DOLAR

18,5797$% 0.01

EURO

18,5351% -0.15

STERLİN

21,2597£% -0.66

GRAM ALTIN

1.026,12%-0,40

ÇEYREK ALTIN

1.671,00%-0,47

BİTCOİN

375565฿%3.89458

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş: Süresiz Sözleşmeliler İçin Meydandayız!

Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş: Süresiz Sözleşmeliler İçin Meydandayız!

Kamu Süresiz Sözleşmeliler Derneğinin eyleminde konuşan Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş, yıllardır kadro sorunu çözülemeyen süresiz sözleşmeliler için bir kez daha sesini yükseltti.
saglikagi.net
Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş: Süresiz Sözleşmeliler İçin Meydandayız!
google news

Türkiye’nin dört bir yanından gelen sağlık çalışanları, kamu süresiz sözleşmeliler derneğinin üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katıldığı eylemde Genç Sağlık Sendikası sözcüsü Aras Ali Altıntaş süresiz sözleşmelilerin kadro sorunu olmak üzere yıllardır çözülemeyen pek çok farklı soruna değindi.

Yetkili sendikanın masada kaybettiği kazanımları bir bir kazanmak için sahada ter döken Genç Sağlık Sendikası sözcüsü Aras Ali Altıntaş açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş değerli meslektaşlarım, kamu süresiz sözleşmeliler derneğinin kıymetli üyeleri, tüm sivil toplum kuruluşlarının sayın yöneticileri ve basınımızın güzide temsilciler;
Sizleri Genç Sağlık Sendikası adına saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Çok değil, kısa bir süre önce bizler yine bu meydanlarda taleplerinizi dile getirmiş yine sizlerle bir arada olmuştuk. Ancak görünen o ki

Biz yetkili sendikanın masada kaybettiklerini alanlarda geri kazanmaya çalışmaya devam ettikçe bu meydanlarda daha çook bir araya geleceğiz. Bizler bugün toplu sözleşme masalarında kaybedilenleri  kazanmak için bunca çaba harcarken, o masalarda bizleri temsil ettiğini iddia edenlerin de burada olmalarını dilerdik.

Ancak bu bir dilekten öteye gidemezdi.. Zira Başta süresiz sözleşmelilerin yıllardır çözülemeyen sorunları olmak üzere birçok eksiği kazanım diye göstermeye çalışanların elbette bugün bu meydana çıkacak yürekleri olmaz, olamaz.

Biz Türkiye’nin en genç, en dinamik ve en donanımlı gençlerinden oluşan sendikası: Genç Sağlık Sendikası olarak onların masada kaybettiği her ne varsa birer birer kazanmaya, bu yolda var gücümüzle mücadele etmeye geliyoruz.

Ve buradan söz veriyoruz!
Ya hep beraber kazanacağız!
Ya hep beraber kaybedeceğiz!
Ancak şu bilinsin ki, kazanana kadar durmayacağız, durdurulamayacağız.
Bugün sosyal medyada yüzbinlere ulaşan sesimiz vakit geldiğinde sahadaki milyonlara ulaşacak!

Bizler, sizlerle omuz omuza bu meydanları doldururken, makam odalarından sendikacılık yaptığını düşünenler bilsin ki
2013 yılından bu yana bir türlü bitmek bilmeyen kadro hasretini formüllere dayanarak çözemezsiniz. Bunun tek bir yolu vardır; amasız fakatsız kadro. Direk kadro ve bu kadroya aynı işi yapan, aynı okuldan mezun olmuş ama özlük hakları mali haklar ve sosyal haklar bakımından her zaman göz ardı edilmiş kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil ve fahri statüde olanlar, 4D işçi kadrosunda olanlar, belediye işçileri  taşeron işçiler ve süreli sözleşmeli dediğimiz 3+1 sistemine tabi tutulanların da eklenip bu çok başlılığa bir an evvel sın verilmesi gerekmektedir.

Öte yandan şuan gündemde olan, enflasyon karşısında pula dönüşen banka promosyon ihale sözleşmelerinin tüm Türkiye’de tüm kamuda tek taraflı fesih edilip 3 yılı geçmeyecek şekilde ve her yıl enflasyon farkı hesaplanarak artışa gidilmesi maddesi de eklenerek , güncellemesi sendikamız adına en öncelikli taleplerimizden birisidir.

