DOLAR

18,6608$% 0.05

EURO

19,3322% 0.18

STERLİN

22,3769£% 0.3

GRAM ALTIN

1.042,72%0,06

ÇEYREK ALTIN

1.684,00%0,29

BİTCOİN

301128฿%-1.75237

a

Eczacı Maaşı Ne Kadar? 2023

Eczacı maaşlarının 2023 yılında nasıl olacağı, özel eczanelerde ve devlet kurumlarında eczacı olarak çalışan kişiler tarafından merak edilir ve araştırılır. Bu haberimizde sizlere ortalama eczacı maaşlarını açıkladık.
saglikagi.net
Eczacı Maaşı Ne Kadar? 2023
google news

Enflasyon verileri hızla değiştiği için Türkiye’de son yıllarda maaşlar da hızla değişmektedir. Devlet kurumlarında ve özel sektörde eczacı maaşı gerçekten de çok değişken olabilir. Üçüncü neden ise maaşların kişilerin medeni durumu, eğitim geçmişi, iş tecrübesi gibi kriterlerine göre değişiklik göstermesidir.

Yine de eczacı maaşlarının 2023 yılında ne kadar olduğuna dair genel ve ortalama bilgiler edinmek isteyen kişiler en doğru ve güncel maaş bilgilerini bu haberimizde okuyabilir.

Eczacı Maaşı Ne Kadar? 2023

 

Eczacı Nedir?

Aslında bu meslek grubuna günlük hayattan herkes aşina olsa da öncelikle çok temel bir soru olan “eczacı ne demek?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

Bu meslek mensupları, doktorlar ve personel sağlık profesyonelleri tarafından reçete edilen ilaçları hazırlamakla ve satmakla görevlidir. Buna ek olarak eczacıların en önemli sorumluluklarından bir tanesi ilaç kullanımı hakkında hastaları bilgilendirmektir.

Dolayısıyla bir eczacı sadece ilaç satışı yapmaz. Aynı zamanda ilaçlar konusunda uzmandır ve hastaları kullanım talimatları konusunda bilgilendirmekle görevlidir.

Eczacı Ne İş Yapar?

Yukarıda sıraladığımız temel sorumlulukların yanı sıra eczacıların günlük iş hayatında birçok görevi vardır.

  • İhtiyaç duyulan bütün ilaçları temin ederler.
  • Hastalar tarafından sunulan reçetelerin yasallığını ve meşruluğunu kontrol ederler.
  • Sigorta şirketleri ile işbirliği yaparak hastaların ilaçlara ulaşmasını kolaylaştırırlar.
  • Reçeteler ve hasta profilleri ile eczane dosyasını kayıt ve kontrol altında tutarlar.
  • Reçetede yer alan ilaçların hastanın aldığı diğer ilaçlarla kullanımı sonucu olumsuz bir sonucun ortaya çıkıp çıkmayacağını değerlendirirler.
  • İlaçların saklama koşulları, uygun dozajı ve yan etkileri başta olmak üzere hastaları kullandıkları ilaçlarla ilgili bilgilendirirler.
  • Reçete edilmeyen diğer tıbbi cihazların satışını yaparlar.

Eczacı Maaşı Ne Kadar? 2023

Eczacı Nasıl Olunur?

Eczacı olmanın tek şartı eczacılık fakültelerine bağlı 5 yıllık eczacılık lisans bölümlerinden bir tanesini ve zorunlu stajları başarıyla tamamlamaktır. Bu bölümler teorik ve pratik dersleri kapsar ve eğitimin temelini laboratuvarlarda geçen uygulama dersleri oluşturur.

Ancak eczanelerde yarımcı eczacı ya da eczane teknikeri gibi unvanlarla da görev almak mümkündür ve bu unvanlarla çalışmak için 5 yıllık eczacılık fakültelerini bitirmek gerekmez. Lise mezuniyeti sonrası 2 yıllık eczane hizmetleri ön lisans bölümünü bitirmek eczane teknisyeni olmak için yeterlidir.

Ayrıca lise ve dengi okullardan mezun olan kişiler eczacılık kurslarını tamamlayarak yardımcı eczacı sertifikası alabilir ve yardımcı eczacı unvanıyla çalışmaya başlayabilirler.

