DOLAR

18,5812$% 0.01

EURO

18,5339% -0.13

STERLİN

21,2699£% -0.57

GRAM ALTIN

1.028,40%-0,18

ÇEYREK ALTIN

1.674,00%-0,35

BİTCOİN

375674฿%3.67848

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Çocuklar İçin Sonbahar Tavsiyeleri

Uzmanlar, çocukların sonbaharı sağlıkla geçirebilmeleri için dengeli beslenme ve düzenli uykunun yanı sıra, hava şartlarındaki değişikliklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyor.
saglikagi.net
Çocuklar İçin Sonbahar Tavsiyeleri
google news

Hava sıcaklıklarının değişkenlik gösterdiği bugünlerde, çocukların inceden kalına doğru kat kat giydirilmesi üşümeyi ve terlemeyi, dolayısıyla da hava değişimi nedeniyle oluşabilecek hastalıkları önlüyor.    Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Soner Sarmaşık “Kıyafetlerinin kolay değiştirilebilir, inceden kalına doğru katlar halinde kat kat olacak şekilde olması tercih edilmelidir. Böylece çocuk gün içerisinde hava ısındıkça, üzerindeki ceketi çıkararak, güne daha rahat devam edebilir. Aksi takdirde gün içerisinde yaşanan hava değişimi, bir terleyip bir üşüyen çocukların hasta olmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra çocuklarda terlemeye karşı kıyafet seçimi de çok önemlidir. Sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.

İçindekiler

Sonbahar Hava Geçişleri

Sonbahar mevsiminin karakteristik ısı değişimiyle okulların aynı dönemde başlaması, çocuklarda viral üst solunum yolları enfeksiyonlarına daha sık rastlanmasına yol açıyor.  Viral yolla ortaya çıkan solunum yolu hastalıklarında antibiyotik işe yaramayacaktır. Ateş düşürücü ilaç ve bol sıvı takviyesiyle, tıkalı burnu temiz ve açık tutarak, ıhlamur gibi bitki çaylarıyla hastalığın seyri yavaşlatılabilir.

Hapşırma Yöntemi

Ailelerin çocuklarına mutlaka ellerini yıkamalarını öğretmelidir.  Dr. Sarmaşık “Kalabalık ortamlarda yaşları küçük bile olsa çocuklar hastalığı daha da bulaştırmamak için basit önlemler alabilir. Örneğin nasıl hapşıracağını ve öksüreceğini anne babalar öğretmelidir. Damlaları etrafa taşımamak için açığa veya elin iç kısmı yerine dirsekle ağzı kapatarak öksürüp hapşırırlarsa en azından arkadaşlarına daha az hastalık bulaştırırlar.

Bu durum çocuğun okula gitmemesine de sebep değildir. Tabi ki, çocuğun keyfini bozuyorsa, hareketlerinde azalma, halsizlik, beslenme problemiyle birlikte ateş de yüksek seyrediyorsa, o zaman okula giderek diğer arkadaşlarını da hasta etme riskini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Doktora da bu süreçte danışılmasında fayda vardır” dedi.

Beslenme

Beslenme düzeni yeterli olmayan çocuklarda, zaman zaman vitamin destekleri gerekebiliyor. Dr. Sarmaşık “Vitaminler mutlaka doktor kontrolünden geçtikten sonra çocuğun ihtiyaçlarına göre alınmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle, arkadaş tavsiyesiyle vitamin verilmemelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici, çinko veya demir eksikliğine göre alınabilecek destekler olabilir. Ama herkese aynı destek mümkün değildir. Çocuğun yaşına, boyuna, bünyesine göre değişiklik gösterdiği için hekime danışarak bu desteklerden yararlanmak daha doğrudur. Bütün çocuklara sağlıklı ve mutlu bir eğitim öğretim yılı diliyorum” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Ailelere Kaygı Uyarısı

blank
blank