DOLAR

16,8333$% 0.44

EURO

17,5625% 0.42

STERLİN

20,3997£% 0.63

GRAM ALTIN

977,59%0,18

ÇEYREK ALTIN

1.600,00%0,43

BİTCOİN

333665฿%4.47964

a

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri?

Günümüzde özellikle genç kesimde görülen depresyon nedir, belirtileri ve tedavileri nelerdir? Aklınızdaki tüm soruların cevabı sitemizde mevcuttur.
saglikagi.net
Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri?
google news

Depresyon Ne Demek?

Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluklarından biridir. Depresyon bir diğer olarak majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da bilinir.  Bu durumdan şikayetçi olan kişilerin hissettikleri, düşünceleri ve davranışları etki görür ve bunlardan dolayı farklı duygusal veya fiziksel sorunlar meydana gelebilir. Normal günlük aktiviteler yaparken sorun yaşanabilir ve bazen hayat yaşamaya değmez gibi gelebilir.

Depresyon sadece bir keyifsizlik veya anlık bir zayıflık olarak geçmeyebilir. Depresyon aynı zamanda bir anda çözülebilecek kadar basit bir problem de değildir. Depresyon tedavi gerektiren tıbbi bir durum olup tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavi süreci bazı kişilerde değişiklik gösterebilir. Depresyonu olan bireylerin çoğu ilaç, psikoterapi veya ikisinin birleşimi ile devam eden bir tedavinin sonucunda iyileşebilirler.

Depresyon genellikle 20’li veya 30’lu yaşlarda başlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Erkeklere oranla çok daha fazla sayıda kadına depresyon teşhisi konulmaktadır. Bunun nedeninin ise kadınların daha yaygın olarak tıbbi yardım istemesi olduğu düşünülmektedir.

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri?

 

Depresyon Belirtileri

Üzüntü ve sıkıntı verici olaylarda üzgün hissetmek doğaldır. Depresyonda üzgün hissetmekten daha farklı boyutta duygular bulunmaktadır. Bu nedenle depresyon ve üzüntüyü birbiri ile ayırt etmek gerekmektedir. Başlıca depresyon semptomları şunlardır:

 • Sürekli üzgün hissetmek
 • Sürekli yorgun hissetme
 • İntihar eğilimi
 • Uykuya dalmada zorluk, sık uyanma veya aşırı uyuma
 • Günlük aktivitelere ilgi ve zevk kaybı
 • İştah değişiklikleri: Aşırı yeme ya da iştahsızlık
 • Hayattan zevk almama
 • Konsantrasyon kaybı, karar verme zorluğu
 • Değersiz ve suçlu hissetmek
 • Konuşmada ve hareketlerde yavaşlık

Depresyon tanısı konabilmesi için yukarıdaki belirtilerin en az iki hafta devam ediyor olması gerekir. Depresyon çocukluktan yaşlılığa kadar her yaşta görülebilir. Kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bir kez depresyon geçirenlerde hayatın ilerleyen zamanlarında tekrar yakalanma şansı vardır.

Depresyon Çeşitleri

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri?

 

Majör depresyona bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Uzmanlar, depresyon çeşidini kesinleştirebilmek için belirteç veya nitelikleri tarar. Tedavi sürecinin mümkün olduğunca başarılı olabilmesi için depresyon teşhisinin doğru olması gerekmektedir. Depresyon türlerini kabaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anksiyete Sıkıntısı: Huzursuzluk ve olası olaylara dair endişe ile birlikte gelişen depresyon

 • Atipik Özellikler: İştahta artış, gereğinden fazla uyku ihtiyacı, reddedilmeye karşı aşırı hassasiyet ve vücut uzuvlarında ağırlık hissi ile beraber görülen depresyon çeşididir.

 • Mevsimsel Özellikler: Mevsim değişiklikleri ve güneş ışığına daha az maruz kalındığı takdirde gelişen depresyon türüdür.

 • Katatoni: İstem ve kontrol dışı motor aktivitesi ile birlikte amaçsız hareketlere neden olan ya da sabit ve katı duruşlarla görülen depresyon.

 • Melankolik Özellikler: Geçmişte keyif veren bir şeye karşı soğuma ile gelişen depresyon çeşididir. Aynı zamanda sabah erken uyanma sürecinde kötüye giden ruh hali, sürekli yorgunluk veya ajitasyon ile beraber görülebilir.

 • Peripartum Başlangıç: Gebelik döneminde veya doğum sonrasında, yani postpartum dönemde görülebilen depresyon türüdür.