Sağlık alanında çözüme kavuşmayı bekleyen problemlerin başında gelen sırtını belirli kesimlere dayayarak sözde yöneticilik yapanların uyguladığı mobbing yüzünden sıkıntı yaşayan tüm sağlık emekçilerine sesleniyoruz müsterih olun Genç Sağlık Sendikası bu liyakatsiz düzeni değiştirmeye geliyor.

Bunlardan ilki, bundan sonra yönetici kadrolarına atama yapılırken o alanda eğitim almış insanlar arasından torpille ile değil sınav yoluyla belirlenmesi yönündedir..

Öte yandan hali hazırda mobbing’e uğradığını düşündüğümüz her bir Sağlıkçı için Türkiye’nin neresinde olursa olsun tüm kadrolarımızla orada olmayı, aynı zamanda tüm medya gücümüzle ülke gündeminden taşıyacağımızı, sendikal haklarımızın bize verdiği hadde dayanarak mobbing yapanları alaşağı edene kadar durmayacağımız bilinsin…

Teşvik ve ek ödemelerde yapılan dağılım sağlık camiasında yaşanan gelir adaletsizliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Teşvik ödemeleri adil bir oranla belirlenmemiş, sağlıkçının hakkı bir kez daha ‘’ödenmemiştir’’. Doktorlara ve diğer sağlık çalışanlarına ödenen teşvik arasında uçurum çalışma ortamındaki huzuru bir kez daha bozmuştur. Sağlık camiasına hizmet eden tüm meslek grupları bir bütündür ve doktorlar kadar diğer sağlık personelleri de emeğinin karşılığını almalıdır. Adaletli bir teşvik ödeneği yapılmalı, bir sağlık çalışanı ile diğer sağlık çalışanı arasında 10 kata kadar bulan teşvik farkı revize edilmelidir.

Bugün burada süresiz sözleşmelerin direk kadro talebi ile toplandığı gerçeğini biliyoruz ve bu hakkı sonuna kadar sizlerle birlikte savunacağız fakat çözüme kavuşmayı bekleyen bir çok sorunun ve beklenen bir çok talebinde farkındayız bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacağım. Ama bilinsin ki Genç sağlık sendikası sorunları dile getirmekle yetinmeyip çözüm yolları ile geliyor

Yardımcı Sağlıkçı olarak bilinen Hemşire, Ebe yardımcıları, Sbt vs. Kadro açılması

Uzun zamandır kadro açılmayan Sağlık Yönetimi, Biyomedikal, Sağlık Bilgi Sitemleri Teknikerleri, Att, Biyolog ve Optisyenler gibi branşların hak ettikleri kadroların açılması.

Sendika üyelik ve ayrılışların e devlet üzerinden yapılması, katakulli ile yapılmaya çalışılan üyeliklerin önüne geçilmesi ve Üyelikten ayrılmak isteyen çalışana gözdağı verilmesinin önüne geçilmesi.

Kadın personellerimizin yıllık izinlerinin arttırması

112’ye teşvik ödemesi riskli birimden çıkarılma yanlışından dönülmesi

Doğum sonrası izinlerin 6 aya çıkarılması

Babalık izninin 20 güne çıkarılması

Sağlık personellerine sunulan yemeklerin kalitesin artması yemeyenlere de ücret ödenmesi

Bu liste de belirttiğimiz her sorunun üzerine gideceğimizi Genç Sağlık Sendikası olarak taahhüt ediyoruz

ve tabi ki kanayan yaramız atama bekleyen sağlıkçılar sorunu bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Yaklaşık iki ay önce  müjdesi verilen 85 bin kişilik atama ile ilgili herhangi bir çalışmanın hala gündeme gelmemiş olması 2020 kpss sınavına girmiş, yüksek puanlar alıp sınırda kalmış ve son 1 yıldır atama yüzü görmemiş herkesin gözü kulağı o bh atamada iken, sağlık bakanlığının bir köşeye çekilmesi kabul edilebilir değildir.

Bakanlık bir an önce çalışmalarını bitirmeli ve yeni sınav gelmeden sınırda kalmış yüksek puanlılar için bir atama gerçekleştirmelidir. Sözde yıl sonuna kadar ‘Hepsini tamamlamış olacağız.’ denilen yılın son 3 ayı kalmışken ve üstüne üstlük yarın lisans mezunları yeni sınava girecekken bakanlığın herhangi bir açıklama yapmaması hezimettir.

Değerli katılımcılar bugün bu meydanda olduğunuz ve dik duruşunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum

Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü

Aras Ali ALTİNTAŞ

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Asistan Hekimleri Üzen İstifa…

blank
blank