DOLAR

15,8769$% 0.2

EURO

16,8435% -0.21

STERLİN

19,9029£% 0.32

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

1.533,00%0,26

BİTCOİN

467473฿%0.2071

a

Covid-19’a Karşı Şeker Hastaları Neleri Bilmeli ve Yapmalı?

saglikagi.net
Covid 19e28099a Karsi Seker Hastalari Neleri Bilmeli Ve Yapmali 740x420
google news

Şeker hastalığı önemli sağlık problemleri arasında yer alır. Kronik olan bu sorunun tedavisi olmadığı için şeker hastası olan bir kişinin de bu hastalıkla nasıl yaşaması gerektiğini bilmesi gerekir. Son 1,5 yıldır şeker hastalarını tedirgin eden konulardan birisi de covid-19 olmuştur. Sonunda ölümün olduğu bu hastalıkta özellikle şeker hastalığı olan kişilerin daha temkinli hareket etmelerinde fayda vardır.

Şeker hastalığı olan kişiler için mümkünse virüsten korunmak için önlem almak önemli diyoruz ve halkın geneline yaygın olarak verilen tavsiyeler, diyabetli kişilerle yakın temasta bulunan kişiler için iki kat önemlidir. şeker hastalarının dikkat etmesi gereken 4 önemli nokta var. Bunlar ise şöyledir:

 1. Ellerinizi iyice ve düzenli olarak yıkayın.
 2. Ellerinizi yıkayıp kurulamadan önce yüzünüze dokunmaktan kaçının.
 3. Sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
 4. Yiyecek, bardak, havlu, alet vb. paylaşmayın.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın veya elinizde mendil yoksa kolunuzun kıvrımını kullanın.

Öksürme gibi solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren kişilerle temastan kaçınmaya çalışın.

Kendinizi veya sevdiklerinizi korumaya yardımcı olacak değişiklikler yapıp yapamayacağınızı düşünün. Örneğin, gereksiz iş seyahatlerinden kaçınabilirsiniz? Toplu taşımadan kaçınabilirsiniz?

Covid 2 300x169

KORONA’DA ŞEKER HASTALARI NE YAPMALI?

Hastalanma ihtimaline karşı hazırlanın.

 • İhtiyaç duymanız durumunda tüm ilgili iletişim bilgilerinin elinizde olduğundan emin olun.
 • Şeker düzeyinizi ekstra dikkat edin. Düzenli izleme, yüksek veya düşük kan şekerinin neden olduğu komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Grip benzeri belirtiler gösterirseniz, doktora gitmelisiniz.
 • Herhangi bir enfeksiyon, şeker seviyenizi yükseltecek ve sıvı ihtiyacınızı artıracaktır, bu nedenle yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.
 • İhtiyacınız olan şeker ilaçlarını düzenli kullanın. Kendinizi birkaç hafta karantinaya almak zorunda kalsaydınız neye ihtiyacınız olacağını düşünün.
 • Yeterli yiyeceğe erişiminiz olduğundan emin olun.
 • Kan şekeriniz aniden düşerse durumu düzeltebileceğinizden emin olun.
 • Yalnız yaşıyorsanız, güvenebileceğiniz birinin diyabetiniz olduğunu bildiğinden emin olun, çünkü hastalanırsanız yardıma ihtiyacınız olabilir.
 • Düzenli bir program yapın, fazla çalışmaktan kaçının ve iyi bir gece uykusu çekin.

SAĞLIKLI BESLENME VE EVDE EGZERSİZ

Sağlıklı beslenme, diyabet yönetiminin önemli bir bileşenidir. Bu nedenle diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini sabit tutmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için çeşitli ve dengeli beslenmeleri önemlidir. Şeker hastalarının beslenmesinde şunlar önerilir:

 • Düşük glisemik indeksli gıdalara öncelik verin ,
 • Kızartılmış gıdaların aşırı tüketiminden kaçının,
 • Şeker, karbonhidrat ve yağ oranı yüksek gıdaların tüketimini sınırlayın,
 • Yağsız proteinleri seçin,
 • Yeşil, yapraklı sebzeler yiyin,
 • Meyveleri iki veya üç porsiyonda yiyin,

Şeker hastalığı onunla nasıl yaşayacağınızı bildiğinizde sorun yaratmayacaktır. Ancak şeker hastalığınız var ve siz beslenmenize dikkat etmeyip, günlük yaşam rutininizi ona göre planlamıyorsanız o zaman olasılıklara da hazır olmanız gerekir.

Unutmamalısınız ki şeker hastalığı hiçbir zaman ihmale gelmeyecek, ciddi sonuçları olabilecek bir sağlık problemidir. Vücudunuz şeker hastalığı ile mücadelede sizden neyi bekliyorsa mutlaka onu vermelisiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP