DOLAR

16,8853$% -2.7

EURO

17,8334% -2.47

STERLİN

20,8128£% -2.77

GRAM ALTIN

991,58%-2,31

ÇEYREK ALTIN

1.604,00%-0,60

BİTCOİN

358412฿%0.41453

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Doç. Ebru Şen’den Meme Kanseri Uyarısı: “Çürük Oluşana Kadar Doktora Başvurmayanlar Var”

Doç. Ebru Şen’den Meme Kanseri Uyarısı: “Çürük Oluşana Kadar Doktora Başvurmayanlar Var”

Meme kanseri takibinin önemi Genel Cerrahi Uzmanı Derneği. Ebru Şen, "Göğüslerindeki çürük fark edilene kadar doktora gitmeyen hastalarımız var. Geç teşhis edilen çok sayıda insan gördüğümüz için erken teşhis çok önemli. Meme kanserinin doğası, erken evrelerde keşfetsek de keşfetmesek de hayati önem taşır, tümörün tipi yaşam süresini belirleyecektir. Gençken biraz daha agresif tümörler bulmamız daha olasıdır. Kendi kendine muayene yapılması önerilir, "dedi.
saglikagi.net
Doç. Ebru Şen’den Meme Kanseri Uyarısı: “Çürük Oluşana Kadar Doktora Başvurmayanlar Var”
google news

Meme kanseri takibinin önemi Genel Cerrahi Uzmanı Derneği. Ebru Şen, “Göğüslerindeki çürük fark edilene kadar doktora gitmeyen hastalarımız var. Geç teşhis edilen çok sayıda insan gördüğümüz için erken teşhis çok önemli. Meme kanserinin doğası, erken evrelerde keşfetsek de keşfetmesek de hayati önem taşır, tümörün tipi yaşam süresini belirleyecektir. Gençken biraz daha agresif tümörler bulmamız daha olasıdır. Kendi kendine muayene yapılması önerilir, “dedi.

 

Uzmanlar, kadınlar arasında son derece yaygın bir kanser türü olan meme kanseri prevalansının azalmakta olduğu konusunda uyarıyor. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Ebru Şen, kadınların meme kanseri için kendi kendine muayenesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca kanserin doğasının yaşam süresini belirlediğini açıkladı.

 

“Kendilerini sorgulamaları çok önemli”

 

Meme kanserinin sadece ileri yaştaki kadınları etkilemediğini belirten Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Ebru Şen, “Yıllar geçtikçe meme kanserine yakalanma riskinin arttığını söyleyebiliriz. İleri yaşlarda bir hastalık olmasına rağmen genç kadınlarda da görülüyor. Bu da genç kadınların risk altında olduğu anlamına geliyor. Özellikle hastalığın aile içinden katılmasıdır. Ailede meme kanseri olan bir kişi varsa bunun farkında olması gerekir. Kendilerine bakmaları ve şüphe durumunda doktora başvurmaları hayati önem taşır. Erken tanı konması önemlidir Erken teşhis edilmezse hastalarda erken döneme, özellikle de adetin sonlarına doğru belirtiler gelişebilir. Maalesef geç kalan çok sayıda hastamız var. Bazen hastalar korkudan saklanır ve doktora gitmemeyi seçer. Kabuklanma, ülser ve kokudan rahatsız olana kadar morarma gelişene kadar doktora başvurmayı reddeden hastalar vardır. Son evre bir hastalık teşhisi konulduğunda, uzak organ metastazı olarak bilinen şeyi yayabilir ve bu durumlarda seçenekler sınırlıdır. Bu nedenle erken teşhis en önemli faktördür.

 

“Meme kanserinin biyolojisi çok önemli”

 

Kadınların meme kanserine yakalanma riskinden en iyi şekilde korunmaları için öneriler sunan Doç. Dr. Şen dedi ki:

 

“Normal göğüs yapısının farkında olmalı, yoksa normalden farklı hissedebileceğinin farkında olmalı. Bir doktor tarafından kendi kendine muayene yapılması çok önemlidir. Kontroller üç yılda bir, özellikle genç yaşta yapılabilir. Meme kanserinin doğası son derece önemlidir ve kansere yakalanıp erken teşhis konulan kadınlar da vardır. Ancak genç insanlarda daha agresif tümör tipleri ile karşılaşma ihtimalimiz daha fazladır. Erken teşhis etsek bile evreleri, tümörün tipi, yaşam beklentisini ve geleceği etkiler. Kanser, kadınlar arasında önde gelen ölüm nedenidir ve önde gelen ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Kadınların bilinçlenmesi, erken teşhis edebilmemiz için hayati önem taşımaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra düzenli mamogram taramaları ile erken teşhis ile kadınların yaşam süresini uzatabiliriz. Önceki yıllara kıyasla çok ilerleme kaydedildi ancak Covid zaman çerçevesinin bizi biraz değiştirdiği doğru. Aslında bu Covid dönemi boyunca belirli sebeplerden dolayı hastaneye gidemeyen hastalar da oldu. Çeşitli ilerlemiş hastalıklarla karşılaştık. Umarız bunu bir daha yaşamayız.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

İngiltere’den Van’a İyileşmek İçin Geldi

Whatsapp İhbar Hattı