 • Psikotik Özellikler: Kendini yetersiz hissetme ve olumsuzluklar içeren hezeyanlar veya halüsinasyonların eşlik ettiği depresyon çeşididir.

En Çok Kullanılan Depresyon İlaçları

Depresyon tedavisi sırasında kullanılacak ilaçlar, mutlaka doktor kontrolü ile belirlenmelidir. Bu ilaçlar arasında birçok antidepresan türü vardır. Bu ilaçların olası yan etkileri konusunda doktor ya da eczacı bireyi bilgilendirecektir. Depresyon tedavisi sırasında yaygın olarak kullanılan ilaç grupları şunlardır:

 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar):Doktorlar genellikle bir SSRI reçete ederek başlar. Bu ilaçlar daha güvenli kabul edilir ve genellikle diğer antidepresan tiplerinden daha az rahatsız edici yan etkilere neden olur.
 • Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri
 • Atipik antidepresanlarBu ilaçlar diğer antidepresan kategorilerinin hiçbirine tam olarak uymaz.
 • Trisiklik antidepresanlar: Bu ilaçlar çok etkili olabilir, ancak daha yeni antidepresan türlerinden daha ciddi yan etkilere neden olma eğilimindedir. Bu nedenle, önce bir SSRI kullanımına başvurulmadan genellikle trisiklik reçete edilmez.
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler):MAOI’lerin ciddi yan etkileri olabileceğinden tipik olarak diğer ilaçlar çalışmadığında, reçete edilebilirler. MAOI’lerin kullanımı, belirli peynir türleri, turşu ve şarap gibi gıdalarla tehlikeli etkileşimlere hatta ölüme sebebiyet vereceği için sıkı bir diyet gerektirir.
 • Diğer ilaçlar: Antidepresan etkileri arttırmak için kullanılan bir antidepresana başka ilaçlar da eklenebilir. İki antidepresanı birleştirmek, ruh hali stabilizatörleri veya antipsikotikler gibi ilaçlar eklemek gerekli olabilir. Kısa süreli kullanım için anti-anksiyete ve uyarıcı ilaçlar da eklenebilir.

Depresyona karşı etkili bir ilaç bulmadan önce birkaç ilacı veya ilaç kombinasyonunu denemek gerekebilir. Bu, sabır gerektirir, çünkü bazı ilaçların tam etki göstermesi ve vücudun alışırken gösterdiği yan etkilerin hafifletilmesi için birkaç hafta veya daha uzun süre geçmesi gerekir.

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri?

Depresyona Ne İyi Gelir?

Cevabı en çok merak edilen soruların arasında günümüzde “depresyona ne iyi gelir?” sorusu bulunmaktadır. Bunun nedeni her yıl dünya genelinde kendisine depresyon teşhisi konan kişilerin %8 ile oranında artış göstermesi olarak görülebilir.

Depresyonla mücadelede en etkili yöntemlerden biri günlük olarak düzenli bir şekilde yürüyüş yapmaktır. Düzenli aralıklarla spor yapmak da vücut direncini arttırdığı gibi ruh sağlığına da iyi gelmektedir. Depresyondan çıkmak isteyenler sanatsal etkinliklere katılabilir ve yeni hobiler edinebilir.

Depresyona iyi gelebilecek şeyler arasında şunlar da bulunmaktadır:

 • Yeşil yapraklı sebzeler

Organik beslenmek sadece beden sağlığına değil ruh sağlığına da çok iyi geliyor. Özellikle ıspanak ve roka gibi yeşil yapraklı sebzelerin insan psikolojisini olumlu etkilediği bilimsel olarak ispatlandı.

 • Bitter Çikolata

Şeker oranı yüksek çikolata ve tatlılar obeziteye dolayısıyla depresyona neden olabilir. İçerisinde yüksek miktarda kakao bulunan bitter ise hem kilo aldırmıyor hem de beynin seretonin hormonu salgılamasını sağlıyor.

 • Tatil

Kafasını dinlemek ve ruhen yenilenmek isteyenler kısa süreliğine de olsa tatile çıkmalıdır.

 • Günlük Tutmak

Günlük tutmak, insanın kendi kendisiyle dertleşmesi anlamına geldiği için stres ve kaygıyı azaltır

 • Klasik Müzik

İnsanın hem ruhen hem de bedenen dinlendiren klasik müzik mutluluğu arttırır.

