DOLAR

18,6383$% 0

EURO

19,5908% 0.36

STERLİN

22,7583£% 0.57

GRAM ALTIN

1.072,17%1,03

ÇEYREK ALTIN

1.753,00%1,02

BİTCOİN

313711฿%-0.79124

a

Ekonomide Alınan Yeni Kararlar 6 Maddede Sıralandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK, SPK ve Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni kararlar 6 maddede sıralandı. Açıklanan 6 maddelik yeni pakete göre, gelire endeksli senet (GES), tüketici kredileri, kredi kartları, kredi karşılık oranları, altın sertifikası ihracı ve halka arzlarla ilgili birçok karar alındı.
saglikagi.net
Ekonomide Alınan Yeni Kararlar 6 Maddede Sıralandı
google news

Ekonomide alınan yeni kararları Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açıkladı.

 

GELİRE ENDEKSLİ SENET

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Lirası cinsi varlıkların teşvik edilmesi amacıyla gelire endeksli senet (GES) ihraç edileceğini açıkladı.

Senetler, 3 ayda bir kupon getirili, asgari getiri garantisi ile getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek şekilde duyuruldu.

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin ise 15 Haziran’da başlayacağı belirtildi.

 

VADE SINIRI

BDDK, tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirledi.

 

KREDİ KARTLARININ ASGARİ ÖDEME TUTARI

BDDK, limiti 25 bin liranın altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20’si; limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40’ı olarak belirlenmesine karar verdi. Bu oran tüm limitler için yüzde 20’ydi.

 

EMTİA PAZARI

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul nezdinde ‘Emtia Pazarı’nın kurulduğunu ve altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığını bildirdi.

 

ÜCRET İNDİRİMİ

SPK, yurtiçinde gerçekleştirilen halka arzlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidildiğini duyurdu.

TCMB’DEN ZORUNLU KARŞILIK ADIMI

Ekonomide alınan bir diğer tedbir ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranını yüzde 20’ye yükseltti.(Cumhuriyet)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Bir Ülkede Daha Maymun Çiçeği Virüsü Tespit Edildi