Eczacı Maaşları 2023

Öncelikle lisans mezunu eczacı maaşlarının 2023 yılında ne kadar olduğunu değerlendirmek gerekir çünkü eczacı deyince ilk olarak akla 5 yıllık lisans mezunu eczacılar gelir.

Bu kategorideki kişilerin kazançlarını üç ihtimal doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

  1. Kendi eczanesine sahip olan eczacılar
  2. Başka birine ait eczanede çalışan eczacılar
  3. Devlet kurumlarında çalışan eczacılar

Bu çerçeveden ele alındığında en yüksek kazancı ilk kategoride yer alan eczacıların elde ettiğini ifade etmek gerekir.

Ancak elbette eczanenin hangi şehirde ve lokasyonda olduğu kazançları doğrudan etkileyen bir faktördür. Düşük bir ihtimal de olsa bazı durumlarda başka birine ait eczanede çalışan bir eczacı kendi eczanesine sahip bir meslektaşından daha yüksek kazançlar elde edebilir.

Sonuç olarak kendi eczanesine sahip bir eczacı 15 bin TL ile eczanesinin konumuna göre 100 bin TL arasında kazanabilir. Aynı şekilde başka birine ait bir eczanede çalışan eczacıların maaşları 2023 yılında 12 bin Türk lirasından başlar.

Eczacı Maaşı Ne Kadar? 2023

Devlette Eczacı Maaşları 2023

Devlet kurumlarında eczacı olarak istihdam edilen kişilerin maaşları 2023 yılında en düşük 15 bin Türk lirasıdır.

Bahsi geçen bu maaş kişinin sahip olduğu tecrübe, derece ve kademe başta olmak üzere memurluğa başlama tarihine, hizmet yılına ve medeni durumuna göre değişiklik gösterir. Devlette çalışan tecrübeli bir eczacının maaşı 2023 yılında 18 bin Türk lirasına kadar yükselebilir.

Fakat devlet kurumlarında eczacı olarak çalışabilmek için adayların KPSS başta olmak üzere birtakım şartları yerine getirmesi gerektiği ve devlet kurumlarının çok az eczacı alımı yaptığı gözden kaçırılmamalıdır.

Bu nedenle eczacıların çok büyük bir bölümü özel sektördeki kariyer fırsatlarını değerlendirir ve kendi eczanesine sahip olmanın hayalini kurar.

Yardımcı Eczacı Maaşı 2023

Yardımcı eczacılık unvanı, eczacılıkla ilgili kursları tamamlayarak eczanelerde çalışan kişileri ifade eder. Bu pozisyon halk arasında “eczacı kalfası” olarak da bilinir.

Taban ciroları belirli bir seviyenin üzerinde olan eczanelerin yardımcı eczacı istihdam etmesi mecburi olduğu için her zaman bu pozisyonda çalışacak kişilere ihtiyaç duyulur.

Ayrıca 28970 nolu Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Yönetmelik gereğince yardımcı eczacıların maaşları asgari ücretin bir buçuk katından aşağı olamaz.

Dolayısıyla yardımcı eczacı maaşları 2023 yılında en düşük 11 bin Türk lirasından başlar ve deneyimli yardımcı eczacılar bu miktarın üzerinde maaş alabilir.

Eczacı Teknisyeni Maaşları 2023

İki yıllık eczacı hizmetleri bölümlerini bitiren kişiler diplomalarını aldıktan sonra başka bir sınav şartı olmaksızın özel eczanelerde çalışmaya başlayabilirler.

2023 yılında eczacı teknisyenlerinin aldığı en düşük maaş 10 ile 11 bin Türk lirası arasındadır. Deneyimli eczane teknisyenlerinin maaşları bazı eczanelerde 15 bin Türk lirasına kadar yükselebilir.

Öte yandan eczacı maaşları 2023 konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce eczacı mesul müdürlerinin aldıkları maaşa da değinmek gerekirse bu unvanla görev yapan kişiler 2023 yılında en düşük 16 bin Türk lirası maaş alır. Ayrıca son olarak haberimizde yer alan bütün maaş bilgilerinin net maaş tutarı olduğunun altını çizmek gerekir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından Promosyon Açıklaması