DOLAR

16,8322$% 0.42

EURO

17,5603% 0.43

STERLİN

20,4113£% 0.7

GRAM ALTIN

979,19%0,34

ÇEYREK ALTIN

1.605,00%0,56

BİTCOİN

329464฿%3.09286

a

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulmasında İlk Yardım

Özellikle spor yapan kişilerin sıklıkla yaşadığı ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak burkulması sonrasında yapılması gereken ilk yardım uygulamaları nelerdir? Aklınızdaki tüm soruların cevabı haberimizin devamında mevcuttur.
saglikagi.net
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulmasında İlk Yardım
google news

Ayak Burkulması Nedir?

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasına verilen isimdir. Burkulmaya bağlı olarak meydana gelen yaralanmalar tipik olarak ayak bileğini anormal bir şekilde çevirme veya zorlama sonucunda meydana gelmektedirler. Ligamentler eklemlerin stabilize edilmesine yardımcı olarak aşırı hareketi önler. Burkulan ayak bileği, bağlar normal hareket aralıklarının ötesine zorlandığında meydana gelir.

Zorlama sonucunda ayak bileği eklemini bir arada tutan bağlarda esneme veya yırtılma görülebilir. En sık olarak ayak bileğinin dış tarafında yer alan ligamentlerde hasar meydana gelir. Sıklıkla ağrı, hassasiyet, morluk, şişlik gibi belirtiler görülür. Ayak burkulması tedavisinde kullanılan yöntemler, yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulmasında İlk Yardım

Ayak Burkulması Belirtileri

Genel itibarıyla ayak burkulması belirtileri ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Ağrı dışında burkulmadan sonraki birkaç saat içerisinde; şişme, morarma, hassasiyet, ısı artışı ve hareket kısıtlılığı da meydana gelir. Ayak burkulmasının bulguları yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yaygın olarak görülen belirtileri şu şekildedir;

 • Burkulan ayağın üzerine basarken hissedilen ağrı,
 • Ayak hareketliliğinde sınırlılık,
 • Sertlik,
 • Ciltte renk değişikliği gibi semptomlar ayak burkulması belirtileri arasında bulunmaktadır.

Burkulma semptomlarının hissedilmesi durumunda uzman ortopedi cerrahına başvurulması gerekmektedir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulmasında İlk Yardım

Ayak Burkulmasında İlk Yardım

Ayak burkulması yaşadığınızda yapmanız gereken ilk yardım uygulamaları kısaca şunlardır:

 • Ayağı hareket ettirmemek,
 • Burkulan ayağı diz seviyesinin üstünde tutmak,
 • Soğuk kompres uygulamak,
 • Ayağın üstüne basmamak,
 • Burktuğunuz anda ayağınızda ayakkabı var ise ayakkabı bağcıklarını sıkıca bağlamak,
 • Kas gevşetici kremler kullanmak
 • Elastik bandaj ile ayağın hareketini kısıtlayacak biçimde sarmak.

Yaptığınız ilk yardımdan bir süre sonra ayak bileğinizde şişlik, morluk, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi semptomlar yaşarsanız acile ya da bir ortopedi doktoruna görünmeniz tavsiye edilir.

 

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak burkulması şikayetiyle hekime başvuran kişilerde tanının netleştirilmesinin ardından tedavi planlanır. Tedavinin şekli ve süresi burkulmanın yol açtığı zedelenmeye bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Ayak burkulması yaşayan kişilerin aşağıda sıralanan tedavi yaklaşımlarını uygulaması, burkulmanın yol açtığı zedelenmenin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir:

 • Soğuk uygulamak:

Burkulmanın görüldüğü ayak bileğine hızla soğuk kompres uygulanmalıdır. Burkulmayı takip eden 15 dakika boyunca yapılan soğuk uygulaması, burkulmanın yol açtığı belirtilerin azalmasını sağlayabilir. Kalp damar problemi olan kişilerin soğuk kompres uygulamadan önce mutlaka hekime başvurmaları gerekir.

 • Dinlenme:

Ayak burkulmasından sonra ilgili ayağın kullanılmaya devam edilmesi, burkulmanın yol açtığı zedelenmenin artmasına neden olur. Bu yüzden burkulmadan sonra kişinin istirahat etmesi ve ayağını kullanmaması gerekir. Bu amaçla kişinin geçici süre ile koltuk değneği kullanması önerilebilir. Dinlenme sırasında ayak bileğinin kalp seviyesinin üzerinde tutulması, şişlik ve morarma gibi ayak burkulma belirtilerinin hafiflemesini ve zedelenmenin daha hızla iyileşmesini sağlayabilir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir? Ayak Burkulmasında İlk Yardım

 • Ayak bileğinin bandajlanması:

Ayak burkulması belirtilerinin hafiflemesini sağlayan etkenlerden biri de ayağın sarılmasıdır. Elastik bir bandajla yapılan sabitleme işlemi sırasında bandaj, kan dolaşımını olumsuz etkilemeyecek kadar sıkı olmamalıdır.

 • İlaç kullanımı:

Ayak burkulması varlığında belirtilerin azaltılması amacıyla ağrı kesici ilaç ve kremler hekim kontrolünde kullanılabilir.

 • Cerrahi girişim:

Ayak burkulması durumunda bölgede oluşan zedelenme bazı vakalarda yırtılmalara, kopmalara ve kemik kırıklarına neden olabilir. Ayrıca bağ dokusunda oluşan zedelenme, iyileşmeyebilir. Bu gibi durumlarda ayak burkulmasının tedavisi için cerrahi girişimde bulunulması gerekebilir.

 

Diğer sağlık makalelerimize ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • blank
  Emirhan
  6 ay önce
  0 0

  Ayağım burkuldu çok acıyordu bu dediklerinizi ysptım ayağım eskisinden daha iyi oldu

blank

Sıradaki haber:

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer? Sedef Hastalığı Tedavisi Nasıl? Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Whatsapp İhbar Hattı