DOLAR

16,6735$% 0.86

EURO

17,5660% 0.15

STERLİN

20,3336£% 0.08

GRAM ALTIN

975,42%0,69

ÇEYREK ALTIN

1.595,00%0,43

BİTCOİN

338756฿%-1.70296

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Bağırsağı Tıkanan ve Yemek Borusu Yırtılan Genç, Acil Müdahale İle İyileşmeyi Başardı

Bağırsağı Tıkanan ve Yemek Borusu Yırtılan Genç, Acil Müdahale İle İyileşmeyi Başardı

Konya'da mide bulantısı ve ağrı şikayeti ile hastaneye başvuran genç adam, ameliyatın ardından bağırsağında tıkanıklık ve yemek borusu yırtılması teşhisi konarak normal hayatına dönebildi.
saglikagi.net
Bağırsağı Tıkanan ve Yemek Borusu Yırtılan Genç, Acil Müdahale İle İyileşmeyi Başardı
google news

Konya’da mide bulantısı ve ağrı şikayeti ile hastaneye başvuran genç adam, ameliyatın ardından bağırsağında tıkanıklık ve yemek borusu yırtılması teşhisi konarak normal hayatına dönebildi.

 

Ramazan Bayramı sabahı ailesini ve arkadaşlarını ziyarete gelen Seyit Ali Kanber, aniden mide krampları ve ardından şiddetli kusmalar yaşamaya başladı.

 

Konya Şehir Hastanesi’ne sevk edilen Kanber’in, yapılan bir dizi muayenenin ardından şiddetli kusma nedeniyle yemek borusunun yırtılmasının yanı sıra, üst mezenterik arter sendromu nedeniyle bağırsak tıkanıklığına da yol açtığı öğrenildi.

 

Çocuğun yırtılan yemek borusu onarıldı ve daha sonra aorttan gelen bir kan damarının daralmasıyla tıkanan 12 parmak bağırsağının içinde yeni boşluk oluşturuldu.

 

Hastanın Midesinden 2 Adet Futbol Topu Büyüklüğünde Gıda Toplanmış

 

Konya Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ogün Ersen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın yemek borusundaki yırtık nedeniyle göğüs kafesinin arkasından sıvı ve havanın kaçtığını keşfettiklerini söyledi.

 

Buna neden olan hastalığın superior mezenterik arter sendromu olduğunu söyleyen Ersen, “Bu hastalık, mide çıkışında aorttan çıkan bir damarın aort ile arasındaki 12 parmak bağırsağı sıkıştırmasıyla ortaya çıkıyor.” bilgisi verildi.

 

Ersen, hasta tedavisinin en nadir işlemlerden biri olan ileri düzey kapalı ameliyat olduğunu açıkladı.

 

Aşırı kusma nedeniyle yırtılan Kanber’in yemek borusu ilk olarak ilaçla tedavi edildiğini belirten Ersen, “Hastamız 17 yaşında olmasına rağmen midesi pelvisine kadar büyümüş. Yani yaklaşık bir kilo kadar yemek almış” dedi.

 

“İnce Bağırsaktan 12 Parmak Bağırsağa Yeni Bir Yol Açtık”

 

Özofagus tedavisinin bir haftalık yatış süresi boyunca hastanın serumla beslendiğini anlatan Ersen, şunları kaydetti:

 

“Bu işlemin ardından kapalı cerrahi yöntemle 12 parmağın bağırsaklarına alternatif bir yol yaptık. Yani ince bağırsak ile 12 parmak olan bağırsaklar arasında alternatif bir yol oluşturduk. 12 bağırsağın tamamını aktarıyoruz. Demir zımba kullanarak hastayı ince bağırsağa dikip kapatılan hastaların karın bölgesinde sadece 1 inçlik üç delik var. Ayrıca onları gizledik. Hastamız operasyon sonrası sıvı gıdadan katı gıdaya geçebilecektir. Birazdan taburcu olacağız.”

 

“Annemin Yemek Yapmasını Çok Özledim”

 

Seyit Ali Kanber, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek doktorlara da teşekkür etti.

 

Kanber, tatillerde ilk gün öncesinde sağlığında herhangi bir değişiklik yaşamadığını ifade ederek, “Tatil nedeniyle akraba ziyaretlerinde midem ağrımaya başladı. Hiçbir şey yiyemedim. Ağrı geçince. Gitmeyin hastaneye geldik. Doktorlar hastalığın nedenini öğrenince hastaneye kaldırıldım. Bir hafta yemek yemedim. Serumlarla beslendim. Annemin yemeklerini çok özledim.” Kelimeler kullanıldı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Maymun Çiçeği Virüsü İçin Uyarı! Uyarı Verilen Ülkeler

Whatsapp İhbar Hattı