DOLAR

18,6452$% 0.01

EURO

19,6449% 0.07

STERLİN

22,9021£% 0.27

GRAM ALTIN

1.076,83%-0,31

ÇEYREK ALTIN

1.751,00%0,00

BİTCOİN

316330฿%-0.14433

a

Alerji Nedir? Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerjinin ne olduğunu hiç merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Alerji Nedir? Neden Olur? Alerji Testi Nasıl Yapılır? gibi tüm merak edilenleri haberimizde derledik.
saglikagi.net
Alerji Nedir? Alerji Belirtileri Nelerdir?
google news

Alerjik reaksiyonu neyin tetiklediğini bilmek önemlidir. Alerjilere gıda, toz, polen ve havadaki partiküller dahil olmak üzere çeşitli kaynaklar neden olabilir. İşte alerjilerin bazı yaygın nedenleri ve bunları tedavi etmenin en iyi yolları. Alerjik reaksiyonunuzu neyin tetiklediğinden emin değilseniz, bir tıp uzmanına danışın. Daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

Alerji Neden Olur? Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji Neden Olur?

Alerjik reaksiyonlara vücudun aşırı aktif bağışıklık sistemi neden olur. Bu antikorlar, alerjen olarak bilinen zararsız bir madde ile reaksiyona girer. Alerjik reaksiyonlar hafif olabilir, ancak şiddetli reaksiyonlar üst solunum yolu tıkanıklığına ve hatta çökmeye neden olabilir. Anafilaksi, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Alerjiler yaygındır ve bazıları çocuklar büyüdükçe geçer. Ancak, çoğu yaşam boyudur. Alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım almalısınız.

Alerji Belirtileri Neler?

  • Vücudun çeşitli yerlerinde geçmeyen kaşıntı
  • Hırıltılı solunum veya nefes darlığı
  • Öksürük
  • Sık sık hapşırma,
  • Burun tıkanıklığı
  • Vücutta döküntü,
  • Vücutta şişlik.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Çoğu durumda, alerjik reaksiyonun nedeni bir kan testi ile belirlenir. Kan testleri, belirli bir maddenin suçlu olup olmadığını belirlemenin en doğru yoludur. Bununla birlikte, alerji testi, farklı maddelerle uğraşmaları gerektiğinden laboratuvar çalışanları için zor olabilir. Ancak uzun vadede buna değer: alerji testleri hayat kurtarıcı olabilir. Alerjik reaksiyonların nedenini teşhis etmeye yardımcı olurlar ve çocuğunuz için doğru tedavi hakkında bilinçli kararlar vermeyi kolaylaştırırlar.

Doktorunuz cilt prick testleri ve antihistaminikler ile alerjileri teşhis edebilir. Şiddetli vakalarda, doktorunuz daha ileri testler için sizi uzman bir alerji kliniğine sevk edebilir. Kan testleri, kandaki spesifik antikorları ölçer. Belirli bir maddeye alerjiniz olup olmadığını belirlemek için bir deri prick testinden geçmeniz gerekir. Her iki durumda da, test alerjiniz olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Alerji Neden Olur? Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bir alerji önlenemezken, yönetilebilir. Doktorunuz histamini bloke etmek için antihistaminikler reçete ederken, dekonjestanlar tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Birden fazla alerjiniz varsa, nereye giderseniz gidin yanınızda iki otomatik enjektör taşımak da iyi bir fikirdir. Başkalarının belirli maddelere alerjiniz olduğunu bilmesini sağlayın. Bir tıbbi kimlik bileziğine sahip olmak veya insanları alerjiniz konusunda uyarmak için başka yöntemlere sahip olmak sağlığınızı ve güvenliğinizi koruyacaktır.

Çoğu zaman, alerji semptomlarına vücudun bir gıda veya maddeye verdiği tepki neden olur. Emin değilseniz, bir cilt testine ihtiyacınız olacak. Alerjen duyarlılığınız, tümü alerjik rinitin yaygın nedenleri olan polen, evcil hayvan veya küf tarafından tetiklenebilir.

Alerjene özgü kan testiniz de yapılacaktır. Bu kan testi, kanınızda immünoglobulin E (IgE) adı verilen bir antikorun varlığını kontrol eder. Bağışıklık sisteminiz zararlı olduğunu düşündüğü şeylerle savaşmak için antikorlar üretir. Bununla birlikte, yanlışlıkla bazı zararsız maddeleri tehlikeli olarak ele alarak alerjik semptomlara yol açar. Bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyonlara yol açabilen ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen antikorlar üretir. Bu nedenle, alerjilerinizin ne olduğunu ve nasıl uygun şekilde tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Personel Sağlık ve gündem haberlerine Sağlık Ağı ile ulaşabilirsiniz

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Dil Ülseri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?