DOLAR

18,6393$% 0.02

EURO

19,6891% 0.29

STERLİN

22,9470£% 0.24

GRAM ALTIN

1.077,86%0,09

ÇEYREK ALTIN

1.752,00%-0,17

BİTCOİN

322786฿%1.79893

a

Cilt Kanseri Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Yaz sıcaklıklarında güneşten gelen ışınların ve bu ışınlar aracılığıyla ısıların ciddi şekilde arttığını belirterek, “Güneşten korunmak temel olarak cildin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kanseri olma riskimizi azaltır” dedi.
saglikagi.net
Cilt Kanseri Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
google news

Sular Akademi Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Mustafa Kaan Taşolar, Yeryüzüne güneşten gelen ışınların çeşitli dalga boyları ile geldiğini bu ışınların cildimize zararından bahsederek cilt kanseri riskini azaltmak için önerilerde bulundu.

 

Derinin ultraviyole ve görünür ışık kaynaklarına maruz kalması sonucu yapı ve fonksiyonlarında değişiklikler oluşacağını ifade eden Dr. Taşolar, “Eritem güneş ile temastan yaklaşık ilk 2-6 saat içerisinde başlar. 15-24 saat sonra maksimuma ulaşır. Fotosensitivite genellikle derinin güneş ışınlarına karşı gösterdiği anormal reaksiyonlar için kullanılır. En sık gözlenen kronik değişiklikler ise fotoyaşlanma ve karsinogenezdir” dedi.

 

Güneşten gelen ışınlara maruz kalınması halinde ciltte kırışıklıkların, kuruluğun, renk degişikliğinin artabileceğini bununla birlikte bazı cilt kanseri türlerinin oluşabileceğini aktaran Dr. Taşolar, “Güneş ışınlarının etkisiyle ciltte bronzlaşma olur. Aslında bronzlaşma ultraviyole hasarının bir bulgusudur. İnsan derisinde güneş ışınlarına karşı doğal olarak koruma sağlayan derinin yüzeysel tabakasında keratin ve malanin vardır. Bunlar güneş ışınlarından korunma için tek başına yeterli değildir. Bunların yanı sıra ilave tedbirler almamız gerekmektedir. Tedbir arasında güneşten koruyucular sürmek, şapka ve şemsiye kullanmak, güneş gözlüğü kullanmak, uzun ve kapalı kıyafetler giymek şeklinde temel olarak sıralanabilir. Güneşten korunmak temel olarak cildin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kanseri olma riskimizi azaltır. Solaryum ve güneş banyosu dediğimiz bronzlaşmak için saatlerce güneşte yatmak erken yaşlanmayı ve deri kanseri riskini artırır. Daha sağlıklı ve kaliteli cilt için güneşten korunmak temel görevimiz olmalıdır” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Kök Hücre Tedavisi Ortopedi Hastaları İçin Kullanılıyor