 • Papatya Çayı

Doğal bir yatıştırıcı olan papatya çayı daha rahat ve derin uyumanızı sağlar. Uyku kalitesinin artması ile birlikte olaylara pozitif yaklaşmak çok daha kolay olur.

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri?

Depresyonu olan çoğu insan için ilaçlar ve psikoterapi etkilidir. İlk aşamada doktor veya psikiyatrist semptomları hafifletmek için çeşitli ilaçları reçete edebilir. Bununla birlikte, depresyonu olan birçok insan bir psikiyatrist, psikolog veya diğer akıl sağlığı uzmanı ile gerçekleştirilecek psikoterapilerden de faydalanabilir. Şiddetli depresyon durumunda hastanede yatmak veya belirtiler düzelene kadar ayaktan tedavi programına katılmak gerekebilir.

Psikoterapi

Psikoterapi, bireyin bir ruh sağlığı uzmanı ile durumu ve ilgili konular hakkında konuşarak depresyonun tedavisini sürdürmesi için kullanılan genel bir terimdir. Psikoterapi konuşma terapisi veya psikolojik terapi olarak da bilinir.

Depresyon için bilişsel davranışçı terapi veya kişilerarası terapi gibi farklı psikoterapi türleri etkili olabilir. Psikoterapinin yardımcı olabileceği konular arasında:

 • Başkalarıyla olumlu ilişkiler, deneyimler, ve etkileşimler geliştirmek,
 • Bir krize ya da zorluğa adapte olmak,
 • Depresyonu ağırlaştıran davranışları saptayıp, değiştirmek.
 • Gerçekçi hedefler belirlemeyi öğrenmek,
 • Hayata dair bir memnuniyet ve kontrol duygusu kazanmak,
 • Olumsuz inanç ve davranışları tanımlamak ve sağlıklı, pozitif olanlarla değiştirmek,
 • Sorunları çözmek ve onlarla başa çıkmak için daha iyi yollar bulmak,
 • Umutsuzluk ve öfke gibi depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmak,

Depresyon hakkında destek ve genel eğitim gibi mobil sağlık uygulamaları sunan akıllı telefonlar ve tabletler, gerçek bir doktoru veya terapisti görmenin yerini tutmaz.

Yüz yüze ofis oturumlarına alternatif depresyon terapileri mevcuttur ve bazı vakalarda etkili bir seçenek olabilir. Terapi, örneğin bir bilgisayar programı olarak, çevrimiçi oturumlarla veya videolar veya çalışma kitapları kullanılarak sağlanabilir.

Programlar bir terapist tarafından yönlendirilebilir ya da kısmen veya tamamen bağımsız olabilir. Ancak bu programları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gereklidir.

Hastane Tedavisi

Bazı şiddetli depresyon vakalarında hastanede kalış gereklidir. Bu, bireyin kendisine düzgün bakamadığı, kendisine veya başka birine zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu durumlarda gerekli olabilir. Bir hastanede psikiyatrik tedavi, bireyin ruh hali düzelene kadar sakin ve güvende kalmasına yardımcı olabilir. Kısmi hastanede ya da günlük tedavi programları da bazı bireylere yardımcı olabilir. Bu programlar semptomları kontrol altına almak için gereken ayakta tedavi ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz diğer sağlık makalelerine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (5)
 • blank
  Mehmet
  6 ay önce
  0 0

  Şu zor zamanlarda da depresyona girmeyen de ne bileyim. İşsizlik desen var enflasyon almış başını gitmiş. Allah sonumuzu hayr eylesin.

 • blank
  Sude
  6 ay önce
  0 0

  Depresyon şu anda günümüz hastalığı bazı insanlar kelimenin tam anlamını bilmeden kullandıkları için çoğumuz için çok basit bir şeyi ifade ediyor ama doğrusu öyle değil

 • blank
  Fatih
  6 ay önce
  0 0

  Depresyon gerçekten çağımızın hastalığı Haline geldi herkes mutlaka yaşıyor çok xor durum

 • blank
  Can
  6 ay önce
  1 0

  Genellikle 20-30 yaş döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak ileri yaşlarda ya da çok küçük yaşlarda ortaya çıkabilen türleri de mevcuttur

 • blank
  Gulben
  6 ay önce
  0 0

  Depresyonun içindeymişizde haberimiz yokmuş. Cok güzel makale olmuş. Açıklayıcı sıkmadan özetlemiş

blank

Sıradaki haber:

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulmasında İlk Yardım

Whatsapp İhbar Hattı