DOLAR

18,5861$% 0

EURO

18,5303% -0.13

STERLİN

21,2612£% -0.6

GRAM ALTIN

1.026,93%-0,33

ÇEYREK ALTIN

1.672,00%-0,41

BİTCOİN

375643฿%3.74401

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!
  • Sağlık Ağı
  • Sendika
  • Azize Atlı Özbaş: “39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi, Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmakta”

Azize Atlı Özbaş: “39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi, Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmakta”

Türk Hemşireler Derneği,  12 Ağustos 2022’de Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Azize Atlı Özbaş, "39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi, Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmakta" dedi.
saglikagi.net
Azize Atlı Özbaş: “39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi, Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmakta”
google news

Türk Hemşireler Derneği tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“12 Ağustos 2022’de Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği”ne göre yapılan düzenleme ile yıllardır mücadelesini verdiğimiz ve diğer sağlık örgütlerinin de aynı fikirde olduğunu bildiğimiz “emekliliğe yansıyacak tek kalemde maaş düzenlemesi”nden giderek uzaklaşılmaktadır. Halen üç parçalı olarak ödenen maaşlarımız, bu düzenleme ile daha da parçalanmış ve dört parçaya ayrılmıştır. Daha da önemlisi, sağlık çalışanına ödenen dört parçalı maaşın,  üç parçası ise emekliliğe yansımamaktadır.

Hemşirelerinde içinde yer aldığı sağlık çalışanları için; bu düzenleme ile kazanım olarak düşünülebilecek tek nokta, performans ödemesi vermeyen kurum çalışanlarına yapılacak olan sabit ek ödemedir. Bu ödeme de vergi kesintilerinden sonra bir hemşire için yaklaşık 600 TL civarında kalacaktır ki performans ödemesi alan kurumlarda bu miktara yaklaşık bir ödeme zaten yapılmaktadır. Ayrıca enflasyon karşısında zaten erimiş olan sağlık çalışanlarının maaşları düşünüldüğünde, bu ödeme de derde deva olmayacaktır. Hekimler açısından ise en doğru değerlendirmenin TTB tarafından yapılıp açıklanacağını düşünüyor, bu düzenlemede sorun olarak gördüğümüz noktanın,  hekimlerin kazanımlarının değil; tüm sağlık disiplinlerinin hak ve emek kaybı olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Sağlık Bakanlığı tarafından son dönemde yapılan düzenlemelerde olduğu gibi bu düzenlemede de hekim olmayan sağlık çalışanları için bir kazanım söz konusu değildir. Sağlık Bakanlığı kendilerine eleştiri olarak yöneltilen “Hekim Bakanlığı” söyleminin adeta hakkını vermek için büyük bir çaba içindedir. Sayın Bakan Fahrettin Koca’nın söylemlerinde de bu açıkça görülmekte, sağlık sisteminin önemli aktörleri olan 39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmaktadır. Sağlık hizmetlerinin bir bütün olduğu anlayışından giderek uzaklaşan, sağlık çalışma ortamında iş barışını bozan, sağlık çalışanlarını ayrıştıran düzenlemeler ve söylemler eşitlik ve adalet ilkesine aykırıdır. Sağlık sisteminin devamlılığı ve sağlık hizmetlerinin niteliği için ciddi bir risktir.

Yetkiliklere ve Kamuoyuna, yapmış olduğumuz ilk değerlendirmede, 12 Ağustos 2022’de Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği”ni pek çok açıdan kabul edilebilir bulmadığımızı ve Derneğimiz ve Hukuk Büromuz tarafından incelenmekte olan yönetmeliğe yönelik ayrıntılı raporumuzu ve eylem planımızı en kısa zamanda paylaşılacağımızı bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Azize Atlı Özbaş ise, 39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi, Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmakta olduğunu belirterek paylaşımında şu ifadelere yer  verdi:

“Sağlık Bakanlığı “Hekim Bakanlığı” söyleminin adeta hakkını vermek için büyük bir çaba içinde. Sayın Bakanın söylemlerinde de bu açıkça görülmekte, sağlık sisteminin önemli aktörleri olan 39 sağlık branşı, düzenlemelerde olduğu gibi, Sayın Bakanın söylemlerinde de yok sayılmakta”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği Neler Getirdi? Menderes Özer Değerlendirdi

blank
blank