DOLAR

18,6393$% 0.02

EURO

19,6553% 0.12

STERLİN

22,8652£% -0.12

GRAM ALTIN

1.077,85%0,10

ÇEYREK ALTIN

1.754,00%-0,11

BİTCOİN

323146฿%1.93468

a

Asgari Ücretin Altında Maaş Alan Sağlıkçılar Gündemde!

Ücret adaletinin sağlanması adına kanuni asgari ücret uygulamasını benimseyen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, asgari ücret Anayasa’da güvence altında tutuluyor. Ancak bazı aile hekimliklerinde, aralarında hemşirelerin de olduğu bazı sağlık çalışanlarının aldıkları maaşın asgari ücretin de altında olduğu ortaya çıktı. Bu noktada, işveren konumunda Sağlık Bakanlığı’nın olması ise ortadaki sorunu daha farklı bir noktaya taşıyor.
saglikagi.net
Asgari Ücretin Altında Maaş Alan Sağlıkçılar Gündemde!
google news

Nüfus Yoğunluğu Ön Planda

DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, bazı bölgelerdeki aile hekimliklerinde, bazı aylarda sağlık çalışanları belli kapsamlar altında asgari ücretten daha az maaş alabiliyor. Aile hekimlikleri, nüfus yoğunluğuna göre kuruluyor. Fakat vatandaşların aile hekimliklerini değiştirme hakkının olması, nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelerde düşük sayıda nüfus ile bağlantılı olabiliyor. Edinilen bilgilere göre; yönetmeliğin hizmet alan nüfusa göre büyük farklılıklar oluşturabilecek şekilde tasarlanmış olması, izin ve rapor gibi durumların kavranmasındaki yetersizlikler gibi nedenlerle bazı aylarda asgari ücretin altında maaş tahakkuk ettirilmesine neden olabiliyor.

blank

Ayşe Filiz Demirel’in Açıklamaları

Tüm Aile Sağlığı Sağlık Memuru-ATT – Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED) Başkan Yardımcısı Ayşe Filiz Demirel, konuya ilişkin olarak DÜNYA’ya konuştu. Demirel, özellikle kayıtlı nüfusun 2 binin altında olan aile hekimleri birimleri adına sık görülen ve hemşire ile diğer sağlık çalışanlarının tamamı için söz konusu olabileceğini ifade etti.

Konuya ilişkin olarak konuşan Ayşe Filiz Demirel, özellikle yeni açılan aile hekimliği birimlerinde kaıtlı nüfusun genellikle binin altında kaldığını belirtti. Demirel konuya ilişkin olarak “Burada çalışan hemşire ve ebeler, yönetmelik gereği değişken ve performansa dayalı bir ücret aldıklarından dolayı, işleri muntazam bir şekilde yapsalar dahi kayıtlı kişi sayısının bakanlığa göre az olması nedeniyle, aldıkları maaş asgari ücretin altına düşebilmektedir.” dedi.

“Her Halükarda Hukuka Aykırı”

Tam gün çalışma karşılığında asgari ücretin altında maaş alınmasına ilişkin konuşan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Okay Güray Bübül, söz konusu sorunun yıllık izinlerin kullanıldığı ve raporlu olunan dönemlerde göze çarptığını belirtti. Bülbül açıklamasında “Her halükarda yöntemelikle belirlenen ödemenin asgari ücretin altında kalması hukuka aykırıdır.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Yargıtay’a Göre Doktorların Uzun Nöbet Süreleri, Eğitim Kapsamında