DOLAR

18,5797$% 0.01

EURO

18,5351% -0.15

STERLİN

21,2597£% -0.66

GRAM ALTIN

1.026,12%-0,40

ÇEYREK ALTIN

1.671,00%-0,47

BİTCOİN

375565฿%3.89458

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Biyopsi İşlemi

Biyopsi işlemi ile hastalığa özgün ve en uygun tedavi hızlı ve doğru bir şekilde belirlenebiliyor.
saglikagi.net
Biyopsi İşlemi
google news

Hastalığa özgün ve en etkili tedavi yöntemleri biyopsi uygulaması sayesinde belirleniyor. Prof. Dr. Eşref Umut Özyer ”Biyopsi hastalığın teşhisine giden yoldaki en kesin uygulamalardan biri olarak kabul ediliyor. Biyopsi ile organların işleyiş bozukluklarının veya anormal kitlelerin, hücre boyutunda tanısının konması için dokulardan küçük bir örnekleyici parça alınması işlemidir. Biyopsi, sizi tedavi edecek doktorunuza sadece kitlenin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı sorusunun cevabını vermekle kalmaz. Bunun dışında, tümör türü, tümör büyüme hızı, damar ve sinir tutulumları, genetik yapı ve hormon reseptör miktarı gibi tedavi şeklini temelden değiştiren birçok önemli bilgiye ulaşılır” dedi.

Biyopsi Nasıl Yapılır?

İlk olarak, biyopsi alınacak bölge ince bir iğne yardımıyla uyuşturulur. Daha sonra işlem sırasında ağrı hissedilmez.Özyer, biyopsi işlemini şöyle anlattı: “Uyuşturma işleminden sonra yaklaşık 1 milimetre kalınlığında özel biyopsi iğnesi ile ciltten girilir. Vücudun içerisini ve şüpheli dokuyu gösteren, ultrason veya tomografi gibi radyolojik görüntüleme cihazları kılavuzluğunda, iğne ile biyopsi alınacak dokuya girilip örnek doku parçası çıkartılır.”

Tanı Oranı

Görüntüleme eşliğinde perkütan (ciltten) biyopsi avantajları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Eşref Umut Özyer, eş zamanlı radyolojik görüntüleme ile iğnenin doğru dokuda olduğunun kesin olarak teyit edildiğine işaret etti, bu sayede tanı oranının çok yüksek olduğunu vurguladı.

İğnenin ilerleyişinin işlem süresince ultrason veya tomografi ile takip edildiğini belirten Özyer, bu sayede çevre doku ve damar hasarının en az seviyeye indiğini ve komplikasyon görülme riskinin çok azaldığını belirtti. İşlem lokal anestezi yöntemiyle yapıldığı için genel anestezi risklerinin olmadığını belirten Prof. Dr. Özyer, “İşlem, biyopsi alınacak doku yerleşimine göre 5 ila 20 dakika arasında gerçekleştirilir. Cerrahi kesi ve dikiş olmadığı için iyileşme süresi en fazla bir gündür” ifadelerini kullandı. Özyer, tüm hastaların aynı gün içerisinde taburcu edildiğini ve normal hayatlarına en geç bir gün içinde dönebildiklerini belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Ayurveda Nedir?

blank
blank