DOLAR

16,3918$% 0.13

EURO

17,6017% 0.66

STERLİN

20,7314£% 0.72

GRAM ALTIN

971,91%-0,27

ÇEYREK ALTIN

1.583,00%-0,44

BİTCOİN

476636฿%-1.84697

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı.. Döner Sermayesiz Hastane Kalmayacak!

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

saglikagi.net
Cumhurbaskani Erdogan Acikladi.. Iste Hekim Ve Saglik Calisanlarina Gelen Zam
google news

Her alanda olduğu gibi sağlıkta da hala sıkıntılarımız vardır eksiklerimiz mevcuttur. Çözüm bekleyen sorunlar bulunmaktadır ülke olarak bir süredir kesintisiz şekilde yaşadığımız saldırılar verdiğimiz kritik mücadeleler bizim ister istemez önceliklerimizi değiştirdi. Buna rağmen milletimize sunduğumuz hizmetle seviyesini sürekli yükseltilecek çalışmaları asla ihmal etmedik. Kimlerimizin de işlerini çalışma ortamlarının altyapısını geliştirerek yardımcı personel sayısını artırarak kolaylaştırmanın gayreti içindeyiz hastanelerimizdeki araç gereçler hem sayı hem nitelik bakımından dünyada eşine az rastlanır seviyededir.

 

Tıpkı siyasette iç dünyasında tıpkı diğer pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektöründe de gözü ve gönlü kendi ülkesinde kalmak yerine dışarıya kayan kişiler olabilir bu anlayışla hareket edenlerin çok uzak olmayan bir gelecekte istikametlerini yeniden kendi ülkelerine çevireceklerinden şüphe duymuyoruz çünkü dünyada bizim kadar büyük potansiyeli olan dolayısıyla her meslekten insanın bizim kadar parlak gelecek vaad eden pek az ülke vardır. Önüne serilen imkanlar ne olursa olsun tercihini kamudan veya özel sektörde kendi halkına hizmet etme yönünde kullanan tüm hekimlerimizin şahsın milletim adına özellikle teşekkür ediyorum. Bugüne kadar gösterdiğimiz çabalara rağmen halen çözüme kavuşturulamamış hususlarda hekimlerimizin beklentilerini biliyoruz bir süredir beklentileri mümkün olan en üst düzeyde karşılayacak bir paketin hazırlıklarını yürütüyoruz.

 

Sağlıkta Şiddet CMK Kapsamında

Bugün burada sizlerle bu paketin ana hatlarını paylaşacağız ilk müjdemiz sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar ile ilgili sıkıntıların çözülecek bir düzenlemeyle ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı işlenen kasten yaralama suçu CMK kapsamında katoğla dahil edildi. Böylece bu tür suçlar da konusunda izlenecek yol uygulayıcı hakim ve savcıların bakımından görünür hale getirilecek bu düzenlemeyle kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi suçunu verilen ceza sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda artırılıyor ikinci müjde olarak sağlık çalışanları ilgili bir mesleki sorumluluk kurulu oluşturuyoruz.

 

Tüm sağlık mensuplarının mesleklerini icrası kapsamında yaptıkları muayene teşhis ve tedavi ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle ceza soruşturması atılabilmesi bu kurulun iznine bağlı olacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet üniversitelerinde görev yapan sağlık personeline bu kapsamdaki uygulamaları nedeniyle idare tarafından ödenen tazminatın rücu ettirilip edilemeyeceğini bu kurul belirleyecek. Mesleki sorumluluk kurulu kararlarından dolayı idari ve mali açıdan mesul tutulamayacaktır.

 

Tek bir bordro..

Üçüncü müjdemiz sağlık çalışanlarımızın ücret düzenlemesi ile ilgilidir sağlık çalışanlarımızın maaş ödeme sistemleri ve mali haklarına önemli iyileştirmeler sağlıyoruz bu kapsamda öncelikle sağlık personelinin sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesi ne alınarak aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecektir.Bu uygulama üniversite hastaneleri içinde hayata geçirilecektir.

 

“Döner sermayesiz hastane kalmayacak”

Sağlık bakanlığı döner sermaye dağıtım sistemi döner sermayeden ödeme yapılmayan hastane kalmayacak şekilde etkinleştirilecektir. Merkezi yönetim bütçesinden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılarak sağlık personelinin döner Sermayeden alacakları ek ödemelere artış yapılacaktır.

 

“Yeni düzenlemeler emekliliğe yansıyacak..”

Dördüncü müjdemiz sağlık çalışanlarının ücretlerini yaptığımız bu iyileştirmelerin emekliliği de yansıyacaktır Hekimlerimizin bordroya tabi ücretleri emekli olduktan sonraki maaş kayıplarıda telafi edilecek şekilde düzenlenecektir.

 

“Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sağlık çalışanları 3600 ek gösterge kapsamında”

Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına alınacağını da tekrar hatırlatmak istiyoruz bu çalışmalar yapılırken hekim emeklilerinin maaşları da yeniden ele alınacaktır.

 

“Aile hekimlerinin temel ücretlerinde artış yapılacak”

Beşinci müjdemizde aile hekimlerimizedir. Aile hekimlerimizin temel ücretlerini de artış yapılacaktır. Bu düzenlemelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP