DOLAR

16,4048$% 0.21

EURO

17,5911% 0.63

STERLİN

20,7035£% 0.64

GRAM ALTIN

973,55%-0,26

ÇEYREK ALTIN

1.582,00%-0,62

BİTCOİN

476797฿%-0.56119

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Bakan Yanık: “SMA İle İlgili Bazı Onaylanan Tedaviler Ödeme Kapsamına Alındı”

Bakan Yanık: “SMA İle İlgili Bazı Onaylanan Tedaviler Ödeme Kapsamına Alındı”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SMA hastalarının tedavi masraflarının karşılanması konusuna ilişkin devlet olarak gerek Türkiye'de gerek dünyadaki tıp otoritelerinin onayladığı tıbbi yöntemlerin maliyetlerinin karşılandığını söyledi.

saglikagi.net
Bakan Yanik 8220sma Ile Ilgili Bazi Onaylanan Tedaviler Odeme Kapsamina Alindi8221 740x420
google news

Almanya’da bulunan Yanık, Berlin Büyükelçiliğinde Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Bakan Yanık, SMA hastaları konusundaki kampanyaların çoğunun deneysel yani tıp otoriteleri tarafından onaylanmış resmi olarak uygulanacak yöntemler olmadığına işaret ederek şunları kaydetti:

 

“Bazıları karşılık vermiş olabilir bunu bilemiyorum ama pek çoğu maalesef umut tacirliği. Toplanan paraların ne kadar suistimal edildiğini de gördük yaşadık. Örneğin kanserle ilgili ne kadar onay verilen masraf varsa tüm ödemeleri SGK yapıyor. Onaylanmamış çocukların hem dünya kadar ailelerin paralarını alıyorsunuz o çocukları birer kobay olarak kullanıyorsunuz hem de paraları o ailelerden çıkarıyorsunuz.

Devlet hiçbir çocuğunu ölüme terk etmez. Yavrucakların fotoğraflarını koyuyorlar, ‘haydi kampanyaya’. Şunu sorun; bu kampanyalar yapıldı, kaçı tedavi edildi, sorun bir. Milletin duygusunu sömürmekten başka şey yapmıyorlar.”

 

SMA’nın son yıllarda çok istismar edilen bir konu olduğunu vurgulayan Yanık, “SMA ile ilgili bazı onaylanan tedavileri ödeme kapsamına aldık. Milyon milyar hiç önemli değil. Bu devlete güvenin. Ondan sonra eksiğimiz varsa yanlışımız varsa konuşalım. Şarlatanlara da yakamızı kaptırmayalım. Onun da hesabını hep beraber soralım. SMA son yıllarda çok istismar edilen bir konu. Ciğerlerimizi dağlıyorlar ama o iş öyle değil.” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP