriyeti Giderilmeli”
google news

Genel Sağlık-İş tarafından, Adana İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen yazıda “Kamu sağlık hizmetinin sunulmasında görev alan sağlık çalışanları da diğer devlet memurları gibi, maaşlarını aldıkları Bankalar ile bir maaş ödeme protokolü imzalamakta, söz konusu maaş ödeme protokolünün başlangıcında, sağlık çalışanlarına promosyon ödemesi yapılmaktadır. Fakat söz edilen maaş ödeme protokolleri, uzun süreli olarak (3 yıl, 5 yıl gibi) yapılmaktadır.

Sağlık çalışanları, maaş ödeme protokolünün yürürlüğe girdiği tarihte promosyon ödemelerini almakta, daha sonra ise, kendilerine, maaş ödeme protokol süresi bitene kadar tekrar promosyon ödemesi yapılmamaktadır. Örneğin, 2019 yılında, maaş ödeme protokolünü imzalamış olan bir sağlık çalışanına, ilgili yılda ödeme yapılmış, fakat ödemenin ardından, ekonomik istikrarsızlık ve sürekli olarak artan enflasyon nedeniyle, yıllar önce sağlık çalışanlarına yapılan promosyon ödemeleri, günümüz koşullarında oldukça cüzi kalmıştır. Bu nedenle, Sendika‘mızca çeşitli girişimlerde bulunulduğu gibi, Müdürlüğünüze de çok sayıda başvurunun ulaştığı açıktır.” hatırlatmasına yer veridi.

Adana İl Sağlık Müdürlüğünün 10.08.2022 tarih ve E-11289099-949-6569 sayılı yazısında, sağlık çalışanlarını mağdur eden mevcut promosyon sözleşmesinin, “sözleşmede fesih maddesi bulunmadığı” gerekçesiyle feshedilemeyeceği şeklinde bir gerekçeden söz edildiği belirtilen yazıda; “Bir sözleşmenin feshedilebilmesi için sözleşmede fesih maddesinin bulunmasına gerek yoktur.

Bu durum hem yasal olarak hem de hayatın olağan koşulları bakımından bu şekildedir. Aksi durumda, sözleşmede fesih maddesi bulunmadığı gerekçesiyle, süresi bulunmayan bir sözleşme bakımından taraflar, ölene kadar sözleşmeyle bağlı olmak zorunda kalırlardı ki, bu durum da hayatın olağan akışına aykırıdır.” denildi.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’na göre; eğer bir sözleşmede “fesih maddesi” yoksa, sözleşme Türk Borçlar Kanunu’nun genel hükümlerine göre feshedilebileceği ifade edilen yazıda, “Bu nedenle Müdürlüğünüzün belirtilen yazısında, “promosyon sözleşmesinde fesih maddesinin bulunmaması”, promosyon sözleşmesinin feshedilmemesi bakımından geçerli bir hukuki ve yasal bir neden oluşturmamaktadır. Bu nedenle, Müdürlüğünüz nezdinde işbu başvurunun yapılarak;

Müdürlüğünüzün, Ziraat Bankası A.Ş. ile yapmış olduğu mevcut promosyon sözleşmesinin feshedilmesini, enflasyon oranının da dikkate alınarak, ülkenin ekonomik durumuna uygun YENİ bir promosyon sözleşmesinin imzalanarak, sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesini, talep etmek gerekmiştir.” ifadelerine yer veridi.

Yazıda; Bir sözleşmede “fesih maddesinin bulunmaması” sözleşmenin feshedilemeyeceği anlamına gelmediğinden, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu “Genel Hükümlerinin” dikkate alınarak; Adana İl Sağlık Müdürlüğünden, Ziraat Bankası A.Ş. ile yapmış olduğu mevcut promosyon sözleşmesinin feshedilmesi istendi.  Enflasyon oranının ve ülkedeki ekonomik istikrarsızlığın da göz önünde bulundurularak, sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi adına Ziraat Bankası A.Ş. ile yeni bir promosyon sözleşmesinin imzalanması talep edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Genç Sağlık Sendikası’nın Kuruluşu Sosyal Medyayı Salladı

blank
blank