DOLAR

18,6377$% 0.02

EURO

19,2923% 0.06

STERLİN

22,3125£% 0.13

GRAM ALTIN

1.042,56%0,14

ÇEYREK ALTIN

1.684,00%0,17

BİTCOİN

302366฿%-2.06627

a

Aras Ali Altıntaş: Genç’ler %1 Barajını 25 Günde Devirdi!

Genç Sağlık Sendika Sözcüsü Aras Ali Altıntaş, toplu sözleşme ikramiyelerine ilişkin açıklamada bulundu. Altıntaş, "Genç Sağlık Sendikası dahil hangi sendikaya üye olursanız olun toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilirsiniz." dedi.
saglikagi.net
Aras Ali Altıntaş: Genç’ler %1 Barajını 25 Günde Devirdi!
google news

Geçtiğimiz Aralık ayında Danıştay 12. Dairesi, 6. Dönem Toplu Sözleşme’de yer alan ve kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesi almasını engelleyen sendikada “yüzde 1” şartının yürütmesini durdurdu. Kararla üye sayısına bakılmaksızın sendika üyesi olan tüm kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanmasının önü açıldı.

İptal isteminde, söz konusu maddede yer alan “üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine” ve “kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde 1’inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine” ifadelerinin yer aldığı belirtildi. Bu hüküm ile üye sayısı bağlı bulunduğu hizmet kolundaki kamu görevlisi sayısının yüzde 1’inden az olan sendikalara üye olan tüm kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesi almasını engellediği ve sendikalar arasında eşitsizlik doğurduğu ifade edildi.

Son günlerde saha çalışması yapan Genç Sağlık Sendikası temsilcilerine toplu sözleşme ikramiyesi hakkında sıkça sorular yöneltildiğini belirten sendika sözcüsü Aras Ali Altıntaş, Genç Sağlık Sendikası dahil hangi sendikaya üye olunursa olunsun toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanılabileceğini ifade ettiği açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bilindiği üzere en son yapılan toplu sözleşmede ‘’sendikaların bağlı olduğu iş kolunda çalışanların toplam sayısının yüzde 1’ini geçmeyen’’ sendikaların üyelerine Toplu Sözleşme Tazminatı ödenmemesi istenmiş ve bu anti demokratik madde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından iptal edilmişti. Son günlerde sahada çalışması yapan temsilcilerimize bu minvalde gelen sorular üzerine bir açıklama yapma gereğimiz hasıl olmuştur.

Öncelikle mevcut durumda Genç Sağlık Sendikası dahil hangi sendikaya üye olursanız olun toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilirsiniz. Sahada ‘’sendikacılık’’ yapmak yerine üyelerini tutmak için ‘’bizden ayrılırsan ikramiye alamazsın’’ gibi içi boş söylemlerde bulunan bazı kişilerin iddiaları laf-ı güzaftır. Bir diğer söylem ise bu maddenin Ocak ayı itibariyle yeniden yürürlüğe gireceği yönündedir.

“Sendikacılığı tekelleştirmeye çalışan herkesin karşısında durup çok sesliliği savunacağız”

Velev ki bu antidemokratik uygulama birilerinin dediği gibi Ocak ayında gündeme gelse bile Genç Sağlık Sendikası ve üyelerini asla etkilemeyecektir. Çünkü Bakanlık ve bağlı kuruluşlarda çalışan memur sayısı bugün itibariyle 530.000 civarıdır bunun % 1 i 5300 gibi bir rakama tekabül eder. Genç Sağlık Sendikası dün itibari ile 6656 üye sayısı ile koyacakları barajı 25 günde yerle bir etmiştir. Ancak bilinsin ki Genç Sağlık Sendikası olarak barajın üstünde olmamıza rağmen, herkesin demokratik bir şekilde kendini ifade edebilmesi için böyle bir tasarı gelse dahi bunun iptali için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Sendikacılığı tekelleştirmeye çalışan herkesin karşısında durup çok sesliliği savunacağız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Radyoloji Çalışanları Hakları İçin Eylem Yaptı