DOLAR

15,8692$% 2.1

EURO

16,8088% 3.28

STERLİN

19,8904£% 3.51

GRAM ALTIN

926,91%1,76

ÇEYREK ALTIN

1.513,00%1,12

BİTCOİN

478494฿%3.64066

a
  • Sağlık Ağı
  • Gündem
  • Ameliyatlarında Kullandığı Aletleri Onaran Profesör Hastane Bütçesine Katkı Sağlıyor

Ameliyatlarında Kullandığı Aletleri Onaran Profesör Hastane Bütçesine Katkı Sağlıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun, ameliyatlarda kullandığı mikro aletlerin onarım ve yenilemesini yaparak hastane bütçesine katkı sağlıyor.

saglikagi.net
Ameliyatlarinda Kullandigi Aletleri Onaran Profesor Hastane Butcesine Katki Sagliyor
google news

Çalışma arkadaşlarıyla tasarladığı ve patentini aldığı biyonik kulakla işitme randımanını yüzde 15 artıran Prof. Dr. Uzun, kulak ameliyatlarında kullandığı hassas aletlerin yüzde 90’ına yakınının tamirini odasında gerçekleştiriyor.

 

Kovid-19 salgınının tesirlerinin ağır hissedildiği ve acil ameliyatlar dışında operasyonların yapılmadığı periyotta alet tamirat işine başlayan Uzun, iki yılda yaklaşık 50 mikro aleti ve ameliyat gerecini tamir etti. Çoğunluğu ithal olan aletlerin atılmasını önleyen Uzun, hastane bütçesinden de yaklaşık 500 bin lira çıkmasını önledi.

Mikro aletleri mikroskopla inceleyerek onaran Uzun, gerekli durumlarda sanayi ustalarından da yardım alıyor.

 

Hem onarıyor hem yeni dizaynlar yapıyor

Prof. Dr. Cem Uzun, salgın periyodunda ameliyatların azalmasına bağlı olarak bulduğu boş vakti bozulan ameliyat aletlerini tamir ederek doldurduğunu söyledi.

Ameliyatlarında kullanılan aletlerin vakitle bozulduğunu anlatan Uzun, “Bozulmuş ve ziyan görmüş aletleri tekrar onararak geri kazandırmaya çalıştım.” dedi.

 

Kulak ameliyatlarında kullanılan hassas mikro aletlerin vakitle uçlarının köreldiğini ya da kırıldığını lisana getiren Uzun, şunları kaydetti:

“Bu kırılmış aletleri alıp, burada mikroskop altında mengeneye takarak uçlarını ince zımparalarla tekrar şekillendiriyoruz. Yaptığım çalışmalarla eski aleti yine yapıyorum ya da tekrar şekillendirerek yeni dizaynlar yapmaya çalışıyorum. Yaklaşık 50 mikro aleti onardık. Bunların yarısını da ameliyatlarda bize daha kolaylık sağlasın diye yine şekillendirdik.

 

Bunun dışında kulak ameliyatlarında kullandığımız ‘tur’ diye isimlendirilen bir aygıtımız var. Epey değerli bir aygıt ve bunun kimi mekanik aksamlarında sıkıntılar olmuştu. Firmasına gönderdiğimizde bize yapılamayacağı söylendi. Yeni bir ekip almamız gerektiği belirtildi lakin kadro olarak aldığımızda çok kıymetli oluyordu. Ben de sorunu bulmak için aleti söktüm ve şaft kısmında sorun olduğunu tespit ettim. Tek başına satılmayan bu kısmını Edirne endüstrisindeki esnaf arkadaşların dayanağıyla onardık. Bu aleti ameliyatlarda hala kullanıyoruz. Aletin yenisi geldiğinde bu alet yedek olarak kalacak.”

 

Kulak ameliyatlarının daha kolay yapılabilmesi için standart tutucuları da tekrar şekillendirerek operasyonları daha kısa müddette yapmaya başladıklarını anlatan Uzun, “Ameliyat sırasında bu aletin elleri engellediğini ve süreyi uzattığını fark ettik. Bu aleti de endüstrideki ustaların yardımıyla uzattık. Şaft kısmını da uzatarak karşı taraftan kullanma imkanı sağladık. Aletleri daha süratli ve rahat bir formda kullanarak ameliyat mühleti yarı yarıya azaldı. Hastaların da konforu artmış oldu. Bu tip modifikasyonlar bizim işlerimizi kolaylaştırmış oldu.” diye konuştu.

 

“Kulak anatomisini ve hastayı daha esirgeyici ameliyat yapma talihi elde ediyoruz”

Prof. Dr. Uzun, tekrar şekillendirdiği ve geri kazandırdığı aletler sayesinde ameliyat müddetlerinin yarı yarıya azaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

“Kendi ameliyatlarımda kullandığım mikro aletlerin yüzde 90’ının tamiratını ya da yine şekillendirmesini kendim yapıyorum. Hem daha ince çalışma imkanı elde etmiş oluyorum hem de kulak anatomisini ve hastayı daha esirgeyici ameliyat yapma bahtı elde ediyoruz. Zira nerede kahır yaşadığımızı, nerede ince bir harekete muhtaçlığımız olduğunu daha düzgün gözlemleyebildiğimiz için ona nazaran aletler üzerinde modifikasyonlar yapabiliyoruz. Aletlerin üzerinde değişiklikler yaparak ameliyat bölgesindeki kahırları basitçe giderebiliyoruz.”

 

Cem Uzun, aletlerin onarılmasının hastane bütçesine katkı sağladığını da belirterek, “Örneğin kulak ameliyatlarında kullanılan tıp aletini yapmasaydık yeni sistem almak zorunda kalacaktık. Maliyeti 400-500 bin civarında olan bir alet. Mikro aletlerin her biri dolarla satılıyor ve tanesi yaklaşık 2-3 bin lira civarında. Bunlardan 50 tane yaptığımızı düşünürsek yaklaşık 150 bin lira katkı sağlamış oluyoruz. Bu yenilemeleri daima yaptığımız için aletleri geri kazandırmış oluyoruz, bu bakımdan da hastanemize katkı olduğunu düşünüyorum.” sözünü kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
HIZLI YORUM YAP