DOLAR

18,5812$% 0.01

EURO

18,5339% -0.13

STERLİN

21,2699£% -0.57

GRAM ALTIN

1.028,40%-0,18

ÇEYREK ALTIN

1.674,00%-0,35

BİTCOİN

375674฿%3.67848

a
Binance Üye Ol!
MXC Üye Ol!

Alzheimer’ı kesin olarak ortadan kaldıran tedavi yöntemi yok.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Gültekin, ''Alzheimer’ı kesin olarak ortadan kaldıran tedavi yöntemi yok. Risk faktörlerini ortadan kaldırırsak hastalığa yakalanmayı yüzde 40 oranında önleyebiliriz’’ dedi.
saglikagi.net
Alzheimer’ı kesin olarak ortadan kaldıran tedavi yöntemi yok.
google news

Alzheimer’e yakalanmamak için risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Gültekin, ”Obezite, çevre kirliliği, kalp hastalıklarına yol açan hastalıklar, psikiyatri hastalıklar Alzheimer hastalığının risk faktörleridir’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Alzheimer Durumu

Doç. Dr. Gültekin, ”Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin ölümüyle sonuçlanan ve ilerleyici özelliği olan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı bütün demansların yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Türkiye’de yaklaşık bir milyon alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir. Alzheimer hastalığı için en belirgin risk faktörü yaşın ilerlemesidir. Türkiye’de 65 yaş üstü nüfus 2040 yılında yüzde 16,3’e çıkacak, 2080 yılında ise yüzde 25,6’ya yükselecek. Alzheimer hastalığı için en önemli risk faktörü ilerleyen yaş olduğuna göre, bu veriler önümüzdeki yıllarda Türkiye’de daha fazla sayıda alzheimer hastası olacağını göstermektedir.

Toplumdaki sıklığı giderek artacak olan Alzheimer hastalığı için bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları her kesimi kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Bundan önemlisi demansa veya alzheimer hastalığına sebep olan risk faktörlerinden sakınmak ve risk faktörlerini düzeltmek sağlık hizmet politikaları içinde en önemli görevlerden biri olmalıdır’’ diye konuştu.

Risk Faktörleri

Doç. Dr. Gültekin, ”Dünyada hastalığı ortadan kaldıran tedavi yöntemi yok. Fakat risk faktörlerini ortadan kaldırdığımızda yüzde 40 oranında bu hastalığı önleyebiliyoruz. Bu risk faktörleri şunlardır; eğitim seviyesinin düşük olması, hipertansiyon, işitme kaybı, sigara içmek, obezite, depresyon, fiziksel inaktivite, diyabet, sosyal kontaktın azalması, aşırı alkol kullanmak, kafa travması ve hava kirliliği. Bahsedilen bu riskleri düzeltmek ve kronik hastalıkları (diyabet ve hipertansiyon gibi) tedavi ile kontrol altında tutmak demans-Alzheimer riskini belirgin azaltabilir’’ açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Yeme bozukluğu kişiyi asosyalleştiriyor.

blank
blank