DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316330฿%-0.14433

a

Bel Kayması Felce Kadar Gidebilir

Bel kayması doğru yöntemlerle tedavi edilebilir.
saglikagi.net
Bel Kayması Felce Kadar Gidebilir
google news

Sosyal hayatı olumsuz etkileyen önemli ağrılı hastalıklardan birisi olan bel kayması, doğru yöntem ve tekniklerle tedavi edilebilmektedir.

Bel kayması günlük hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Muhammet İbrahimoğlu, “Üstte bulunan omurganın, altta yer alan omurganın üzerinden öne ya da arkaya doğru kaymasına ‘bel kayması’ diyoruz. Bu rahatsızlık tıp dilinde spondilolistezis, halk dilinde ise bel kayması olarak biliniyor. Bel kaymasının nedenleri ise birçok sebepten dolayı ortaya çıkabiliyor, bel ağrısı, ayaklarda uyuşma, ayaklarda karıncalanma, ayağa kalkmakta zorlanma ve yürüyüş bozukluğu gibi.” dedi.

blank

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammet İbrahimoğlu

Bel kayması ciddi bir sorundur.

Her hastada bel kayması oranı farklı olabilir.  Op. Dr. İbrahimoğlu, “Bel kayması 4 dereceden oluşuyor. Birinci derece bel kaymaları yüzde 0 – 25’e kadar olan kaymalardır, genellikle bunların tedavisinde uygun gördüğümüz yöntemler istirahat, ağrı kesicilerdir. Yüzde 25 ila 50’ye kadar olan kaymalar da ikinci derece kaymalar olarak değerlendirilir. Ve bu ikinci derece kaymalarda cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Yüzde 50 – 75 ve yüzde 75 – 100 oranlarındaki bel kaymalarında yani üçüncü ve dördüncü derece kaymalarda ise hastaların felç olabilme durumu söz konusu olduğu için hemen cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Bel kayması tedavi edilebilir.

Kişinin sosyal yaşamını ve sağlık durumunu olumsuz etkileyen bel kayması doğru yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.  Op. Dr. İbrahimoğlu, şu uyarılarda bulundu: “Hasta bel ağrısı şikayeti ile başvurduğunda öncelikle öyküsünü dinliyoruz, ardından fizik muayenesini yapıyoruz. Hastanın öyküsünü ve fiziki muayenesini değerlendirerek gerekli gördüğümüz zaman MR, tomografi gibi ek tetkikler istiyoruz. Bütün değerlendirmeler sonucunda hasta da bel kayması mevcut ise bel kaymasının derecesine göre doğru tedavi yöntemlerini uyguluyoruz”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Ağız Kokusu Hastalıklar İçin Önemli Bir Belirti