DOLAR

18,6469$% 0.04

EURO

19,6896% -0.01

STERLİN

22,8822£% 0.23

GRAM ALTIN

1.079,28%0,71

ÇEYREK ALTIN

1.762,00%0,51

BİTCOİN

321617฿%2.34077

a

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı modern çağın hastalıklarından biri. Bu hastalığa yönelik yeni teknik ve uygulamalar, ameliyatsız çözüm yolları sunuyor.
saglikagi.net
Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi
google news

Fıtık, günlük hayata olumsuz etkileri nedeniyle büyük bir sağlık sorunu. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzm. Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş boyun fıtığının cerrahi müdahale olmadan da düzelebileceğini söyledi. Ulaş;  “Epidural enjeksiyonlar veya çeşitli blok enjeksiyonları, yoğun kol ağrılarınız varsa önerilebilir. Doktorunuz tarafından, epidural (omurilik zarı dışına) veya sinir kökleri çevresine özel bir müdahale ile kortikosteroid ve lokal anestezik madde uygulanması sonucu gerçekleştirilir” dedi.

Boyun Fıtığı Baskıya Neden Olabilir

Omurları birbirine bir disk ve ‘faset’ eklemleri denilen iki küçük eklemle  bağlıdır. Bir omuru diğerine bağlayan sağlam bağlantılı dokulardan oluşan disk, omurların arasında bir yastık ya da amortisör gibi görev yapmaktadır.

blank

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzm. Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, boyun fıtığı hakkında bilgi verdi.

Disk ve faset eklemlerinin hareketlere, eğilmeye, boynu ve sırtı döndürebilmeye olanak sağlıyor.  Opr. Dr. Ulaş, “Disk, ‘anulusfibrosus’ adı verilen sert dış tabaka ve ‘nükleuspulposus’ adı verilen jel kıvamında merkez yapıdan oluşur. Yaşlanmayla beraber diskin merkez yapısı su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve diskin fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Disk merkez tabakasında bozulmalar olabileceği gibi, dış tabakada da zedelenme ve yırtılmalar meydana gelebilir.

Bu durumda, diskin merkez yapısı; dış tabakadaki yırtıktan, sinirler ve omuriliğin geçtiği kanala doğru taşmasına neden olabilir. Bu olay boyunda meydana geldiği zaman buna boyun fıtığı adı verilir. Boyun fıtığı sinirlere baskı yapabilir ve kollara doğru yansıyan ağrıya, sızlamaya, his kaybına veya kuvvet kaybına yol açabilir. Nadiren boyun fıtığı omurilik üzerinde baskıya neden olabilir ve bu durumda bacaklarda problemlere neden olabilir” diye konuştu.

Doktor Önerisi Önemli

Boyun fıtığının cerrahi müdahale olmadan da düzelebilir. Dr. Ali Kemal Ulaş, “Bu yüzden öncellikle boyun fıtığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için cerrahi dışı seçenekler uygulanır. Doktorunuz kısa periyotlarla dinlenme, boyun hareketlerini kısıtlama, ödemi azaltan antiinflamatuvar ve ağrıyı kontrol eden analjezik ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonu tedavisi içeren cerrahi olmayan tedavileri uygulamanızı önerebilir.

Cerrahi olmayan tedavilerde amaç, boyun fıtığı materyalinin oluşturduğu sinirlerdeki irritasyonu azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve hastalığın fiziksel sonuçlarını iyileştirmektir. Bu, boyun fıtığı hastalarına uygulanan sıklıkla bir seri tedavi metodundan oluşan organize bakım programı ile başarılı olabilir” şeklinde konuştu.

İlaçların fazla dozda kullanılması sağlık için daha hızlı iyileşmeye yardımcı olmayacaktır. İstenmeyen yan etkilere  yol açabilir.

Epidural Enjeksiyon

Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş tedavi seçenekleri ile ilgili şunları söyledi: “Doktorunuz tarafından, epidural (omurilik zarı dışına) veya sinir kökleri çevresine özel bir müdahale ile kortikosteroid ve lokal anestezik madde uygulanması sonucu gerçekleştirilir. Başlangıç enjeksiyonundan sonra bir veya iki enjeksiyon daha ileri bir tarihte yapılabilir. Bu kapsamlı bir rehabilitasyon ve tedavi programının bir parçası olarak yapılmalıdır. Enjeksiyonun amacı sinir ve diskteki inflamasyonu azaltmaktır. Tetik nokta enjeksiyonları, omurga boyunca ağrılı yumuşak dokulara ve kaslara direkt uygulanan lokal anestezik madde (bazen kortikosteroidlerle birlikte) enjeksiyonlarıdır.

Ara sıra ağrı kontrolü için kullanılsalar da tetik nokta enjeksiyonları, boyun fıtığının iyileşmesine yardımcı olmazlar. Cerrahi tedavi, ağrısı tıbbi tedavi yöntemleriyle geçmeyen, belirgin güç kaybı olan, belirgin omurilik basısı olan hastalar için gerekli olabilir. Cerrahinin amacı diskin omuriliğe ve sinire baskı yapan kısmının ortadan kaldırılmasıdır. Ameliyatın, boynun ön tarafından veya boynun arka tarafından mı gerçekleştirileceği teknik karara, boyun fıtığının tam yerine, cerrahın tecrübesi ve seçeneklerini içeren birçok faktöre bağlıdır. Her iki yaklaşımda da boyun fıtığının sinir yapılara baskısı ortadan kaldırılır”.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Tekrarlayan Böbrek Taşlarında Metabolik Araştırma Yapılmalı