DOLAR

18,6383$% -0.02

EURO

19,5106% -0.24

STERLİN

22,6324£% -0.35

GRAM ALTIN

1.059,67%0,10

ÇEYREK ALTIN

1.732,00%0,23

BİTCOİN

315625฿%0.02646

a

Ağrıların Sebebi Migren Olabilir

Ağrılar hayat kalitesini ve günlük rutinleri kötü etkileyen başlıca sağlık sorunlarından biridir. Kronik ağrılar, migren kaynaklı olabiliyor.
saglikagi.net
Ağrıların Sebebi Migren Olabilir
google news

Nörolojik hastalıklar dünyada en yaygın sağlık sorunlarının başında geliyor. Bu sorunların başında yer alan migren ise Dünya genelinde her yedi kişiden birinde görülüyor. Uzmanlar migrenin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirtiyor.

Migren Belirtileri

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara ‘Dünya Beyin Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, kronik migren ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Dr. Kara, “Migren; zonklayıcı vasıfta, yaklaşık 4 ile 72 saat süren, beraberinde bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, tek taraflı ya da iki taraflı gelip geçici, bazen sık aralıklara süregelen bir tür ağrıdır. Ataklar halinde seyir gösteren baş ağrıları, ayda en az 8-9 defa yaşanırsa, kronik migren olarak bilinir. Migren tedavi edilmediği takdirde, atak sayısı artabilmektedir. Ataklar için uzun ve yoğun ağrı kesici kullanımı; ağrıların engellemesinde etkisini yitirebilir ve sağlığın bozulmasına sebep olabilir. Migrenin kronikleşmesi ise beraberinde, depresyon ve çeşitli ruhsal bozuklukları getirebiliyor” dedi.

Migreni Tetikleyen Durumlar

Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara migreni tetikleyen durumlar hakkında ise; “Migrenin en önemli sebebi strestir. Bununla birlikte; düzensiz uyku, yoğun koku, rüzgârlı hava, parlak ışık, alkol, yüksek ses de migren ağrısını tetiklemektedir. Bu nedenle migren ataklarını önlemek ya da migren ataklarını daha rahat geçirebilmek için; düzenli egzersiz, düzenli uyku, stresten kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve hekim tarafından oluşturulan öneri ve tedavileri uygulamak önemlidir.

Migrenin tedavisi, kişinin baş ağrılarının sıklığına, şiddetine ve eşlik eden diğer tıbbi durumuna bağlıdır. Uygulanan tedaviyle hastaların yaşam kalitesini yükseltmek ve hatta kontrol altına almak mümkündür” diye konuştu.

Botoks Çözümü

Nörolojik hastalıklarda botoksu uygulaması tercih edilebiliyor. Uzm. Dr. Atilla Kara, “Botokstan, sadece kozmetik alanda değil, nörolojik hastalıkların tedavisinde de yararlanabiliyoruz. Botoksun, kas gevşetici etkisinden dolayı özellikle migren tipi baş ağrılarında etkili sonuçları bulunmaktadır. Her migrende botoks uygulanmaz.

Özellikle kronik migren dediğimiz 15- 20 günden fazla atağı olanlara uygulama yapılır. Botoksu, migren dışında; Blefarospazm dediğimiz göz kapağının istemsiz kasılmasında, Hemifasiyal Spazm dediğimiz, yüzde istemsiz kasılmalarda, Servikal Distoni dediğimiz boyun kaslarının istemsiz kasılmaları gibi nörolojik hastalıklarda kas içerisine uygun dozda botoks uygulamasının yararı olacaktır. Botoks uygulamasını, poliklinik şartlarında, özellikle diğer nörolojik hastalıklarda, istemsiz kasılmalarda uygulayabilmekteyiz. Botoksun etkinlik süresi 3 ile 6 ay arasında değişkenlik göstermektedir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
blank

Sıradaki haber:

Havuz Keyfi Kabus Olmasın